Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

By | 22/03/2017

Dışarıda hava, su ve toprak gün geçtikçe kirlenirken evlerde de durum pek iç açıcı değil malesef. Yer döşemeleri, mobilyalar ya da yüzeylerdeki kimyasal boyalardan salınan zararlı gazlarla, bilgisayarlar, cep telefonları ya da modemden salınan elektromanyetik dalgalar ev ortamını giderek daha sağlıksız hale getiriyor. Uzmanlar evin havasını temizleyen bitkilerin bu sağlıksız koşullardan arınmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Çoğu kişi ev ortamında kendini rahat hisseder. Evlerin dış mekanlardan her zaman daha sağlıklı ve güvenilir ortamlar olduğu düşünülür. Ancak günümüzde son gelinen durum malesef bunun aksi yönde. En basit haliyle yemek pişirmek için bile yakılan ocaktan salınan gaz ev içine yayılıyor.

Havadaki nemin fazla olması evleri mantar, küf ve bakteri yuvası haline getirebiliyor. Yeni üretilen mobilyaların pek çoğu ya da duvar boyaları ilk birkaç sene boyunca sağlığı tehdit eden, kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açan zehirli gazlar salgılıyor.

Buna ek olarak teknoloji çağında elektronik cihazlardan yayılan ve artık her ortamda yoğun bir şekilde bulunan elektromanyetik dalgalar da aynı şekilde sağlığı tehdit ediyor. Sigaradan yayılan zehirli kimyasal maddeler de aynı şekilde ev ortamını azami derecede sağlıksız hale getiriyor.

Evin havasını temizleyen bitkiler sigara içenlerin evleri için dışarıdan sağlanan bir çözüm. Ancak sigara içmeye devam ediyor ve bir taraftan da doğal olarak sağlığınızdan da endişe ediyorsanız ‘Sigara içenler için sağlıklı kalma önerileri‘ yazımızdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Evin havasını temizleyen bitkiler

Evleri bu tür zararlı etkilerden arındırmak bu tür eşya ya da malzemeleri kullanmamaktan geçiyor ancak günümüzde şehir yaşamında tümüyle arınmış bir ev ortamı sağlamak malesef pek olası değil. Ancak bu duruma doğa eliyle çözüm sağlamak mümkün. Evin havasını temizleyen bitkileri odalara, mutfağınıza ya da banyonuza yerleştirerek sağlığınızı tehdit eden kirliliğe karşı önlem alabilirsiniz.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Evin havasını temizleyen bitkiler evdeki oksijen miktarını artırır, kimyasal salınımından kaynaklanan zehirli havayı emer ve nem dengesini sağlar. Aynı zamanda evin havasını temizleyen bitkiler çeşitli böcek türlerini evden uzak tutar ve parazitleri öldürür.

Aloe Vera

Son dönemde adı sıkça duyulan bu bitkinin içeriğinde bol miktarda vitamin, mineral ve aminoasit bulunur. Bu özelliğiyle bitkinin içerisindeki özsuyu ciltteki yaraların iyileşmesinde kullanılır. Aloe veranın sağlık için sayısız faydası bulunur. Ancak aynı zamanda aloe vera evin havasını temizleyen bitkiler arasında yer alır. Bulunduğu ortamdaki sağlık için son derece zararlı formaldehit maddesinin %90 kadarının yok olmasını sağlar. Aloe vera havadaki zehirli kimyasalları yok ettiği gibi elektromanyetik dalgalar üzerinde de etkili bir bitkidir. Evinizde bol güneş gören bir yerde saksı içerisinde aloe vera yetiştirebilirsiniz.

Barış Çiçeği

Barış çiçeği formaldehit, ksilen, benzen, amonyak ve karbonmonoksit gibi sağlık için zararlı gazları yok eder. Aynı zamanda evde kullanılan temizleyiciler gibi çeşitli kimyasallardan yayılıp evin havasına karışan alkol ve asetonu da emer. Barış çiçeği evin havasını kimyasallardan arındırmak için mükemmel bir bitkidir. Barış çiçeğinin havayı temizleme konusundaki verimliliğini artırmak için düzenli aralıklarla yapraklarındaki tozu almalısınız.

Paşa Kılıcı

Bu çiçeğin bir diğer ismi peygamber kılıcıdır. Paşa kılıcının evin havasını temizleyen bitkiler arasında ayrı bir yeri vardır. Bunun sebebi paşa kılıcının geceleri fotosentez yapmasıdır. Diğer bitkiler fotosentezi gündüz vakti güneş ışığından yararlanarak yaparlar. Bunun sonucunda oksijen üretirler. Ancak paşa kılıcı gece vakti fotosentez yaparak ortama oksijen salınımı yapan bir bitkidir.

Paşa kılıcını oksijen azlığı endişesi yaşamadan yatak odalarınızda bulundurabilirsiniz. Gece karanlıkta da bulunduğu ortamın havasına katkı sağladığı için uyku kalitenizi artırır. Bakımı oldukça kolaydır. Dış ortam koşullarından fazla etkilenmez. Az ışık ve az suyla yaşayabilir. Bazı bitkiler evcil hayvanlar için zehirleyici özellikte olduğundan tehlikeli olabilir. Paşa kılıcı da bunlardan biridir. Eğer evcil hayvanınız varsa ona zarar vermeyen nitelikte bir bitki tercih etmelisiniz.

Salon Eğreltisi

Neredeyse her evde görmeye alışkın olduğumuz salon eğreltisinin herkes tarafından bilinen adı aşk merdivenidir. Salon eğreltisi de evin havasını temizleyen bitkiler arasında yer alır. Bulunduğu ortamdaki formaldehit ve ksileni çok yüksek oranda emerek havayı temizler. Salon eğreltisini su püskürterek sulamaya devam ederseniz bulunduğu ortamın sıcaklığı arttıkça nem oranını da önemli oranda artırır.

Peru Mumu

Peru mumu çiçeği peru kaktüsü olarak da bilinir. Peru mumunun en önemli özelliği bulunduğu ortamdaki elektromanyetik dalgaları emmesidir. Aynı zamanda yapılan bilimsel araştırmalarda peru mumunun radyasyon kaynaklı baş ağrılarını giderdiği tespit edilmiştir.

Artık her evde birden fazla cep telefonu, tablet ve diz üstü bilgisayarlar, kablosuz internet bağlantısı ve diğer elektronik cihazlar bulunmakta. Bu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların oluşturduğu radyasyon insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmekte. Evin havasını temizleyen bitkiler sadece evdeki kimyasal ve parazitleri değil radyasyona karşı da iyi bir çözümdür. Bu yüzden evdeki elektromanyetik dalga kirliliğine karşı peru mumunu kullanabilirsiniz.

Krizantem

Krizantem bulunduğu ortamın havasını kimyasallardan büyük oranda arındıran bir çiçektir. Benzen, formaldehit, trikloretilen ve amonyak gibi kimyasalları emerek havayı temizler. Krizantem ev ortamında rahatlıkla bakılabilir. Güneşi ve suyu sever. Krizantem estetik olarak da mevsimsel açan çiçekleriyle, sadece bulunduğu ortamın havasını temizlemekle kalmaz aynı zamanda dekoratif olarak hoş bir görüntü oluşturur.

Yukarıda saydığımız evin havasını temizleyen bitkilerden bazıları kişiden kişiye değişen alerjik etki yapabilir ya da ev hayvanları için zehirleyici nitelikte olabilir. Bu bakımdan evinize yerleştirdiğiniz bitkilerin özelliklerini dikkatli bir şekilde araştırmalı ve gerektiğinde doktorunuza danışmalısınız.

One thought on “Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *