En Etkili 10 Diyet Önerisi

By | 09/08/2016

Diyet yaparak zayıflamak bir anda sonuca ulaşan bir iş değil. Yağ yakarak incelmek ve ideal kiloya ulaşmak için diyet yapanlar günlük yaşamında pek çok fedakarlıkta bulunur. Kilo vermek için uzun süre sebat ederler. Tüm bu çabaların karşılığını en kısa yoldan almaksa en doğru diyet önerilerini uygulayarak olur.

Diyet yapanların büyük bir kısmı diyetin sonuç vermediğinden, istedikleri kiloya ulaşamadıklarından yakınır. Hatta bu kişilerin yine azımsanmayacak kadar büyük bir yüzdesi zayıflama sürecinin sonunda diyet yaparak kilo vermenin aksine, malesef başlangıç kilolarına birkaç kilo daha eklendiğini görür. Tüm harcanan çabalar boşa gitmiştir.

En etkili 10 diyet önerisi

En etkili 10 diyet önerisi

Bol kalorili ve lezzetli yiyeceklere uzun süreliğine veda etmek, sürekli olarak kalori hesabı yapmak, spor salonlarında şekle girmek için saatlerce çalışmanın sonucunda elde kalan koskaca bir sıfırdır. Böyle durumlar malesef diyet yapanların motivasyonunu bozmakta, kilo vereceklerine dair inançlarını zayıflatmaktadır.

Bu yüzden uzun bir zaman boyunca iradeli davranmanın, azimle diyete uymanın karşılığı doğru adımlar izlenerek mutlaka alınmalıdır.

Diyet yapanların zayıflama süreci boyunca kilo verme hedefine ulaşmak için yaşam tarzlarında değişiklikler yapmaları gerekir. Diyete başlanmadan önce tüm günlük alışkanlıklar gözden geçirilmelidir.Yemek yeme, ara öğün ya da atıştırmalık tüketme şekilleri ve hatta uyku saatleri bile diyet önerilerine göre yeniden düzenlenmelidir.

Bunun sebebi kilo verme olayının sadece diyet yemekleri yemekten ibaret olmamasıdır. Diyet yapanlar kilo vermek ve ideal kilolarını korumak için tüm yaşam alışkanlıklarını daha sağlıklı tercihlerle değiştirmelidirler.

Diyet Önerileri

1. Yeteri kadar su için

Çoğu zaman susuzluk duygusu açlık duygusuyla karıştırılır. Eğer gün içinde yeteri kadar su içilmezse vücut susuz kalır. Fakat bu durumu açlık olarak algılarsınız ve yemek yiyerek hiç de ihtiyacınız olmayan fazla kalorileri vücudunuza almış olursunuz. Gereksiz yere yemek yemenin önüne geçmek için vücudunuzun susuz kalmasına engel olun.

Yanınızda her zaman su bulundurun ve aklınıza geldikçe su için. Su içmek için susamayı beklemeyin. Suya alternatif olarak çok faydalı ve kalorisiz bir içecek olan maden suyunu ya da çeşitli bitki çaylarını şeker ilavesi olmadan tüketebilirsiniz. Diyet yapanların aşırı şekerli, katkı maddeli kutu içeceklerden uzak durması gerekir.

Günde kaç litre su içilmeli?

2. Akşam atıştırmalıklarından uzak durun

Eğer diyet yapıyorsanız akşam yemeği sonrası televizyonun karşısında genellikle çayın yanında tükettiğiniz atıştırmalıklara veda etmeniz gerekecek. Pek çok kişi bir iki parça bisküvi ya da birkaç adet cipsin masum olduğunu düşünür fakat bu doğru değildir.

Gözünüze az görünse bile bu tür atıştırmalıklar oldukça fazla kalori içerir. Ayrıca fazla yağ içerirler ve besin değeri açısından zayıftırlar. Eğer gecenin ilerleyen saatlerinde çok açlık hissederseniz 100 kaloriyi aşmayan bir sağlıklı atıştırmalık tüketebilir ya da sabah yapacağınız kahvaltıyı düşünerek uyumayı tercih edebilirsiniz.

100 kalorinin altında 10 sağlıklı atıştırmalık

3. Favori yiyeceğinizden vazgeçmeyin

Diyet yapanların en büyük sıkıntısı, zayıflama süreci boyunca sevdikleri yiyeceklerden vazgeçmiş olmalarıdır. Bu durum motivasyonlarını düşürür, diyet yemekleri yiyerek kurallara uymalarını zorlaştırır.

Zayıflamak için en sevdiğiniz kurabiyeden ya da tatlıdan vazgeçmenize gerek yok. Ancak ne kadar tükettiğiniz önemlidir. Diyeti bozmamak için bir kutu almak yerine sevdiğiniz kalorisi yüksek yiyecekleri taneyle alın. Böylelikle fazla tüketmenin önüne geçmiş olacaksınız.

4. Az ve sık yemek yeyin

Eğer vücudunuza aldığınız kaloriden fazlasını yakarsanız kilo verirsiniz. Öğün aralarını ne kadar uzun tutarsanız açlığınız o kadar fazla olur. Bu durumda diyet yemekleri tüketerek karnınızı doyurmanız zorlaşır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sık yemek yiyen kişilerin iştah ve kilo kontrollerini daha rahat yaptıkları tespit edilmiştir. Uzun süre aç kalmamak için ana öğün aralarında düşük kalorili, bol lifli sağlıklı atıştırmalıklardan oluşan ara öğünler tüketin. Bu bir bardak süt ve bir adet orta boy elma ya da az miktarda kuruyemiş olabilir.

5. Her öğünde mutlaka protein tüketin

Protein en doyurucu gıdadır. Karbonhidrat ya da yağa göre vücudu daha uzun süre tok tutar. Aynı zamanda kas kütlesini korur ve yağ yakımını destekler. Bu özelliğiyle protein içeren yiyecekler diyet yapanlar için vazgeçilmezler arasındadır. Bu yüzden kahvaltı ve ara öğünler dahil olmak üzere her öğünde mutlaka protein içeren yiyecekler tüketin.

6. Mutfağınızı az kalorili ve sağlıklı yiyeceklerle doldurun

Kilo vermeye çalışanların en büyük düşmanı her an ellerinin altında aşırı yağlı ve şekerli atıştırmalıkların bulunmasıdır. Çikolatalar, cipsler, şekerlemeler, kek ya da börek gibi unlu mamüller ya da aşırı şekerli içecekler diyete uymalarındaki kararlılıklarını zayıflatır.

Mutfaktaki sağlıksız yiyecekler tüketilene kadar her zaman akıldadır ve kilo almanın en büyük sebeplerinden biridir. Bu yüzden market alışverişlerinde bu tür kalorili ve sağlıksız gıdaları almamaya özen gösterin.

Bunun yerine diyet yaparken rahatça tüketebileceğiniz sebze, meyve, az yağlı yoğurt, süt, peynir ve yumurta gibi sağlıklı gıdalar alın.

7. Kahvaltıyı atlamayın

Genellikle diyet yapanlar kahvaltı yapmayarak kilo verebileceklerini düşünürler. Bu son derece yanlıştır. Kahvaltıyı atlamak sonraki öğünde aşırı yemek yemeyle son bulabilir. Buna ek olarak uzun süre aç kalmanın sonucu vücuda giren yiyecekler yağ olarak depo edilir.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Özellikle diyet yapanların kilo verme hedefine ulaşması için sağlıklı bir kahvaltı yapmaları şarttır. Kilo vermek için protein ağırlıklı bir kahvaltı yapın. En iyi diyet yemeklerinden biri olan yumurtayı her kahvaltıda rahatlıkla tüketebilirsiniz.

8. Lifli gıdalar tüketin

Lif sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler ve kolesterolü düşürür. Bunun dışında lifin en önemli özelliklerinden biri kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bu yüzden diyet önerilerinin pek çoğunda lif açısından zengin diyet yemekleri bulunur.

Diyet yaparken lif tüketimini artırmak için sebze yemekleri, yulaf, baklagiller, tam tahıllı ürünler ve düşük karbonhidratlı meyveleri tercih edebilirsiniz.

9. Haftada bir kez tartıya çıkın

Diyet yapanların düştüğü en büyük hata tartıya çok sık çıkmaktır. Özellikle diyetin ilk günlerinden başlayarak kilo kaybı görme umuduyla her gün tartıya çıkılır. Ancak kiloda bir değişme olmadığını görmek malesef motivasyon kaybından başka bir şey getirmez.

Uzmanlar diyet yapanlara sabırlı davranmalarını ve haftada bir tartıya çıkmalarını öneriyor. Tartıya çıkarken gerçek kilonuzu öğrenmek için üzerinizde olabildiğince az kıyafet bulunmalıdır.

Ayrıca her zaman aynı giysilerle tartıya çıkmak kilonuz konusunda yanılmanıza engel olur. Tartılmak için en doğru zamanı aşağıdaki yazımıza tıklayarak öğrenebilirsiniz:

Tartıya ne zaman çıkmalı?

10. Yeteri kadar uyuyun

Her ne kadar kilo vermeyle uykunun ilişkisi olmadığı düşünülse de bu doğru değildir. Az uyumak diyetle kilo vermenizi zorlaştırır ve hatta kilo almanıza sebep olur.

Uykudayken vücudunuzda iştah ve açlık kontrolünü salgılayan hormonlar üretilir. Eğer yeterli ve kaliteli gece uykusu uyumazsanız hormonal dengeniz bozulur. Bu durumda gün içinde doygunluk hissi yaşamanız, iştahınızı kontrol etmeniz zorlaşır.

Ayrıca uykusuzluk stresli olmanıza sebep olur ki bunun sonucunda stres hormonu olarak bilinen kortizol salgılanır. Bu durumda göbek ve bel çevresinde yağlanma olur. Bu yüzden diyet süreci boyunca vücudunuzun kilo vermesini desteklemek için düzenli uyumak şarttır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *