Elma Sirkesinin Faydaları ve Kullanımı

By | 02/07/2017

Elma sirkesini yalnızca salata sosu olarak kullanıyorsanız bu yazıya mutlaka göz atın. İçeriğinde pek çok vitamin, mineral, pektin ve enzim çeşidi barındıran elma sirkesi pek çok sağlık problemi için şifa kaynağı. 

Elma sirkesi geçmişten günümüze birçok medeniyette alternatif tıp tarafından şifa kaynağı bir ilaç olarak kullanılmıştır. Elma sirkesi basit bir şekilde elmanın fermantasyonu ile elde edilir. Elma sirkesini dışarıdan hazır olarak satın alabileceğiniz gibi, evinizde kendi yöntemlerinizle de üretebilirsiniz. Elma sirkesi sadece mutfakta yemeklerde kullanılan bir ürün değildir.

elma sirkesinin faydaları ve kullanımı

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin faydaları ve kullanımı oldukça geniş bir yelpazeye dağılmıştır. Elma sirkesi kişisel bakımda, ev temizliğinde, gıda koruyucularında ve bazı rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılabilir. Kilo vermek isteyenler elma sirkesi ile zayıflama kürleri uygulayabilirler.

Elma sirkesinin cilde faydaları çoktur ve günlük cilt bakımında rahatlıkla kullanılabilir. Bununla birlikte elma sirkesinin saça faydaları da oldukça fazladır. Elma sirkesi neye iyi gelir, nasıl kullanılır öğrenmek için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi elma suyunun içerisine faydalı bakteriler eklenerek fermente edilmesiyle üretilir. Beyaz sirke, üzüm sirkesi, balzamik sirke gibi sirkenin pek çok çeşidi vardır. Elma sirkesinin faydaları ve kullanımı diğer sirke çeşitlerine göre daha fazladır.

Yapılan araştırmalara göre elma sirkesi reflü, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Bununla birlikte elma sirkesiyle zayıflama da gündemde olan bir konudur. Elma sirkesinin faydaları ve kullanımının bu kadar geniş olmasında zengin içeriğinin rolü büyüktür.

Elma sirkesinin içeriği:

  • A vitamini, B1, B2 vitamini, C vitamini, E vitamini
  • Kalsiyum, bakır, demir, florin, fosfor, manganez, magnezyum, sülfür, sodyum ve klorin
  • Aldehit, potasyum hidrat, propionik asit, pektin, amino asit
  • Bunlara ek olarak elma sirkesinde 90’dan fazla sağlığa iyi gelen madde bulunur.

Elma sirkesinin özelliği kötü bakterileri öldürmesi ve iyi bakterilerin çoğalmasını sağlamasıdır. Elma sirkesi doğal antibiyotik işlevi görerek hastalık yapıcı bakterilerin ölmesini sağlar. Bu özelliğiyle elma sirkesinin saça faydaları ve elma sirkesinin cilde faydaları oldukça fazladır.

Elma sirkesi düzenli olarak tüketildiğinde pek çok hastalığa da iyi gelmektedir.

Elma sirkesi hem dışarıdan hem de içeriden insan vücuduna şifa kaynağıdır. İnsan vücudu üzerinde elma sirkesinin faydaları ve kullanımının bu kadar fazla oluşunun bir diğer sebebi de zararlı hiç bir yan etkisinin bulunmayışıdır.

Elma sirkesinin faydaları ve kullanımı:

1. Elma sirkesi ile zayıflama

Elma sirkesi ile zayıflama en çok merak edilen konulardan biridir. Son dönemde sağlık için faydalarından dolayı elma sirkesi ile zayıflama gündemde. Kilo vermek isteyen pek çok kişi elma sirkesi ile zayıflama kürlerini deniyor. Peki elma sirkesi ile zayıflamak mümkün mü?

Elma sirkesini zayıflama amacıyla kullanabilirsiniz. Elma sirkesi içeriğinde birçok yararlı enzim, probiyotik, amino asit, vitamin ve mineral barındırır.

Eğer yemeklerden hemen önce ya da yemek sırasında elma sirkesi tüketirseniz bu tokluk hissi yaratır. Elma sirkesi kan şekerinin dengede kalmasını sağlayarak sizi daha fazla yemek yemekten alıkoyar. Düzenli tüketildiğinde elma sirkesi ile zayıflamak mümkün.

Yağ yakıcı besinler yardımıyla hızlı kilo verin

2. Elma sirkesi ile toksinlerden arının

Elma sirkesi vücudun detoks yapmasına yardımcı olur. Karaciğerin toksinlerden temizlenmesini sağlar. Elma sirkesinin faydalarından biri de vücudun pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olmasıdır. Bu sayede elma sirkesi vücutta hastalığa elverişli ortam oluşmasına engel olur.

3. Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesi her türlü cilt problemi için ideal bir üründür. Elma sirkesinin cilde faydaları geçmiş çağlardan beri bilinen bir gerçektir. Elma sirkesi hem güzelleşmek hem de cilt problemleri için kullanılmaktadır. Elma sirkesi pek çok kişinin şikayetçi olduğu yaygın bir hastalık olan egzamaya iyi gelir. Egzama olan yere bir miktar elma sirkesi sürüp bekleyin.

Elma sirkesinin cilde faydaları yalnızca hastalıklar için geçerli değildir. Elma sirkesini cilt sağlığı ve güzelliği için kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi kullanarak birçok kimyasal madde içeren kozmetik ürünlere veda edebilirsiniz. Elma sirkesi cilt yüzeyini toksinlerden arındırarak cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Ciltteki lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Elma sirkesi ile tonik: 3 ölçek suya 1 ölçek elma sirkesi karıştırın. Bu karışımı sabah ve akşam temizlediğiniz cildinize pamuk yardımıyla uygulayın. Su yerine maden suyu da kullanabilirsiniz.

4. Elma sirkesi boğaz ağrısına iyi gelir

Eğer soğuk algınlığınız varsa ve boğazınız şiştiyse elma sirkesi kullanarak iyileşme yolunda çok hızlı sonuç alabilirsiniz. Elma sirkesi içeriğinde bulunan vitaminler ve probiyotiklerin çoğalmasını destekleyen asetik asit ile soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına kısa sürede etki eder.

İyileşmek için bir bardak oda sıcaklığındaki suyun içine 2 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve için.

5. Elma sirkesi kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur

Elma sirkesini salatalarınıza ve yemeklerinize ekleyerek kan şekerinizin denglenmesini sağlayabilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre elma sirkesinin kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu ve şeker hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir.

6. Elma sirkesi reflüye iyi gelir

Elma sirkesinin faydaları ve kullanımı arasında reflüye ve mide ekşimesine iyi gelmesi de vardır. Reflü ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklar mide pH’ının dengesiz oluşu, enzim ve probiyotik eksikliği gibi sebeplerle ortaya çıkar.

Elma sirkesinde mideye iyi gelen enzimler ve probiyotikler bulunur. Düzenli kullanıldığında elma sirkesi mide ekşimesi ve reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını iyileştirir.

7. Elma sirkesinin saça faydaları

Elma sirkesinin saça faydaları oldukça fazladır. Elma sirkesi geçmiş asırlardan bu yana saç bakımı için kullanılmaktadır. Elma sirkesi saçı ve saç derisini her türlü şampuan, saç kremi, saç spreyi ya da benzer kozmetik üründen arındır, nefes almasını sağlar.

Elma sirkesinin saça faydaları arasında saç dökülmesi, kepek, mat saçlar, saç derisinde pul pul dökülme ve kaşıntıyı gidermesi vardır.

Elma sirkesinin saça faydaları sadece saç ve kafa derisindeki sağlık problemlerine iyi gelmesi değildir. Elma sirkesi aynı zamanda saçın daha yumuşak olmasını ve daha parlak görünmesini sağlar.

Son durulama suyuna bir miktar elma sirkesi katarak saçlarınızı yıkayın. Düzenli kullanımda farkı göreceksiniz.

Elma sirkesi geçmiş medeniyetlerde şifa kaynağı olarak kullanıldı ve günümüzde halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesinin saça faydaları, elma sirkesinin cilde faydaları, elma sirkesi ile zayıflama ve diğer sağlık problemleri için elma sirkesini mutlaka evinizde bulundurun.