Evde Zayıflama Hareketleri Nasıl Yapılır?

By | 01/01/2017

Zayıflamak ve vücudu şekle sokmak için egzersiz şart. Zaman sıkıntısı, iş yoğunluğu ya da maddi gerekçelerle pek çok kişi spor salonuna gidemiyor. Bu durumda, yakılamayan fazla kaloriler yağlanma ve sarkmalar şeklinde vücutta kendini gösteriyor.

Ancak evde zayıflama hareketlerini uygulayarak da göbek eritme, bacak inceltme ya da yağ yakarak kilo verme hedeflerine kolayca ulaşmak mümkün. Günümüzde yaşanan en büyük sağlık problemlerinden biri hareketsizlik sonucu oluşan obezite.

Evde zayıflama hareketleri nasıl yapılır

Evde zayıflama hareketleri nasıl yapılır

Vücudun yağlanma sebeplerinden başlıcaları gün boyu hareketsiz kalmak ve düzenli olarak spor yapmamak.

Bunlara ek olarak az su içmek, öğün aralarında karbonhidrat içeren abur cubur tarzı yiyecekleri tüketmek, yeterli ve kaliteli uyku uyumamak da kilo alma sebeplerinden.

Ayrıca yeteri kadar protein, vitamin, mineral ve sağlıklı yağ içeren dengeli bir beslenme düzenine uyulmadığında da malesef sağlıksız ve yağlanmış bir vücut ortaya çıkıyor.

Pek çok insan günlük rutin işler ve sorumlulukları yetiştirmeye çalışırken spor salonuna gitmeye vakit bulamıyor. Bazı durumlarda iş yoğunluğu, stres, gerginlik gibi faktörler sonucu sürekli yüksek olan stres seviyesi aşırı yemek yemeye yol açıyor.

Bu durumda yeteri kadar hareket edilmeli ve alınan fazla kaloriler yakılarak ideal kilo korunmalıdır. Evde spor nasıl yapılır, evde zayıflama hareketleri ile yağ yakarak fit olmak mümkün müdür diye düşünenler için aşağıda ipuçlarını yazdık.

Evde zayıflama hareketleri nasıl yapılır?

Zayıflamak için herhangi bir spor aletine ihtiyaç duymadan kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketler mevcut. Bunlar:

Bacak ve kalça bölgesi için:

squat

squat

Çömelme: Özellikle basen, kalça ve bacakları şekillendirmek için ideal bir egzersizdir. Gün içinde bulduğunuz her fırsatta rahatlıkla yapabilirsiniz. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun.

Yavaşça bir sandalyeye otururmuş gibi dizlerinizi bükerek aşağıya çömelin. Sonra tekrar ayağa kalkın. Bu hareketi etkili olması için en az 10 tekrar şeklinde iki ya da üç set yapın.

Yapılması gayet kolay bir evde zayıflama hareketi gibi görünse de doğru bir şekilde yapılmadığnda özellikle diz bölgesinde sakatlıklara yol açabileceğini unutmayın.

İleri hamle: Bu hareket de bacak ve kalça bölgesini şekillendirmek için birebir bir zayıflama egzersizidir. Aynı zamanda ileri hamle yapması en kolay evde zayıflama hareketlerinden biridir.

Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun. İleri doğru diziniz doksan derecelik açıyla kıvrılacak şekilde bir adım atın.

Bu esnada vücudunuzun dik konumunun bozulmamasına dikkat edin. Ardından tekrar geriye doğru toparlanarak ilk konumunuza dönün.

Bacakları inceltmek için 5 kolay egzersiz

Göbek eritme için:

plank

plank

Plank: Sadece ayak parmak uçlarınız ve dirseklerinizden destek alarak vücudunuz yere paralel olacak şekilde yüzüstü 60 saniye kadar durun.

Daha önce yapmadıysanız ya da karın kaslarınız yeterince kuvvetli değilse ilk etapta bu evde zayıflama hareketi sizi biraz zorlayabilir. Eğer 60 saniye bu pozisyonda durmakta zorlanıyorsanız 10 saniye yapıp 5 saniye dinlenerek bir dakikayı tamamlayabilirsiniz.

Ancak evde spor yaparak zayıflamak istiyorsanız zorlansanız da disiplini elden bırakmadan egzersize devam etmelisiniz. Zaman geçtikçe kondisyonunuz artacak ve 60 saniyeyi tamamlayabilecek düzeye geleceksiniz.

Göbek eritmek için evde rahatlıkla yapabileceğiniz diğer egzersizler için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Düz bir karın için egzersizler

Evde spor yaparak zayıflama mümkün mü?

Doğru ipuçları uygulandığında evde spor yaparak zayıflamak ve hatta biçimli bir vücuda sahip olmak mümkün. Herşeyden önce kilo vermek için egzersiz kadar sağlıklı ve dengeli beslenmenin, yeterli uyku ile düzenli bir yaşam sürmenin ve bol bol su içmenin önemini unutmayın.

Bu maddeler evde zayıflama hareketleriyle birleşince fit bir vücuda kavuşmak için önünüzde hiç bir engel yok.

Evde spor yaparak zayıflamak düzenli bir şekilde yapıldığında gayet kolay bir aktivite. Günlük rutininiz içerisinde zayıflama hareketlerini yapmak için kendinize belirli zaman aralıklarını ayırmalı ve aksatmadan egzersizleri yapmalısınız.

Bunun için alternatif vakitler:

  • Her sabah işe gitmeden önce zayıflama haretlerini uygulayabilirsiniz.
  • Her akşam yemeğinden önce 20 dakikalık kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.
  • Öğle arasını egzersiz yaparak değerlendirebilirsiniz.
  • Tüm akşamı televizyon karşısında hareketsiz geçirmek yerine her reklam arasında belirli bir egzersizi yaparak kalori yakabilirsiniz.

Zayıflamak için egzersiz ne zaman yapılmalı?

Burada önemli olan düzeni egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek. Eğer tüm gün boyunca işleriniz arasında koşuşturmayla geçen rutininize evde zayıflama hareketlerini de yerleştirmeyi başarırsanız, hem sağlıklı bir vücuda kavuşur, hem de yağ yakarak zayıflarsınız.

One thought on “Evde Zayıflama Hareketleri Nasıl Yapılır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *