En Etkili 5 Yağ Yakıcı Egzersiz

By | 21/07/2016

Fazla yağlardan kurtularak ince, biçimli bir vücuda kavuşmanın en kestirme yolu nedir? Cevap gayet basit aslında: Kuvvet antremanlarıyla beraber periyotlar halinde yüksek yoğunluklu egzersizler uygulamak. Bu şekilde bir egzersiz programını takip etmek yağsız, kaslı bir vücuda ulaşmak için tercih edilmesi gereken en kısa yol.

Vücuttaki fazla yağlar kasları çevreleyerek normal beden ölçüsünden çok daha geniş vücut hatları oluşmasına yol açar. Yağlanma arttıkça malesef özellikle göbek bölgesi, kalça ve kollarda pek de hoş bir görüntü oluşturan sarkmalar meydana gelir.

Spor yapılarak fazla miktarda kalori yakılsa da, uzunca bir süre kolay kolay yağ kütlesinde azalma olmayabilir.

Bunun sebebi hızlı yağ yakma amaçlı doğru egzersiz programının takip edilmemesidir. Yağ dokusuyla örtülen kasların ortaya çıkması için uzun süreli ve bıktırıcı antremanların yerine yağ yakma hedefine yönelik pratik yağ yakıcı egzersizlerin yapılması gerekir.

Yağ yakıcı egzersizler

Split Squat Jumps

Split Squat Jumps

Split Squat Jumps: Bu hareket hızlı yağ yakmanın yanı sıra bacak ve kalça bölgesinin şekillenmesine yardımcı olur. Şekilde görüldüğü gibi bir ayağınızı ileri atın. Arkada kalan dizinizi yere değecek şekilde dizlerinizi bükün.

Vücudunuz bu ilk pozisyonu aldıktan sonra yukarıya sıçrayın. Aşağı inerken başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu yağ yakıcı egzersizi gün içinde fırsat bulduğunuz kısa zaman aralıklarında setler halinde tekrarlayın.

Squat to Press

Squat to Press

Squat to Press: Etkin bir yağ yakıcı egzersiz olan squat to press sadece bacak ve kalçaları değil aynı zamanda omuz ve kolları da çalıştırarak biçimlendirir. Başlangıç pozisyonunu almak için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.

Her iki elinize de ağırlık alın. Şekilde görüldüğü gibi ellerinizi omuz hizasında tutun. Uyluklarınız yere paralel olacak şekilde oturur pozisyona gelmek için dizlerinizi kırın. Kollarınızı yukarıya kaldırırken ayağa kalkın. Ağırlıkları şekildeki gibi başınızın üzerine kadar kaldırın. Daha sonra ilk pozisyona geri dönün.

Plank with Dumbbell Row

Plank with Dumbbell Row

Plank with Dumbbell Row: Güçlü karın kaslarıyla düz bir karına sahip olmak için uygulanacak en harika yağ yakıcı egzersiz hiç şüphesiz plank hareketidir. Plank with dumbbell hareketi de biçimli karın kaslarına ek olarak daha güçlü sırt, omuz ve kol kaslarını hedefler.

İki elinize de ağırlıkları alıp plank pozisyonuna geçin. Ayaklarınız kalça genişliğinden biraz daha ayrık olsun. Şekildeki gibi tek eliniz hala yerdeyken ağırlığı bırakmadan diğer kolunuzu kaldırın. Daha sonra hareketi diğer kolunuzla tekrarlayın.

Jump Rope

Jump Rope

Jump Rope: En etkili kardiyo egzersizlerinden biridir. Önce bacaklarınızı kalça genişliğinde açın. Dizlerinizi dengenizi bozmadan kırın. En fazla yarım parmak yüksekliğinde yukarıya sıçramaya özen gösterin. Ayak parmak uçlarınız yere baksın.

Aynı zamanda en eğlenceli yağ yakıcı egzersizlerden biri olan bu hareketi doğru yaparak herhangi bir sakatlanma riskini en aza indirmiş olacaksınız. İp atlarken kollarınızı çok fazla hareket ettirmeyin. El ve bilekten dairelerle ipi döndürmeye çalışın. Sert yüzeylerde ip atlamaktan kaçının.

Walking Lunge with Bicep Curl

Walking Lunge with Bicep Curl

Walking Lunge with Bicep Curl: Bu hareket de diğer yağ yakıcı egzersizler gibi birden fazla kas grubunu çalıştırmaya yöneliktir. Yağ yakıcı egzersiz olmasının yanı sıra özellikle vücudun üst kısmındaki kasları güçlendirir. Dengeyi geliştirir. Diz, bilek ve kalça eklemlerine esneklik sağlar.

Ağırlıkları iki elinize alarak ayakta durun. İleri doğru geniş bir adım atın. Öndeki dizinizin doksan derece olmasına ve bilek hizasını geçmemesine dikkat edin. Aynı zamanda ağırlıkları kollarınızı vücut hizasından ayırmadan dirsekten kırarak şekilde görüldüğü gibi kaldırın. Sonra tekrar ilk pozisyona geçip diğer bacağınızla hareketi tekrarlayın.

Bilinçli bir şekilde belirli bir kas grubunu çalıştıran, dambıl ya da kendi vücut ağırlığınızla yapacağınız yağ yakıcı kuvvet egzersizleriyle kısa sürede fit bir vücuda ulaşabilirsiniz.

Doğru beslenme düzeni ile beraber yapıldığında fazla sayıda kalori yakmanızı sağlayacak, kas kütlenizi artıracak ve dolayısıyla fazlalıklarınızdan da yağ yakıcı egzersizler yardımıyla çabucak kurtulmış olacaksınız.

Yüksek yoğunluklu yağ yakıcı egzersizler ve kuvvet antremanları uygularken doğal yağ yakıcı özelliği bulunan yiyeceklerle yağ yakma sürecini desteklemek için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz:

En etkili 10 yağ yakıcı

Çoğu kişi ağırlık çalışmanın sonunda daha kalın hatlara sahip kas yığını bir vücuda sahip olacağından endişe eder. Doğru ağırlıklar kullanılarak yağ yakıcı egzersizler yapıldığında bu düşüncenin yersiz olduğunu fark edeceksiniz.

Yağ yakıcı egzersizlerin amacı vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak, güzel görünümlü, sıkı ve biçimli bir fiziğe sahip olmaktır.

Bu egzersizler düzenli olarak yapıldığında yağ yakmanın yanı sıra kas kütlesinde de artış görülür. Kaslar metabolik olarak aktiftirler. Bu şu anlama gelir; dinlenme halinde iken bile vücuttaki kaslar kalori yakar.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ağırlık çalışması yapıldığından sonraki 48 saat boyunca kaslar kalori yakmaya devam eder. Bu yüzden hızlı yağ yakmak için yüksek yoğunluklu egzersizlerle birlikte kuvvet antremanlarının da olduğu bir program uygulamak gerekir.

Yağ yakmak için kapalı spor salonlarında çalışmak ya da benzer hareketlerden oluşan programları takip etmekten pek de memnun olmayanlar için farklı seçenekler bulunmakta. Sıkılmadan yapılabilecek hatta yaparken eğlendirecek yağ yakıcı sporlar tercih edilebilir.

En fazla yağ yakmayı sağlayan sporlardan bazıları:

    • Tempolu Yürüme
    • İp Atlama
    • Paten
  • Tenis

Listenin geri kalanı ve ne kadar sürede kaç kalori yakılabileceğini aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz:

En çok yağ yaktıran 7 spor

One thought on “En Etkili 5 Yağ Yakıcı Egzersiz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *