Evde Yapılabilecek 6 Zayıflama Hareketi

By | 14/12/2015

Tüm vücudu çalıştıran egzersizleri düzenli olarak yaptığınızda zayıflamanız mümkün. Bu şekilde, yüksek miktarda kalori yakarak aldığınız fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda evde yapılabilecek en etkili zayıflama hareketlerini resimli egzersizlerle açıkladık.

Egzersiz yaparak zayıflamak için spor salonuna gidip çalışmak iyi bir seçenek. Ancak birçok kişi yüksek üyelik ücretleri sebebiyle spor salonlarına gitmeyi tercih etmiyor.

Bununla birlikte, spor salonuna yıllık ya da belli bir süre için üye olmuş kişiler arasında düzenli olarak spor salonuna gidip egzersiz yapan kişi yüzdesi oldukça düşük.

Egzersiz yapmak için spor salonunu tercih etmemenin çeşitli sebepleri var:

  • Spor salonun kayıt yaptıran kişilerin çoğu yeterli vakit bulamama sebebiyle düzenli egzersiz yapmıyor. Bu durumda yolda harcanacak zaman yerine resimli egzersizler ile evde yapılabilecek zayıflama hareketleri çözüm olabilir.
  • Düzenli egzersiz yapmamanın bir başka sebebi ise spor yapacak yeterli zamanı olmasına karşın yeterli motivasyona sahip olmamak. Tabi motivasyon dışında biraz da tembellik ya da üşengeçlik de işin içine girebiliyor.
  • Özellikle havaların sürekli olarak rüzgarlı, soğuk, yağmurlu ve karlı olduğu sonbahar ve kış aylarında kişiler spor salonuna gitmektense genellikle evde oturmayı tercih edebiliyor. Aşağıda açıklayacağımız resimli egzersizlerle evde yapılabilecek zayıflama hareketleri dışarı çıkmak istemeyenler ya da fırsat bulamayanlar için ideal.

Tüm vücudu çalıştıran zayıflama egzersizleri

Düzenli egzersiz yaparak zayıflamaktan alıkoyan tüm bu sebepleri bertaraf edecek pratik çözümler mevcut. Spor salonuna gitmenize gerek kalmadan, gün içinde kısa zamanlar ayırarak, herhangi bir yerde zayıflama hareketlerini deneyebilirsiniz.

Kısa bir süre içinde yapacağınız ancak kalori yakıp zayıflama açısından oldukça etkili resimli egzersizlerle zayıflama hareketlerini evinizin salonunda ya da iş yerinde verdiğiniz molalarda bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Üstelik evde yapılabilecek zayıflama hareketlerini gerçekleştirmek için herhangi bir spor aletine de ihtiyacınız yok.

Evde yapılabilecek zayıflama hareketleri

Vücut ağırlığınızı kullanarak squat, şınav ya da ileri hamle gibi evde yapılabilecek zayıflama hareketlerini başka hiçbir şeye ya da çok fazla zamana ihtiyaç duymadan yapabilir ve böylece düzenli egzersiz yapma ve kilo verme sorununuzu oldukça pratik bir şekilde çözebilirsiniz.

Vücut ağırlığınızı kullanarak yapacağınız zayıflama hareketleri metabolizmanızın hızlanmasına, fazla miktarda kalori yakmanıza ve kas yapımını artırmanıza yardımcı olur.

Genel olarak, tüm vücudunuzun çalışmasını sağlayacak egzersiz grubunda şınav, plank, sıçrama, ileri hamle, squat, bacak egzersizleri ve kalçaları sıkılaştırıcı egzersizler bulunur.

İşte resimli egzersizlerle evde yapılabilecek zayıflama hareketleri:

Şınav

Şınav

1. Şınav

Şınav, tüm vücudunuzu kollarınızın üzerinde kaldırarak yapabileceğiniz herkes tarafından bilinen basit bir egzersizdir. Ancak çok fazla kalori yakmayı sağladığından dolayı şınav evde yapmak için ideal bir zayıflama hareketidir. Yere yüzükoyun olacak şekilde uzanıp ayak parmak uçlarınız ve ellerinizin üzerinde durun.

Dirseklerinizi kırarak göğsünüzü iyice yere yaklaştırıp sonra tekrar ilk pozisyonunuza dönün. Şınav çekerken vücudunuzun düz şeklinin bozulmamasına dikkat edin. Dizlerinizi kırmayın. Göğsünüzü ya da karın bölgesini yere değdirmemeye özen gösterin. Şınav hareketi kol, göğüs ve omuz kaslarını çalıştırır.

köprü

Köprü

2. Köprü

Köprü hareketi bel ve karın bölgesindeki kasları güçlendirir. Bu zayıflama hareketini düzenli yaparak vücudunuzun orta bölgesindeki fazla yağları yakabilir, bel ve karın bölgenizin biçimlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kollarınız iki yanda olacak şekilde yere sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınız yerde sırtınız düz olacak şekilde kalçanızı yukarı kaldırın. Sonra tekrar ilk pozisyonunuza dönün. Bu hareketi birkaç dakika boyunca tekrarlayın.

Sıçrama

Sıçrama

3. Sıçrama

Bu hareket özellikle sporcular tarafından bacak kaslarını kuvvetlendirmek için yapılır. Ayaktayken önce dizlerinizi hafif kırın. Sonra olabildiğince yükseğe sıçrayın. İlk denemede yere sağ ayağınızın üzerine inin.

Hareketi ikinci kez yaparken bu sefer sol ayağınızın üzerine inin. Bu şekilde birkaç dakika boyunca hareketi tekrarlayın. Bu zayıflama hareketi hem kalori yakmanızı hem de bacaklarınızın kuvvetlenmesini sağlayacak.

Plank crawl

Plank crawl

4. Plank Crawl

Bu egzersiz karın bölgesindeki, sırt ve omuzlardaki kasların biçimlenmesini sağlar. Evde kolayca deneyebileceğiniz bu zayıflama hareketini yapmak için şınav pozisyonuna geçin. Sonra vücudunuzu plank pozisyonunu almak için aşağı doğru alçaltın.

Tekrar şınav pozisyonuna geçmeden önce dirsekleriniz ve ayak parmak uçlarınız üzerinde emekler gibi ileri ya da geri gidebilirsiniz. Plank Crawl zayıflama hareketi ilk defa denediğinizde sizi zorlayabilir ancak vazgeçmeyin.

Bir dakika boyunca hareketi deneyip 30 saniye ara verin ve sonra tekrar hareketi yapın. Düzenli olarak bu zayıflama hareketini yaptığınızda vücudunuz güçlenip direnç kazanacaktır. Kondisyonunuz arttığında hareketi yaptığınız süreyi uzatın.

Squat

Squat

5. Squat

Squat zayıflama hareketi kalçalar ve bacaklar için harika bir egzersizdir. Ayaktayken kollarınızı yere paralel olacak şekilde ileri doğru uzatın. Dizlerinizi bükerek sandalyeye oturuyormuş gibi çökün. Sonra tekrar ayağa kalkın.

Bu hareketi yaparken dizlerinizin çok fazla öne gelmemesine dikkat edin. Dizleriniz ayak parmak uçlarınızın olduğu hizayı geçmesin. Squat zayıflama hareketi ilk defa yapanlar için zorlayıcı bir hareket olabilir. Eğer bu hareketi yaparken zorlanıyorsanız ilk etapta arkanıza bir sandalye koyun.

Çömelirken sandalyeye oturun ve sonra tekrar kalkın. Vücudunuz güçleninceye kadar squat hareketini bu şekilde yapıp daha sonra sandalye kullanmadan yapmayı deneyin.

İleri hamle

İleri hamle

6. İleri Hamle

Ayaktayken sağ ayağınızla ileri doğru uzun bir adım atın ve sol dizinizi de şekilde görüldüğü gibi yere değecek şekilde kırın. Hareketi yaparken sağ ve sol dizinizi doksan derecelik açıyla kırdığınızdan emin olun.

Sonra tekrar ilk pozisyonunuza geri dönün. İkinci seferde hareketi sol bacağınızla ileri doğru adım atarak tekrarlayın. Bacak ve kalçanızı güçlendirip şekillendirecek olan ileri hamle zayıflama hareketini yaparken elinize orta ağırlıkta bir dambıl alarak kollarınızı da çalıştırabilirsiniz.

İlk defa egzersize başlayanlar için biraz yorucu olsa da resimli egzersizlerle evde yapılabilecek zayıflama hareketleri kısa zamanda yağ yakarak forma girmek için ideal.

2 thoughts on “Evde Yapılabilecek 6 Zayıflama Hareketi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *