Fit İnsanların Sahip Olduğu 8 Yeme Alışkanlığı

By | 12/05/2015

Bu yeme alışkanlıkları kilo vermenizi ve ideal kilonuzu korumanızı sağlayacak. İradeniz güçlenecek, bedeniniz incelecek ve vücudunuz şekle girecek.

Son derece fit görünmeyi başaran insanların sırrı, şanslı olmaları, doğum sıraları ya da genetik mirasları değildir. Zayıflamalarının ve fit görünmelerinin sırrı doğru alışkanlıklar edinmiş olmalarıdır. Yemek yeme konusundaki seçimleri ve düzenleri diğerlerinden farklıdır.

Fit olmanın yolları

Fit olmanın yolları

Doğru yeme alışkanlıklarını edindiğinizde kısa zamanda fazla kilolarınızdan kurtulacak, daha fit ve sağlıklı görünen bir vücuda sahip olacaksınız. İşte kilo verip biçimli bir vücuda sahip olanların yeme alışkanlıkları:

Fit olmanın yolları

1. Aynı Günlük Menüye Sadık Kalma Eğilimleri Vardır

Fit insanların çoğunluğu aslında her gün aynı öğünleri tüketir; genellikle aynı kahvaltıyı, aynı öğle yemeğini, aynı akşam yemeğini ve aynı atıştırmalıklarla aynı içecekleri tüketir.

Bunun anlamı her gün aynı yemeği yedikleri değildir. Fakat sıklıkla her öğün için üç ya da dört seçeneğin arasından kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği için seçim yaparlar.

Bu şekilde bir beslenme düzeni, fit insanlara yedikleriyle aldıkları kalorileri aşağı yukarı tahmin etmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda benzer öğünler tat alışkanlıklarını da sabitlemektedir. Beslenme alışkanlıkları vücutlarının kalori ve enerji ihtiyaçlarıyla uyum göstermektedir.

2. Kahvaltı Yaparlar

Çok fazla sayıda kiloyu vermeyi başaran ve ideal kilosunu koruyan kişilerin istatiksel çalışmalarda en genel ortak alışkanlığı kahvaltı yapmaktır. Bilimsel araştırmalarda sabahları kahvaltı yapmayı atlayanların gün içerisinde aşırı yemek yediği tespit edilmiştir.

Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayarak gün içerisinde iştahınızı dengeleyebilir, böylelikle kilonuzu koruyabilirsiniz. Eğer iştahınızı kontrol etmekte zorlanıyor ve sürekli yeme isteği duyuyorsanız, aşağıdaki yazımızdan iştahı kontrol ederek daha az yemek yemenin ipuçlarını öğrenebilirsiniz:

İştahı kontrol etmenin yolları

3. Su İçerler

Soda ya da buzlu çay değil, su içerler. Bu önemli bir nokta. Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için yeteri kadar su içilmelidir. Formunu koruyan insanlar her gün mutlaka 8-10 bardak arası su içerler.

Yeterli su içilmediğinde vücutta depo edilen yağ miktarı artar ve bu kilo alınmasına sebep olur. Bol su içmek aynı zamanda cildinizin daha düzgün ve parlak görünmesini ve daha esnek olmasını sağlar. Az su içtiğinizde vücudunuz bazı sinyaller verir. Yeteri kadar su içmediğinizi anlatan bu işaretlere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Yeteri kadar su içmediğinizi gösteren 11 işaret

4. Az ve Sık Yerler

Eğer üç saatten daha fazla süre hiçbir şey yemezseniz vücudunuzda kortizol hormonu seviyesi yükselir ve yüksek kortizol seviyesi vücudunuza karın bölgesinde yağ depolaması için sinyal gönderir.

Öğün atlayan, uzun süre aç kalan insanların kortizol seviyelerinin yüksek olduğunu unutmayın. Kortizol seviyesini düşük tutmanın en iyi yolu öğün atlamadan, az ve sık yemektir. Bu aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde karın bölgesinde depo edilen yağın azalmasına sebep olacaktır.

Eğer yemekten kısa süre sonra acıkıyorsanız, uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlayacak yiyeceklerin listesine aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz:

Çabuk acıkmanızı önleyen yiyecekler

5. İşlenmemiş Gıdaları Tercih Ederler

Fit bir vücuda sahip olmayı başarmış insanlar meyve, sebze, tam tahıllar (ve tam tahıldan üretilmiş yiyecekler) gibi işlenmemiş gıdaları yemeyi tercih etmektedir. Mümkün olduğunca işlenmiş, hazır ya da paketli gıdalardan uzak durmalı ve doğal yiyeceklere yönelmelisiniz.

Brokoli, yeşillikler, elma, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek gibi besinler içerdiği yüksek lif oranından dolayı daha yavaş sindirildiği için uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. İşlenmemiş, doğal gıdaları tercih ederseniz kilonuzu kontrol altına alabilir ve zayıflayabilirsiniz.

Ekmek yerine ne yemeliyiz?

6. Ne Yediklerini Bilirler

Kilo vermeyi başaranların en önemli alışkanlıklarından biri yediklerine dikkat etmeleridir. Bu yüzden çoğunlukla evde yemeyi tercih ederler. Evde yenilen yemekte kullanılan malzemeler, dışarıda kalitesini ve diğer özelliklerini tam olarak bilmediğiniz malzemelere göre daha sağlıklı ve güvenlidir.

Bunun yanı sıra yediklerinizin ve içtiklerinizin aşağı yukarı kaç kalori ettiğinin her zaman farkında olmalısınız. Aldığınız gıdaların arkalarındaki bilgileri okuma alışkanlığı edinirseniz, kalori tahmini yapma işi zamanla daha kolay olacaktır.

7. Mutfaklarını Sağlıklı Besinlerle Doldururlar

Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığınızı desteklemek için, mutfak alışverişi yaparken daha sağlıklı yiyecek tercihlerine yönelmelisiniz. Mutfağınıza aşırı yağlı, kalorisi yüksek, işlenmiş gıdaları sokmamanız gerekir.

Onun yerine her zaman taze sebze, meyve, tavuk eti, balık eti, az yağlı yoğurt, az yağlı süt ve işlenmemiş diğer ürünleri satın almalısınız.

Evde kefir nasıl yapılır?

8. Mutfağın Kapanma Saati

Akşamları yemek yemeyi sonlandırmak için bir zaman belirlemelisiniz. Belirlediğiniz zaman geldiğinde ancak sabah tekrar girmek üzere mutağınızın kapısını kapatın ve bunu alışkanlık haline getirin.

Yatmadan hemen önce yemek yediğinizde sindirim sistemi uyanık kalmanıza sebep olur. Kilo almamak için akşamları yemek yemeyi yatağa girmeden en az üç saat önce kesmeniz gerekmektedir. Vücudunuz siz uyurken kendini onarma görevini geçekleştiremez.

Bunun yerine yatmadan önce yediklerinizi sindirmeye çalışır. Eğer yatağa girmeden en az üç saat önce yemek yemeyi keserseniz uyandığınızda kendinizi çok daha dinç ve enerji dolu hissedersiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *