Evde kolayca zayıflamanın yolları

By | 19/12/2016

Konu kilo vermek olunca hep aynı şeyi duymuşsunuzdur: Az kalori alıp, daha fazla kaloriyi yakmak. Fakat pek çok diyet ve hızlı kilo verme reçetesi vadettiği sonucu vermeyebiliyor.

Eğer amacınız birkaç kilo verip forma girmekse aşağıda uygulayacağınız evde kolayca zayıflamanın yolları sizi hedefinize ulaştıracaktır.

Evde zayıflamanın yolları

Evde zayıflamanın yolları

Evde kolayca zayıflamanın yolları

1. Bir hafta boyunca ne yediğinizi yazın

Araştırmalara göre yediklerinin kaydını tutan kişiler diğerlerine göre %15 daha az yemek yiyor. Kişiler hafta sonu daha farklı bir beslenme düzenine uyuyor ve bu hafta içine göre her bir hafta sonu günü için ekstra 115 kalori anlamına geliyor.

Hafta sonu kurulan daha donanımlı sofralarda fazla kalorili salata sosları, çeşniler ve diğer hafta sonu atıştırmalıkları kısıldığında ise alınan kalori miktarı oldukça düşüyor.

Sonuç olarak evde kilo vermenin yolları arasında en dikkat edilmesi gereken bilmeden alınan fazla kalorilerin önüne geçmek. Yediklerinizin notunu tutarak kalori kontrolünü daha iyi yapabilirsiniz.

2. Günlük aldığınızı düşündüğünüz kaloriye %10 daha ekleyin

Eğer günlük toplamda 1600 kalori aldığınızı düşünüyor ve buna rağmen hala neden kilo veremediğinizi düşünüyorsanız bu tahmininize 160 kalori daha ekleyin. Bu yeni sayı sizin için daha doğru bir tahmin olacaktır.

Evde kolayca zayıflamak için beslenme alışkanlıklarınızı bu miktara göre yeniden gözden geçirip düzenleyin.

Zayıflamak için günlük kalori ihtiyacı ne olmalı?

3. Kendi kilo verme mottonuzu bulun

Yağlı ve şekerli abur cuburlardan uzak durmak, günlük yürüyüşünüzü yapmak için dışarı çıkmak ya da hiç aksatmadan düzenli egzersiz yapmak gibi henüz tam da başarılı olamadığınız konuları sürekli olarak düşünürseniz büyük ihtimalle bunları ilerleyen zamanlarda da yapamazsınız.

Kolayca zayıflamanın yollarından biri de bunun aksine “kilo verebilirim”, “her gün düzenli olarak yürüyüş yapacağım” ya da “akşam yemeği sonrası gece atıştırmalıklarından uzak duracağım” gibi pozitif düşünceleri kendinize sık sık tekrar etmenizdir.

Bir süre sonra formda kalmanızı sağlayacak kilo verme ipuçlarının yaşam boyu alışkanlıklara dönüştüğünü göreceksiniz.

4. Sudan vazgeçmeyin

Vücudun yağlanmasının sebebi olan fazla kalorilerin büyük bir kısmının gün içinde tüketilen içeceklerden kaynaklandığını biliyor muydunuz?

Aşırı şeker içeren gazlı içecekler, buzlu çaylar, şekerli meyve suları ya da çeşitli şuruplar ve kremalarla lezzetlendirilen kahveler gereksiz yere vücudunuza şeker almanıza yol açlıyor. Uygulayabileceğiniz en etkin zayıflama ipucu gereksiz kalori kaynaklarını kesmenizdir.

Üstelik bu içecekler hiç bir şekilde tokluk hissi vermez. Tüm öğünlerde içecek olarak sudan vazgeçmeyin. Su hem kilo vermenize yardımcı olur, hem de vücut sağlığınıza katkı sağlar.

5. Bir saat daha az televizyon izleyin

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ne kadar uzun süre televizyon izlenirse o kadar sık ve gereğinden çok daha fazla yemek yeniyor. Gerçekten çok da bayılmadığınız bir programı izlemek yerine yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca televizyonun hem gözler hem de beyin üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunmakta. Bu yüzden televizyondan uzak durmak evde kolayca zayıflamanın yollarından en çok fayda sağlayacağınız madde olabilir. Hemen uygulamaya geçirmeye değer!

6. Yemek için acıkmayı bekleyin

Sıkıntı, gerginlik, alışkanlık ya da üzüntüyle sık sık yemek yenmesi oldukça şaşırtıcı bir durum. Aslında bu gibi yemek yeme sebepleri yüzünden pek çok kişi gerçek açlık hissinin nasıl olduğunu unutmuş durumda.

Eğer sadece bir yiyeceği özellikle yemek istiyorsanız büyük ihtimalle canınız çektiği içindir. Ancak önünüze ne gelirse hiç ayırmadan yeme eğilimindeyseniz bu gerçekten aç olduğunuzdandır. Gün içinde size cazip gelen ve sürekli aklınıza takılan yiyecekleri elinizin altında bulundurmayın.

Zayıflama ipuçlarından biri de üzgünken, kafanız meşgulken, sinirliyken ya da sadece sıkıldığınız için yemek yemeye son vermektir. Uyguladığınız kolayca zayıflamanın yollarının etkili olmasını sağlamak için gerçekten acıktığınızda yemek yeyin.

7. Acıktığınızda nane koklamayı deneyin

Bunun saçma olduğunu düşünebilirsiniz fakat gerçekten işe yarıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre yiyecek kokusu beyninizde gerçekten o yiyeceği yediğiniz hissini yaratıyor. Bu yüzden açlık hissettiğinizde muz, elma gibi bir meyveyi ya da nane gibi aromalı bir otu koklayabilirsiniz.

8. Günde 45 dakikalık yürüyüşle kilo verebilirsiniz

Bütün gün masa başında oturanlardan mısınız? Ya da gününüz ev işleriyle geçiyor fakat yeteri kadar hareket etmediğinizi mi düşünüyorsunuz?

Hareketsiz bir yaşam vücudunuzda enine genişleme ve sarkmalara sebep olur. Aynı zamanda uzmanlar hareketsizliğin sağlık açısından obeziteden bile tehlikeli olduğunu savunuyor. Bu durumda hareket etmek için yeteri kadar sebebiniz var.

Zayıflama ipuçlarının değişmez maddesi düzenli egzersizdir. Başka hiçbir alete ve spor salonuna ihtiyaç duymadan sadece spor ayakkabılarınızla yürüyüş yapmak ise kolayca zayıflamanın yollarından en basit olanıdır. Bunun için günde en az 45 dakikanızı ayırmanız yeterli.

9. Hazır yiyecek tüketmeyin

Şeker, fruktoz ya da mısır şurubu hemen hemen her içindekiler etiketinde yer alıyor. Bunları içeren yiyecekler hiçbir besleyici gıda maddesine sahip olmadığı gibi tokluk hissi de sağlamıyor. Yani bu tür gıdaları tüketerek vücudunuza yalnızca gereksiz kalori almış oluyorsunuz.

Bu yüzden aşırı şeker içeren paketlenmiş gıdaları satın almayın ve mutfağınızda bulundurmayın. Bunun yerine vitamin, mineral ve lif içeriği yüksek taze mevsimlik sebze ve meyveleri bol bol tüketin.

Böylece hem vücudunuzun sorunsuz çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu gıda maddelerini eksiksiz sağlamış olursunuz hem de besleyici özelliklerinden dolayı uzun süre tokluk hissi yaşayarak daha az kalori almayı garanti edersiniz.

Unutmayın evde kolayca zayıflamanın yollarından biri de mutfağınıza doğru yiyecekleri sokmaktan geçer.

10. Akşam yemeklerinden önce 20 dakikalık yürüyüş yapın

En sık geçen zayıflama ipuçlarından biri bol hareket etmektir. Kadınlar arasında yapılan bir bilimsel araştırmaya göre akşam yemeklerinden önce yapılan 20 dakikalık bir yürüyüş iştah azaltıyor ve daha kolay doymayı sağlıyor.

Siz de iş dönüşü eve kadar kısa bir yürüyüş yapabilir ya da yemek öncesi yürüyerek alışverişinizi halledebilirsiniz. Kilo vermek için 20 dakika gibi kısa süreleri fırsat olarak görün ve azimle hareket etmeye devam edin.

Evde kolayca zayıflamanın yollarını uygulayarak her daim formda bir vücuda sahip olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *