Folik Asit Eksikliği Nelere Yol Açar?

By | 16/09/2018

Folik asit eksikliği nelere yol açar, folik asit eksikliği anemisi nedir, hangi belirtileri gösterir detaylı olarak anlattık. Kadınlarda ve erkeklerde folik asit eksikliği belirtileri nelerdir? Folik asit bakımından zengin gıdalar hangileridir?

Folik asit vücutta önemli görevleri olan bir vitamin türüdür. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir. Folik asitin insan vücudunda başlıca görevleri hücre yapısını korumak ve yeni hücre üretimine yardımcı olmaktır. Folik asit RNA, DNA, çeşitli aminoasitler ve kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynar. Folik asit eksikliği nelere yol açar, bu önemli işlevlerin yerine getirilememesi ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir.

Folik asit eksikliği nelere yol açar

Folik asit eksikliği nelere yol açar

Folik asit eksikliği nedir?

Folik asit eksikliği nedir, yetişkin bir insanın günlük olarak yaklaşık 400 mcg folik asit ihtiyacı vardır. Beslenme ve doktor tavsiyesi ile yapılan takviyelerle alınan folik asit aynı zamanda sağlıklı bir sinir sistemi ve beynin daha iyi çalışması için gereklidir. Folik asit eksikliği nedir, önemli işlevler için ihtiyaç duyulan folik asitin vücutta yeterince bulunmamasıdır.

Folik asit ayrıca doğurganlık çağındaki kadınlar ve hamileler için de oldukça önemli bir vitamindir. Bununla birlikte erkeklerde folik asit eksikliği de çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Folik asit eksikliği anemisi oluşmaması için düzenli olarak folik asit alımı önemlidir. Folik asit eksikliği belirtileri görülmemesi için hamileler ve emziren anneler doktorlarının denetiminde günlük 500-600 mcg arası folik asit almalıdır. Yapılan araştırmalar folik asit alımının anne sütünü artırdığını göstermiştir.

Folik asit eksikliği anemisi, B12 vitamini eksikliği özelliklerine benzerdir. Folik asit vücutta büyük miktarlarda depo edilmez. Bu yüzden folik asit eksikliği anemisi oluşmaması için mutlaka folik asit içeren besinlerin ağırlıkta olduğu bir beslenme programına uyulmalıdır.

B12 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

Folik asit eksikliği nelere yol açar?

Folik asit eksikliği nelere yol açar, yetersiz beslenme sonucu oluşan folik asit eksikliği anemisi sonucu çabuk yorulma, halsizlik, depresyon, saç ve tırnak yapısında bozulma gibi semptomlar olabilir. Bununla birlikte folik asit eksikliğinde ne olur sorusunun en önemli cevabı kansızlık hastalığıdır.

Folik asit vücutta kan hücrelerinin yapımında görev alır. Eğer besinler aracılığıyla yeterli folik asit temin edilemezse bir süre sonra kansızlık baş gösterir. Folik asit eksikliği anemisi oluşmaması için bol bol yeşil yapraklı sebzeler, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler, yeşil mercimek, kuru fasülye, nohut gibi baklagiller, böbrek, karaciğer gibi sakatatlar, balık eti ve yumurta gibi besin değeri yüksek gıdalarla beslenilmelidir.

Folik asit eksikliği nelere yol açar:

 • Sürekli hissedilen halsizlik ve yorgunluk
 • Ellerde titreme, uyuşmalar
 • Depresyon ve çeşitli sinir hastalıkları
 • Saç dökülmesi
 • Tırnak dökülmesi ve tırnak etlerinin sararması
 • Tad alma duyusunda zayıflama
 • Dilin yüzeyindeki pütürlerin azalması

Folik asit eksikliği belirtileri

Folik asit bebek, çocuk, yetişkin ve hamileler için oldukça önemli bir vitamindir. Erkeklerde folik asit eksikliği görülebilir ancak folik asit eksikliği belirtileri kadınlarda daha fazladır. Folik asit ihtiyacı hamilelik döneminde daha da artar. Folik asit eksikliği belirtileri oluşmasında en önemli etken yetersiz beslenmektir.

Folik asit eksikliği belirtileri:

 • Kalpte çarpıntı
 • Kulak çınlaması
 • Baş ağrısı
 • Sinirlilik ve gerginlik
 • İştahsızlık
 • Depresyon
 • Halsizlik
 • Bulanık görme
 • Ağız yarası

Folik asit eksikliği belirtileri, vücutta var olan başka rahatsızlıkların belirtileri ile karıştırılabilir. Doğru tespit ve yeterli folik asit takviyesi için doktora başvurulmalıdır. En doğru folik asit eksikliği tespiti kan tahlili ile yapılabilir.

Folik asit eksikliği anemisi riskini önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Folik asit vücutta önemli işlevleri olan bir vitamindir. Folik asit eksikliği nelere yol açar, yukarıda belirttiğimiz üzere yaşam kalitesini düşüren bir dizi olumsuz durum olabilir. Folik asit eksikliği uzun vadede pek çok ciddi hastalık oluşumuna davetiye çıkarabilir.

Folik asit suda çözünen bir vitamindir. Bundan dolayı vücutta büyük miktarlarda depo edilip daha sonra kullanılması mümkün değildir. Bu yüzden hergün düzenli olarak beslenme yoluyla folik asit temin edilip kullanılmalıdır. Bununla birlikte hamilelik, emzirme dönemi, karaciğer rahatsızlıkları, çölyak hastalığı ve sigara kullanımı gibi çeşitli rahatsızlıklar ya da farklı durumlarda günlük folik asit ihtiyacı artar.

Folik asit içeren besinler:

 • Yeşil yapraklı sebzeler: Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda folik asit içerir. Folik asit almak istiyorsanız ıspanak, brokoli gibi sebzeleri her daim sofranızda bulundurun.
 • Baklagiller: Besin değeri oldukça yüksek olan yeşil mercimek, kuru fasülye ve nohut gibi baklagiller folik asit açısından da zengindir.
 • Kuşkonmaz: Sayısız faydası bulunan kuşkonmaz bol miktarda folik asit içermenin yanı sıra A vitamini, K vitamini, C vitamini gibi diğer önemli vitaminleri de içerir.
 • Avokado: Son zamanların gözde yiyeceği avokado da içerdiği sağlıklı yağlar ve vitaminler ile birlikte iyi bir folik asit kaynağıdır.
 • Pancar: İçerisindeki güçlü antioksidanlarla pancar tam bir doğal detoks malzemesidir. Bununla birlikte pancarı folik asit almak için de tüketebilirsiniz.
 • Kuruyemişler: En fazla folik asit içeren kuruyemişler badem, fındık, ay çekirdeği, kabak çekirdeğidir.

Bunlara ek olarak bezelye, karnabahar, kereviz, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller, çilek, ahududu, kabak, keten tohumu ve susam da folik asit eksikliği için birebir yiyecekler arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *