Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

By | 19/05/2018

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur, kolayca uygulanabilecek doğal ve zararsız yöntemler. Evdeki karıncalara çözüm niteliğinde basit ve pratik malzemeler.

Her ne kadar zararsız hayvanlar olsa da evdeki karıncalardan kimse hoşlanmaz. Yerlerde, masada, mutfak tezgahlarında ortaya çıkan karıncalar genellikle yiyecekleri hedef alırlar. Özellikle ortaya dökülmüş yiyecek kırıntıları karıncalar için bulunmaz nimettir. Peki evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur?

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur

Karıncalar neden kaçar?

Karıncalar neden kaçar? İlla ki böcek öldürücü ilaçlar ve çeşitli kimyasallar kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun sebebi bu ilaçlar ve kimyasalların size ve çocuklarınıza da zarar verebilecek yapıda olmalarıdır.

Bununla birlikte karıncaların hoşuna gitmeyen ve kaçmalarına sebep olan doğal malzemeler varken kimyasal kullanmaya gerek yok. Evdeki karıncalara çözüm niteliğinde gayet basit ve zararsız yöntemler var. Bu yöntemleri uyguladığınızda karıncaları öldürmeden sadece evinizden uzaklaştırmış olacaksınız.

Karıncalar neden kaçar:

Tebeşir: Evinize giren karıncaları bir süre takip edin ve geçtikleri yerleri belirleyin. Karıncaların evinize girdiği balkon kapıları, pencereler gibi yerleri tebeşirle çizerseniz karıncaların yolunu kesmiş olursunuz.

Ayrıca eğer karıncalar evinizdeki bitkilere dadandıysa birkaç tebeşiri ezerek toz haline getirin. Bu bitkilerin saksılarına serpiştirin.

Limon: Her evde bulunan limon aslında karıncayı ne kaçırır sorusunun cevabıdır. Limonu evdeki karıncalara çözüm olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken biraz su ile taze limon suyunu karıştırmak.

Bu karışımı boş bir sprey kutusuna doldurup karıncaların geçtiği ve yoğun olarak dolaştığı yere sıkın. Limon sevmeyen karıncalar bir daha buralardan geçmeyecektir.

Tarçın: Kokusuyla herkesi mest eden ve içine girdiği tüm tatlı ve içeceklere muhteşem bir aroma katan tarçın da çok iyi bir karınca savardır.

Karıncaların evinize girdiği köşelere ve eşiklere tarçın serpin. Özellikle mutfakta karıncaların dadandığı yiyecek kutuları, torbalar ve dolaplara tarçın serpin. Hem ortalığa nefis bir koku yayılacak, hem de bir süre sonra evdeki karıncalardan kurtulmuş olacaksınız.

Beyaz sirke: Beyaz sirke evlerde pek çok kimyasal temizleyicinin yerine doğal bir malzeme olarak kullanılan kurtarıcı bir maddedir. Beyaz sirkeyi her evin olmazsa olmazı yapan bir başka özelliği ise karıncalar neden kaçar sorusunun doğal içerikli bir diğer cevabı olmasıdır.

Yapmanız gereken yine boş bir sprey kutusu bulmak ve içerisini bire üç oranında sirke ve su karışımıyla doldurmak.

Beyaz sirkeyi evinizdeki her köşeye iç rahatlığıyla sıkabilirsiniz. Beyaz sirke size ve çocuklarınıza hiçbir zararı olmayan bir maddedir. Beyaz sirke su karışımını sıktığınız bölgeler hem dezenfekte olacak, hem de karıncalardan arınacak.

Nane yağı: Karıncaları uzaklaştıran bir başka malzeme de nane yağıdır. Nane yağını direkt olarak karıncaların geçtiği yerlere damlatabilirsiniz. Ayrıca bir miktar nane yağı ve su karışımını boş bir sprey şişesine doldurup karıncaların bulunduğu bölgelere püskürtmek de işe yarayacaktır.

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur?

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur, öncelikle karıncalar evinizde ilk ortaya çıkmaya başladığı zaman önlem almak çok önemli. Bunun sebebi karıncaların çok hızlı çoğalması ve yayılmasıdır. Evdeki karıncalara çözüm üretmedikçe onları evinizden uzaklaştırmak da gün geçtikçe güçleşecektir.

İlk etapta pek çok kişi mutfakta ya da evin herhangi bir yerinde bir ya da iki karınca görünce bu duruma çok da aldırış etmeyecektir. Karıncalar diğer böceklerden farklı olarak çok da rahatsız bir etki oluşturmazlar. Ancak önlem almadığınız her anın aleyhinize işlediğini unutmayın. Çok kısa bir süre sonra karıncaların sayısının oldukça fazla artmış olduğuna şaşacaksınız.

Karıncaları evinizde, mutfağınızda, dolap içlerinde görmek her ne kadar sevimsiz bir durum olsa da aslında karıncalar en zararsız hayvanlardan biridir. Bu yüzden onları öldürmeden, onlara ve kendinize zarar vericek herhangi bir kimyasalı kullanmadan, doğal yöntemlerle evdeki karıncalara çözüm bulunmalıdır.

Karıncalar neden kaçar başlığı altında karıncaların sevmediği limon, tarçın, tebeşir gibi malzemelerden bahsettik. Bunları kullandıktan sonra karıncalar evinizden uzaklaşır ancak bir süre sonra tekrar gelmeye başlayabilirler. Karıncalar neden kaçar, uygulamaya gitmeden önce birtakım önlemler almanız şart.

Adım adım evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur:

  • İlk yapmanız gereken karıncaları bir süre gözlemlemek. Karıncalar hangi yolu izliyor, evinize nerden giriyor, en fazla evin hangi bölgelerinde görülüyor, mutfakta özellikle karıncaların toplandığı dolap ya da yiyecek kutusu vb yerler var mı belirleyin.

  • Eğer pencere pervazlarında, kapı aralarında delikler varsa, duvarlarda çatlaklar varsa bunları bir şekilde kapatmalısınız. Karıncalar su bulunan ve nemli olan ortamları çok severler. Özellikle mutfak ve banyoyu kontrol ederek yarık, delik ve çatlakları kapatın.

  • Karıncalar neden kaçar başlığında karıncaları kaçıran malzemeleri uygun yerlere yerleştirin. Bu yerler karıncaların sürekli gezindiği, yoğun olarak bulunduğu ve evinize giriş çıkış yaptığı noktalar olmalı.

  • Karıncaların evinize uğramaması için mutfağı her daim temiz tutmalısınız. Mutfak tezgahı, zemin, mutfak masası gibi yerlerde kırıntı olmamasına özen gösterin. Karıncaların sıklıkla geldiği şekerlik gibi kutuları sıkı sıkıya kapatın.

  • Banyo, mutfak ve evin diğer taraflarında nemli ya da kirli zemin bırakmayın.

 • Mutfağınızdaki bulaşıkları uzun süre ortadan bırakmadan onları daha sık yıkayın. Aynı şekilde çöp kutularını da kapalı tutmak, çöpleri evde fazla bekletmeden dışarı çıkarmak da karıncaların evinizden uzak durmasına yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *