Fazla Tuzun Zararları

By | 21/02/2017

Tuz tüketimi vücut için elbette gereklidir. Eğer günlük alınması gereken miktar aşılmazsa tuzun sağlık için hiçbir sakıncası yoktur. Ancak bu miktar aşıldığında fazla tuzun zararlarından kaynaklanan pek çok sağlık problemiyle karşılaşılabilir.

Öncelikle az tuz tüketmenin de sağlık için zararlı olduğunu söyleyelim. Vücuda yeteri kadar tuz alınmadığında tansiyon düşmesi, baş dönmesi gibi problemlerle karşılaşılır. Tansiyon düşüklüğü problemi olan bir kişiye tuzlu ayran içirilmesinin nedeni budur.

Tuz insan vücudundaki sıvı dengesinin kurulmasında önemli bir rol oynar. Bu şekilde kan basıncı düzenlenebilir ve doku ve organların sağlıklı çalışabilmesi için sıvı dengesi kurulabilir.

Günlük ne kadar tuz tüketilmelidir?

Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük tuz ihtiyacı 5 gram kadardır. Bu miktar aslında gün içerisinde tüketilen yiyeceklerle beraber vücuda giriş yapar. Bu yüzden fazladan tuz alınması 5 gramlık sınırın aşılmasına sebep olabilir. Bu durumda fazla tuzun zararları kısa sürede etkisini göstermeye başlar.

Fazla tuzun zararları

Fazla tuzun zararları

Pek çok kişi sofraya oturduğunda daha yemeğin tadına bile bakmadan tuzluğu alır ve yemeğine tuz atar. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Yemeğin içerisindeki tuz yeterlidir. Fazla tuzlu yemeye damak tadı alıştırılmamalıdır. Bu şekilde devam edilirse fazla tuzun zararlarından kaynaklanan sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Ne yazık ki ülkemizde tuz sofralarda gereğinden fazla tüketilmektedir. Kişi başı tüketilmesi gereken miktar 5 gramken, ülkemizde kişi başı tüketilen tuz miktarı 14 gramdır. Tüketilen tuz miktarını azaltmak ve fazla tuz kullanma alışkanlığını engellemek için lokanta ve restoran gibi yemek hizmeti verilen yerlerde çeşitli düzenlemeler yapılsa da halen tuz tüketimi normalin üzerindedir. Bunun bir sonucu olarak çok sayıda kişi fazla tuzun zararlarından kaynaklanan hastalıklara yakalanmaktadır.

Fazla tuzlu yiyecekler hangileridir?

Bazı yiyecekler hazırlanma aşamaları gereğince normalden daha fazla tuz içerebilir. Bu tür yiyecekleri çok sık tüketmek vücuda aşırı miktarda tuz girmesine neden olur. Fazla tuzlu yiyecekler:

 • Sosis çeşitleri, sucuk, salam
 • Çeşitli peynir ve zeytinler
 • Turşu çeşitleri
 • Tuzlu kuruyemişler,
 • Cips çeşitleri ve krakerler
 • Ketçap ve diğer hazır sos çeşitleri
 • Konserve gıdalar
 • Hazır çorbalar

Pek çok paketli hazır ürün aşırı miktarda tuz içerir. Ayrıca tadı çok tuzlu gelmese de ekmekte de fazla tuz bulunur. Fazla tuzun zararlarından korunmak için bu tür yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kendiniz hazırlayacağınız domates sosları, turşular ve çeşitli diğer gıdalar her zaman daha sağlıklıdır. Bunların içerisine kattığınız tuz miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Fazla tuzun zararları

 • Fazla tuzun zararları denilince herkesin ilk aklına gelen yüksek tansiyon problemidir. Bu bilgi doğrudur. Tuz vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında önemli rol oynar. Ancak vücuda yüksek oranda tuz girerse vücut bu dengeyi kuramaz ve bu da malesef yüksek tansiyona sebep olur.
 • Yüksek tansiyon ciddi bir hastalıktır. Vücuttaki doku ve organların tahrip olmasına neden olur. Yüksek tansiyon çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Bu yüzden yüksek tansiyona yakalanmamak için tüketilen tuz miktarına dikkat edilmesi gerekir. Yüksek tansiyon problemi olan kişiler ise fazla tuzun zararlarından korunmak için kesinlikle tuzdan uzak durmalıdır. Ayrıca tansiyonu dengede tutmak ve böylece sağlıklarını korumak için doktorun verdiği tavsiyelere eksiksiz uymalıdırlar.
 • Yüksek tansiyonun en fazla zararı damarlar üzerindedir. Kan damarları vasıtasıyla yüksek tansiyondan tüm organlar etkilenir. Fazla tuzun zararlarının başlıca sonucu olan yüksek tansiyondan vücutta en çok etkilenen bölgeler büyük atardamarlar, kalp, beyin ve gözlerdir.

                Tansiyonu düşüren yiyecekler

 • Fazla tuzlu yemek vücutta su toplanmasına yol açar. Aynı zamanda bu kişilerde şişkinlik hissi de görülür.
 • Fazla tuzun zararlarından biri de böbrekler üzerine olanıdır. Vücuttan fazla tuzu idrar yoluyla dışarı atmak için böbrekler normalden daha fazla çalışırlar.
 • Bununla birlikte yenilen yiyeceklerle aşırı miktarda alınan tuz, idrardaki kalsiyum miktarını da artırır. Böylece daha fazla tuz tüketildikçe vücuttan kalsiyum atılması da artar. Bu durum ise kemiklerde kalsiyum kaybına sebep olur. Fazla tuzun zararlarından biri de kemik erimesi riskidir. Kalsiyum kaybından dolayı kemikler daha kırılgan bir yapıda olurlar.

Tuz tüketimini azaltmak için ne yapılabilir?

 • Öncelikle yemeğin tadına bakmadan tuz atma alışkanlığından vazgeçilmelidir. Damak tadı aşırı tuzlu yemeye alıştırılmamalı, özellikle evde hazırlanan yemeklere tuz kullanımı kademeli olarak azaltılmalıdır.
 • Eğer sofraya mutlaka tuzluk koyuyorsanız, daha az tuz akışını sağlaması için delikleri daha küçük tuzluklar tercih edebilirsiniz.
 • Ayrıca evde hazırladığınız yemeklerde lezzetli baharatların etkisinden yararlanarak tuz kullanımını kısıtlayabilirsinir.
 • Yazının üst sıralarında bahsedilen konserve gıdalar, hazır çorbalar, cips, salam, sucuk, sosis gibi içeriğinde fazla tuz olduğunu bildiğiniz gıdaları daha az tüketin.
 • Günlük yeterli miktarda su içmeye özen gösterin, vücudunuzu susuz bırakmayın.
 • Bol miktarda taze sebze ve meyve tüketin.

Yukarıda saydığımız önlemleri yaşam boyu alışkanlık haline getirip sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Fazla tuzun zararlarından korunmak, kalbinizin ve diğer iç organlarınızın uzun yıllar sağlıklı çalışmasını sağlamak için bu önlemleri almaya değer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *