Enerji İçeceği Yüzünden Neredeyse Yaşamını Kaybediyordu

By | 03/09/2017

İngiltere’de yaşayan 26 yaşındaki Mary Allwood mutfakta iş yaparken birden bayıldı. Hastahanede yapılan tetkiklerde doktorlar karaciğerini inceleyince gerçek ortaya çıktı.

26 yaşındaki Mary Allwood mutfakta çalışırken birden kendini kötü hissetmeye başladı ve fenalaştı. Hastahaneye kaldırılan Mary Allwood üzerinde yapılan tetkiklerde, kadının karaciğerinin normal boyutunun iki katı büyüklüğe ulaştığı tespit edildi. Bununla birlikte Mary Allwood’un kilosunda da normalin üzerinde bir artış olduğu belirlendi.

Enerji İçeceği Yüzünden Neredeyse Yaşamını Kaybediyordu

Enerji İçeceği Yüzünden Neredeyse Yaşamını Kaybediyordu

Karaciğerin normal boyutun iki katına ulaşması akla hemen aşırı alkol kullanımı olabileceğini getirdi. Doktorlar Mary Allwood’a son zamanlardaki alkol kullanımı hakkında sorular sordular. Çünkü Mary’nin karaciğeri neredeyse bir alkol bağımlısının karaciğeri kadar büyümüştü.

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri

Doktorlar Karaciğerini İnceleyince Şok Gerçek Ortaya Çıktı

Mary Allwood alkol kullanmadığını belirtti. Mary’nin karaciğerinin bu kadar büyümesinin farklı bir sebebi vardı. Bunun üzerine doktorlar Mary’den günlük tükettiği tüm yiyecek ve içeceklerinin bir listesini yapmasını istedi. Burada gerçek ortaya çıktı.

Mary günde yaklaşık 20 kutu enerji içeceği tüketiyordu. Bunun sebebi olarak da enerji içeceği içmediğinde kendini gergin ve sinirli hissetmesini gösteriyordu. Mary’nin enerji içeceklerine harcadığı yıllık ortalama para ise 4 bin dolardı.

Enerji içecekleri kişinin uzun süre uyanık ve hareketli kalmasını sağlıyor. Enerji içeceğinin içindekilere bakıldığında, şeker ve kafein oranları kıyaslanınca günlük 20 kutu enerji içeceği tüketmek, günde 17 çikolatalı kurabiye yemek ve 16 bardak kahve içmekle eşdeğer.

Mary Allwood hastahaneden taburcu olduktan sonra enerji içeceği içmekten vazgeçti. Eğer vazgeçmeseydi kısa bir süre içinde hayatını kaybetmesi muhtemel görünüyordu. Olaydan 5 ay sonra Mary kontroller için tekrar hastahaneye döndü.

Olay gerçekleştiğinde Mary’nin karaciğeri normal bir karaciğerin 2 katı büyüklüğe ulaşmıştı. Ancak 5 ay sonraki hastahane kontrolünde karaciğerin tekrar normal boyutlarına döndüğü anlaşıldı. Buna ek olarak Mary enerji içeceği içmeyi bıraktıktan sonra kilo da vermişti.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri

Enerji içeceklerinin zararları konusunda bizzat kendi yaşadığı olayla bilinçlenen Mary, çevresindekilere enerji içeceği nedir anlatıyor ve bu konuda herkesi sık sık uyarıyor. Enerji içeceğinin içindekiler, içtiğinizde kısa sürede aşırı şeker ve kafein yüklenmenize sebep oluyor. Bu ise karaciğerinizi mahvediyor, sağlığınıza müthiş zararlar veriyor. Yapılan araştırmalara göre son yıllarda enerji içeceklerinin zararlarından dolayı hastahaneye kaldırılanların sayısında inanılmaz bir artış görülmüştür.

Gün boyu enerjik olmak için 7 ipucu

Enerji içeceği nedir?

Enerji içeceği nedir, son yıllarda tüketimi gittikçe artan bir kutu içecek çeşididir. Enerji içeceklerinin zararları henüz herkes tarafından yeterince bilinmemekte. Ağır fiziksel ya da mental efor sarfedecek olanlar, performans artırıcı ya da ayık kalmayı sağlayıcı özelliğinden dolayı enerji içeceği tüketmeyi tercih ediyor.

Enerji içeceğinin içindekiler kıvam artırıcılar, çeşitli yapay tadlandırıcılar ve performansı artırmaya yönelik daha birçok farklı maddeden oluşuyor. Bu maddelerin insan vücudu üzerinde bilinen ve bilinmeyen çok çeşitli etkileri bulunuyor.

Pek çok kişi enerji içeceklerinin zararları konusunda henüz bilinçsiz. Diğer asitli ve aşırı şekerli kutu içeceklerde olduğu gibi enerji içeceğinin içindekiler de fazla dikkate alınmadan sıklıkla tüketiliyor. Buna rağmen birçok kişi enerji içeceği nedir, ne amaçla kullanılır bilmiyor.

Özellikle genç yaştaki insanlar spor performansını artırma, gece boyu sınava çalışma gibi amaçlarla sık sık enerji içeceği tüketiyor. Enerji içeceklerinin zararlarından korunmak ve vücudun dengesini bozmamak adına satın alırken enerji içeceğinin içindekiler mutlaka okunmalı ve enerji içeceği tüketimine kısıtlama getirilmelidir.

Enerji içeceğinin içindekiler nelerdir?

Enerji içeceğinin içindekiler arasında en bilinen maddeler aslında şeker ve kafein. Şeker ve kafein dışında enerji içeceğinin içindekiler, odaklanmaya yardımcı olma ya da fiziksel performans artırmaya yönelik çeşitli maddeler.

Bunlardan bazıları Yerba mate, Guarana, Taurun maddeleri. Bu maddeler vücuda enerji veriyor ancak vücudun normal işleyişine de önemli bir müdahalede bulunuyorlar. Kalp ritminin bozulması, aşırı şeker yüklenmesi kaynaklı karaciğerin zorlanması ve diğer iç organların gördüğü hasar bunlardan bazıları.