Ekmek Yerine Ne Yemeliyiz?

By | 26/05/2017

Özellikle kilo vermek isteyenlerin üzerinde en fazla düşündüğü konulardan biri ekmek yemek. Diyet sırasında ekmek tüketiminde kısıntıya gidilse de ekmeğin besin değeri düşünüldüğünde bu hareketin doğruluğu pek çok kez tartışma konusu oldu.

Ekmeğin zararları nelerdir, ekmek kilo aldırır mı, ekmek yememek mümkün mü, ekmek yerine ne yemeliyiz konuları, kilo vermek isteyenlerle sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hedefleyenler tarafından her daim araştırılmıştır.

ekmek yerine ne yemeliyiz

Ekmek yerine ne yemeliyiz

Dengeli bir beslenme düzeni olması için her öğünde mutlaka protein, sağlıklı yağlar ve karbonhidrat grubundan yiyecekler bulunmalı. Kilo verme amacıyla karbonhidrat alımının tamamen kısılması doğru olmaz.

Vücudun enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerjiyi karbonhidratlardan elde eder. Eğer ekmeğin zararları konusunda endişeliyseniz karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamak için ekmek yerine tüketilebilecek gıdalardan karşılayabilirsiniz.

Karbonhidrat grubunda tüketilebilecek yiyecekler ekmek, her türlü unlu mamül, pilav, bulgur, buğday vb yiyeceklerdir. Şekerlemeler, pasta, şerbetli ya da sütlü tatlılar gibi yiyecekler de karbonhidrat olmasına rağmen tercih edilmemelidir.

Bu tür yiyecekler kan şekerinin aniden yükselmesine sebep olurlar. Bunların yerine geçebilecek sağlıklı alternatifler tam tahıllı ürünler, esmer pirinç, bulgur ve buğdaydan yapılmış yiyeceklerdir.

Ekmek yememek mümkün mü?

Ekmek yememek mümkün mü?‘ ya da ‘ekmek yerine ne yemeliyiz?‘ kilo verme amacı olan, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda araştırma yapan hemen herkesin bir kez üzerine düşündüğü bir konudur.

Canan Karatay her fırsatta ekmeğin zararlarını ve ekmek tüketilmemesi gerektiğini belirtse de bazı diyetisyenler ekmek yememek mümkün değil görüşünü savunuyor.

Buna göre kilo vermek isteyen kişiler tek taraflı bir beslenme düzeni yerine daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına uymalı. Bunun anlamı ise her besin grubundan uygun oranda yiyeceğin öğünlerde bulunması.

Uzmanlar kişinin ihtiyacı olan enerjiyi şeker, çikolata, pasta gibi basit karbonhidratlar yerine ekmekten sağlaması gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda ekmeğin içerisinde vücuda yararlı çeşitli vitaminler de bulunuyor.

Ancak son dönemde ekmeğin zararlarıyla ilgili haberler de sık sık gündeme gelmekte. Canan Karatay ekmek yerine ne yemeli konusunda çeşitli açıklamalar yapmakta. Özellikle beyaz ekmeğe sağlığa zararlı olan beyazlatıcı ve kıvam verici kimyasalların katıldığına dair söylemler bulunmakta.

Bunların doğruluğu tartışılsa da tam buğday ya da çavdar ekmeğinin beyaz ekmeğe göre daha besleyici ve lezzetli olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu yüzden daha sağlıklı olması açısından tam buğday, kepek ya da çavdar ekmeğini tercih etmekte fayda var.

Canan Karatay’ın ekmek hakkında görüşleri

Canan Karatay‘a göre ‘ekmek yememek mümkün mü?‘ sorusunun cevabı ‘evet’. Herkes tarafından bilindiği üzere Canan Karatay ekmek tüketilmesine karşı olan uzmanlardan. Ona göre ekmek asla yenmemesi gereken bir yiyecek. Canan Karatay’ın bu konudaki gerekçeleri şu şekilde:

Canan Karatay dilin tatlı, acı, tuzlu ve ekşi olmak üzere 4 adet tat alma duyusu olduğunu ve ekmek tüketildiğinde bu 4 tat alma duyusunun 3 tanesinin silindiğini belirtiyor.

Bununla beraber ekmeğin zararları arasında bağımlılık yapıcı etkisi olduğunu söylüyor. Canan Karatay şekeri en tatlı zehir olarak tanımlıyor. Artık ekmek yememek isteyen bir kişi uyuşturucuyu bırakmayı deneyen bir kişi kadar zorlanacaktır.

Ekmeğin zararları bununla da kalmıyor. Üretim aşamasında raf ömrünün uzaması ya da daha beyaz, yumuşak olması için ekmeğe katılan kimyasallar ekmeğin zararlarını kat kat artırıyor.

Canan Karatay ekmek tüketimine son verilirse ekmeğin zararlarından kurtulmanın yanında hastalıklarda da önemli ölçüde azalma yaşanacağını söylüyor.

Ekmek yerine ne yemeliyiz?

Kilo aldıracağı inancı ya da ekmeğin zararları sebebiyle ekmek tüketimine son verdiyseniz sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni sağlamak açısından ekmeğin yerini tutacak yiyeceklere ihtiyacınız var demektir.

Bu şekilde vücuda enerji sağlamak üzere ihtiyacı olan karbonhidratı temin edebilirsiniz. Ekmek yerine tercih edilebilecek bir dizi kaliteli karbonhidrat vardır.

Ekmek yerine ne yemeliyiz:

  • Buğday
  • Baklagiller (Fasülye, mercimek vb.)
  • Çeşitli sebzeler
  • Kuruyemişler
  • Esmer bulgur

Öğünlerinizde mutlaka bir çeşit kaliteli karbonhidrat bulunmalı. Eğer ekmek yememek taraftarıysanız onun yerine bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Bir dilim ekmek yerine 2-3 kaşık bulgur tüketebilirsiniz.

Bununla beraber ekmek yerine tüketilebilecek gıdalar da sınırlanmadığında kilo almaya sebep olabilir. Ayrıca beslenme ihtiyacı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Bu yüzden ekmeğin zararları, ekmek yememek mümkün mü ve ekmek yerine ne yemeliyiz konularını iyice bilgi sahibi olmadan eyleme geçmek sağlıksız bir beslenme düzeni oluşmasına sebep olabilir.

One thought on “Ekmek Yerine Ne Yemeliyiz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *