En Kolay Zayıflama Yolları

By | 20/07/2015

Zahmet çekmeden, fazla zorlanmadan zayıflamak mümkün mü? Zayıflamak için tüm boş vaktinizi spor salonlarında ter atarak geçiriyor, sevdiğiniz yüksek kalorili tatlılara, yemeklere veda ediyorsunuz. Bu hiç de kolay ve sevimli bir iş gibi görünmüyor.

Aslında normal yaşantınızı devam ettirerek de zayıflamanız ve hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün. Sadece birkaç küçük değişiklik yapmanız yeterli.

En kolay zayıflama yolları

En kolay zayıflama yolları

En kolay zayıflama yolları

1. Ekleyin, çıkarma yapmayın

Klasik diyet kurallarını unutmaya başlasanız iyi olur. Günlük beslenme düzeninden bazı yiyecekleri çıkarmak yerine yiyecek eklemeyi deneyin. Daha sağlıklı fakat aynı zamanda lezzetli bulduğunuz yemekten keyif aldığınız yiyecekleri öğünlerinize eklemeyi deneyin. Mesela çok sevdiğiniz çilek, şeftali, kayısı gibi meyveleri daha fazla tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kahvaltınızda, öğle ve akşam yemeklerinizde ya da ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz bu meyveler düşük karbonhidratlı olmasıyla birlikte bol su, antioksidan ve lif içerir.

Bu sayede sevdiğiniz yiyeceği tüketmiş fakat daha az şeker almış, içeriklerindeki lif sayesinde daha uzun süre tok kalmış olursunuz. Bunun yanında bolca vitamin, mineral ve antioksidan alarak sağlığınıza katkıda bulunmuş olursunuz.

Lifli gıdalar nelerdir?

Öğünlerinizde alıştığınız yemekleri yemeye devam edin. Fakat zayıflama hedefinize ulaşmak için bu yemekleri daha az yağ kullanarak yapmaya özen gösterin. Lifli yiyecekler çok daha uzun süre içerisinde sindirildiğinden midenizde diğer yiyeceklerden daha uzun kalırlar.

Bu da uzun zaman doygunluk hissi yaşamanızı ve daha geç acıkmanızı ve zayıflamanızı sağlar.

Sevdiğiniz çorbaya ya da yemeğe bir çorba kaşığı kadar yulaf serperseniz uzun süre tok kalmayı garantilemiş olursunuz. Yulaf aynı zamanda kolestrolünüzü düşürür ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde çok besleyicidir.

Eğer beslenme düzeninizi değiştirmeden yukarıda bahsedilen basit birkaç ipucunu düzenli olarak uygularsanız kolaylıkla zayıfladığınızı farkedeceksiniz.

2. Egzersizi unutun

Zayıflamak istiyorsunuz. Bunun için spor salonuna gidip kendinize sıkı bir egzersiz programı hazırladınız. Fakat bir sorun var; bir türlü ayaklarınız sizi spor salonuna götürmüyor.

Türlü bahanelerle egzersiz yapmayı erteliyor ve hazırladığınız sıkı çalışma programını aksatıyorsunuz. Bunun nedeni aslında spor yapmayı pek sevememeniz olabilir.

Düzenli gitmediğiniz için zayıflama umudunuzun azalması bir yana, karar verdiğiniz bir programı uygulamamak da moralinizin bozulmasına, zayıflama konusundaki motivasyonunuzun bozulmasına sebep olacaktır.

Egzersiz yapmaktaki amaç vücudunuzu çalıştırmak, kalori yakmaktır. Spor salonunda kendinizi zorlayarak geçireceğiniz sıkıcı saatler yerine güzel havalarda bisiklete binmeyi, köpeğinizi gezdirmeyi, arkadaşlarınızla frizbi oynamayı, arabanızı yıkamayı ya da kalori harcayabileceğiniz herhangi başka bir aktiviteyi deneyebilirsiniz.

Hareketsiz yaşam tarzınızı değiştirdiğinizde zayıflayarak ideal kiloya ulaşmak da ardından gelecektir.

Tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri

3. Yürüyüş yapın

Yürüyüş yapmak zayıflamanın ve formunu korumanın en kolay yollarından biridir. Sağlığınızı korumak, hareketsizliğin yol açtığı sağlık problemlerine yakalanmamak için her gün mutlaka on dakika bile olsa yürüyüş yapmalısınız.

Günlük yaşantınız çok yoğun, yürüş yapmaya zaman bulamıyor musunuz? O halde bunları deneyin:

Arabanızı en uzak noktaya park edip yürüme mesafenizi artırın.
Ofiste telefonu yada diğer iletişim araçlarını kullanmak yerine yerinizden kalkıp, yürüyerek mesajınızı iletmeye gidebilirsiniz.
Evinizden birkaç durak önce otobüsten inip kalan mesafeyi yürüyerek gidebilirsiniz.
Alışverişe yürüyerek gitmeyi deneyin.
Asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin.

Tüm bu hareketli yaşam tercihlerine ek olarak günde iki defa on dakikanızı yürüyüş yapmaya ayırmanız zayıflama hedefinize ulaşmada size yardımcı olacaktır.

1 saat yüyüyüş kaç kalori yaktırır?

4. Sevdiğiniz yiyecekleri hafifleştirin

Kendinizi kısıtlanmış, sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum kalmış hissetmeden, aldığınız kalori miktarını azaltmanın en kolay yollarından biri, canınızın çektiği yiyeceklerin daha düşük kalorili versiyonlarını tercih etmek olacaktır.

Zayıflamak için daha az yağlı bir peynirle yapılmış pizzanın yağlı versiyonundan çok fazla bir lezzet farkı olmayacaktır.

Bu şekilde sevdiğiniz yiyeceklerin daha az yağlı versiyonlarını yerken bir taraftan da lif alımını artırmaya çalışın. Aldığınız lifler daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Mesela pizzanızın hamuru tam buğday ya da kepekli un kullanılarak yapılabilir.

Yiyeceklerinizin yanında tükettiğiniz içecekleri de hafifleştirmeyi unutmayın. Sevdiğiniz içeceklerin daha az şekerli versiyonlarını tercih ederek aldığınız kalori miktarını önemli bir oranda düşürebilirsiniz.

Maden suyu faydaları ve düşük kalorisi ile ideal bir içecektir. Düşük kalorili içeceklerin tadını pek beğenmiyorsanız sevdiğiniz içeklerin düşük kalorili versiyonlarını karıştırarak farklı tadlar elde edin, onları şeker dışında farklı katkılarla lezzetlendirmeyi deneyin.

1 bardak kola kaç kalori?

5. Sıvı tüketmek önemli

Zayıflamak için günlük su tüketiminizin yeterli olduğundan emin olmalısınız. Bazı durumlarda vücudunuz susuz kaldığınızda bu açlık hissiyle karıştırılabilir. Suya ihtiyacınız varken aç olduğunu düşünüp yemek yiyebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için günlük yeteri kadar su içtiğinizden emin olun.

Günde kaç litre su içilmeli?

Yemeklerden yarım saat önce içtiğiniz su aşırı aç hissetmenizi ve gereğinden çok daha fazla yemek yemenizi önler. Bol sıvı tüketmek zayıflamanın en kolay yoludur. Zayıflamak için günlük sıvı tüketiminde dikkat etmeniz gereken tek şey düşük kalorili içecekleri tercih etmeniz olacaktır.

En kolay zayıflama yolları, günlük beslenme düzeninizde ve günlük yaşantınızda basit düzenlemeler yapmaktan geçiyor. Zayıflamak için yukarıdaki önerileri mutlaka dikkate almanız gerekiyor. Yediklerinizi azaltarak, kendinizi kısıtlayarak zayıflamak malesef pek mümkün olmuyor.

Bu kısıtlamalar bazen tam tersi etki yaparak daha fazla yemeyle sonuçlanabiliyor. Bunun yerine sevdiğiniz yiyeceklerle birlikte daha fazla tam tahıllı, lifli besinler tüketmeye çalışın. Daha fazla su tüketin. Sevdiğiniz yiyeceklerin daha sağlıklı, daha az kalorili versiyonları varsa onları tercih edin.

Bunun dışında günlük işlerinizi yaparken hareket etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Zaman ayırabiliyorsanız mutlaka yürüyüş yapın. Eğer zamanınız yoksa günde iki defa on dakikalık kısa yürüyüşler yaparak bunu telafi etmeye çalışın. Bu önerileri dikkate alıp düzenli yaptığınızda zamanla fazla kilolarınızdan kurtulup zayıfladığınızı göreceksiniz.

One thought on “En Kolay Zayıflama Yolları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *