En Etkili 5 Zayıflama Çayı

By | 09/10/2015

Günlük hayatınızda çayı molalarınızda rahatlamak, zihninizi açmak ya da soğuk kış günlerinde içinizi ısıtmak amacıyla içiyorsunuz. Bazen soğuk algınlığında ilaçlardan önce bitki çaylarının iyileştirici etkisine başvuruyorsunuz. Çay içmenin sağlığınıza müthiş etkileri olduğunu kanıtlayan birçok bilimsel çalışma mevcut.

Bazı çaylar diş çürükleri, eklem iltihabı, kalp-damar hastalıkları, inme ve hatta kansere karşı bile koruyucu olabiliyor. Sağlık için tüm bu faydalarının yanısıra çay içmek kilo vermede son derece etkilidir. Sindiriminizi düzenleyen, kötü kolesterolünüzü azaltan ve yağ yakarak zayıflamanızı sağlayan çaylar, kilo verme sürecinizde en büyük yardımcınız olabilir.

En etkili zayıflama çayları

En etkili zayıflama çayları

Zayıflamak için dengeli ve sağlıklı beslenip egzersiz yapmanın yanında yağ yakıcı etkisi olan bir zayıflama çayı içerek işinizi kolaylaştırabilir ve daha hızlı kilo verebilirsiniz. Zayıflama çayı metabolizmanızı hızlandırır ve iştahınızı kontrol altına alır. Ayrıca zayıflama çayı tam bir antioksidan deposudur.

En etkili zayıflama çayları

İşte kilo vermenizi kolaylaştıracak 5 zayıflama çayı:

1. Metabolizmanızı hızlandırın

Yeşil çay

Yeşil çay içmek için bir iyi nedene daha mı ihtiyacınız var? Kalp hastalıklarına ve kansere karşı etkili olmasının yanısıra yeşil çay, yağ yakıcı özelliğiyle tam bir zayıflama çayı. Yeşil çay içeriğindeki kateşin adı verilen antioksidan maddeyle metabolizmanın hızlanmasını sağlar, karaciğeri daha iyi yağ yakması için uyarıcı vazifesi görür.

Katılımcıların günlük 4-5 fincan yeşil çay içtiği 12 haftalık bir bilimsel araştırmada yeşil çay içenlerin, yeşil çay içmeyenlere göre haftalık bir kilo daha fazla zayıfladığı ortaya çıkmıştır. Özellikle karın bölgesindeki yağların erimesini sağladığı için zayıflama çayı olarak yeşil çayı tercih edebilirsiniz.

Yeşil çayı bildiğiniz siyah çay gibi demleyip gün içerisinde, öğün aralarında 3-5 fincan kadar tüketebilirsiniz. Bu zayıflama çayı metabolizmanızı hızlandıp vücudunuzda yağ yakımın artırarak daha kolay zayıflamanızı sağlayacak.

Yeşil çayın faydaları

2. Bir haftada incelin

Oolong çayı

Oolong çayı da tıpkı siyah çay ve yeşil çay gibi camellia sinensis bitkisinden üretilir. Özelliği az oksidasyon işlemine uğramış olması ve açlık yeşil renkte yapraklara sahip olmasıdır. Oolong çayında yapraklar parçalama işlemine girmeden kıvrılırlar. Bunun sonucunda büyükçe kıvrılmış çok hafif yeşilimsi ya da bakır rengine sahip yapraklar ortaya çıkar.

Oolong çayı yeşil ve siyah çayda olduğu gibi kansere karşı antioksidanlar içerir. Yeşil çayda olduğu gibi oolong çayı da metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahip kateşin deposudur. Oolong çayı sindirime yardımcı olması ve vücutta yağ yakımını artırması özellikleriyle etkili bir zayıflama çayıdır.

Zayıflama çayı olarak kullanılmasının yanısıra oolong çayı yaşlanmayı yavaşlatır, yüksek tansiyonu düşürür, kalp-damar hastalıkları riskini azaltır ve vücuda canlılık verir.

3. İştahınızı kontrol edin

Nane çayı

Hem sıcacık haliyle içip ısınabileceğiniz hem de yaz günlerinde buzlu içebileceğiniz düşük kalorili nane çayı daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Daha sağlıklı olması için nane çayını şekersiz ya da çok az şekerle tüketmeye çalışın.

Taze ya da kurutulmuş nane yapraklarını kullanarak hazırlayacağınız nane çayının kalorisi meyveli sodanın kalorisinden daha düşüktür. Etkili bir zayıflama çayı olan nane çayı iştahınızı dengelemenize yardımcı olur. Öğün aralarında nane çayı içerseniz aşırı şekerli atıştırmalık tüketme arzunuzu bastırabilirsiniz. Naneyi zayıflama çayı olarak tüketmenin yanında nane kokusunu da iştah dengeleyici olarak kullanabilirsiniz.

İştahı kontrol etmenin yolları

4. Yağlanmayı önleyin

Beyaz çay

Çaylar arasında en az işlenmiş olanı beyaz çaydır. Beyaz çay güneş ışığında kurutulur. Beyaz çay yapmak için en taze çay yaprakları seçilir ve bu yapraklar çok az oksitlenir. Bu yüzden beyaz çayda, yeşil çay ve siyah çaya göre daha fazla besleyici madde bulunur. Ayrıca beyaz çayda yeşil çaya oranla daha fazla kateşin bulunur. Bu özelliğiyle beyaz çay ideal bir zayıflama çayıdır.

Beyaz çay anti-bakteriyel özellik taşır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanserden korur. Diğer çay türlerine göre çok daha fazla florid içermesiyle diş çürüklerini önler. Yüksek tansiyon ve kolesterolü önlemeye yardımcı olur.

Fakat tüm bu sağlık için faydalı özelliklerinin yanında beyaz çayın en önemli özelliği vücutta yağ yapımını önlemesi ve yağ yakımını ise artırılmasına yardımcı olmasıdır. Eğer vücudunuzda depo edilmiş fazla yağlardan kurtulup hızla zayıflamak istiyorsanız beyaz çayı gün içinde sıklıkla tüketebilirsiniz.

Teff tohumlu çay kullanıcı yorumları

5. Açlıkla savaşın

Rooibos çayı

Aynı zamanda kırmızı çay olarak da adı geçen rooibos çayı Güney Afrika’da yetişen küçük boyutta bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Rooibos bitkisi doğal olarak kafein içermez. Bu özelliği nedeniyle fazla kafein alımı endişesi duymadan rahatlıkla istenilen miktarda çay tüketilebilir.

Günde 4-5 bardağa kadar rooibos çayı zayıflama çayı olarak içilebilir. Rooibos çayı antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden bu çay kansere karşı etkilidir.

Rooibos çayı oldukça fazla mineral içerir. İçeriğinde bol miktarda magnezyum, kalsiyum, manganez, çinko ve demir bulunur. Rooibos çayı açlık duygusunun oluşmasını ve vücutta yağ depo edilmesini tetikleyen stres hormonlarını azaltır.

Böylece daha uzun süre tok kalınmış olur. Ayrıca fazla salgılanan stres hormonu yüzünden gereksiz yere vücutta yağ depo edilmez. Rooibos çayını hem sağlığınız için hem de zayıflama çayı olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Sürekli acıkmak neyin belirtisi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *