GDO Nedir, GDO’lu Ürünlerin Zararları Nelerdir?

By | 22/11/2017

Son dönemde adı sıkça duyulan GDO nedir? GDO açılımı genetiği değiştirilmiş organizma olarak geçiyor. Dünyada giderek üretimi artan GDO’lu ürünler ülkemizde de kullanılıyor ve genetiği değiştirilmiş gıdalar tüm zararlarına rağmen sofralarımızda malesef yer buluyor.

Genetik mühendisliği ve ilişkili diğer teknolojilerin gelişmesiyle birlikte artık laboratuar ortamında bir canlıdaki genetik özellik bir diğerine aktarılabiliyor. Genetiği değiştirilmiş organizmalar yani GDO, genetik mühendisliğinde geliştirilen çeşitli yöntemlerle organizma üzerinde kalıtımsal değişiklikler yapılarak elde ediliyor. Peki bu sayede oluşturulan GDO’lu ürünlerin zararları nelerdir?

GDO'lu Ürünlerin Zararları Nelerdir

GDO’lu Ürünlerin Zararları Nelerdir

GDO’lu ürünler bir canlı türünün doğal olarak sahip olduğu genetik bir özelliğin diğer canlıya genler yoluyla aktarılmasıyla elde edilir. Örnek vererek açıklayacak olursak, tarladaki mısırın böcekler tarafından yenilmesi önlenmek isteniyor.

Bunun için mısıra zehir salgılayan bir bakteriden gen transfer ediliyor. Böylece genetiği değiştirilen mısır aynı zamanda aktarılan gen sayesinde böcek öldüren zehir de üretiyor.

Bu durumda GDO’lu mısırı tüketen kişiler mısırın içinde üretilen böcek öldüren zehiri de tüketmiş oluyor. GDO’lu ürünlerin zararları burada başlıyor. Genetiği değiştirilmiş gıdalar onları tüketenlere de geçiyor. Toksin ve alerji üretme yeteneğine sahip bu yiyecekler insan sağlığını tehdit ediyor.

GDO nedir?

GDO nedir, kısaca hayvanlar ve bitkilerin genetik mühendislerince laboratuar ortamında genetik özelliklerinin değiştirilmesidir. Bu sayede yeni ve farklı genetik özelliklere sahip hayvan ve bitkiler elde edilir. GDO açılımı genetiği değiştirilmiş organizmalardır.

GDO yani genetiği değiştirilmiş organizmalar bazı zararlı böcek ya da kemirgenlere karşı daha dirençli olmaları amacıyla yapılıyor. Buna ek olarak genetiği değiştirilmiş gıdalar tadı, kokusu, rengi ya da büyüklüğü gibi bazı fiziksel özellikleri istenilen doğrultuda değiştirmek amacıyla üretiliyorlar.

GDO’nun üretilme amacı:

 • Bitki ve hayvanların doğal yaşam alanları dışındaki yerlerde de büyüyebilmesi ve bu ortamdaki koşullara genetik olarak dayanıklı olması
 • Daha fazla ürün elde etmek
 • Zararlı otlar ve kimyasallara karşı dayanıklı olmak
 • Böcek öldüren zehir içermek
 • Özellikle genetiği değiştirilmiş gıdalar için tadı, rengi, kokusu, büyüklüğü ve dayanıklılığı gibi özellikleri değiştirmek

Genetik mühendisleri çeşitli yöntemler kullanarak bitki ve hayvanların DNA’larına gen yerleştiriyor ya da istenmeyen bazı genleri çıkartıyor.

Örneğin domatese, soğuk havalara dayanıklı ve don önleyici bir gene sahip olan balığın geni yerleştiriliyor. Böylece domates de soğuk havaya karşı daha dayanıklı hale geliyor.

Bir diğer örnek ise tarlada yetişen yabancı otları öldüren ilaca karşı dayanıklı hale getirilmiş mısır. Bu sayede yabancı ot yetişmesini önlemek amacıyla yüsek oranda zehir kullanılıyor ancak genetiği değiştirilmiş mısır bundan etkilenmiyor.

Ancak o mısırı tüketen insanlar zehirden fazlasıyla zarar görüyor. GDO’lu ürünlerin zararları burada başlıyor.

GDO’lu ürünler nelerdir?

GDO’lu ürünler nelerdir, en yaygın olan genetiği değiştirilmiş gıdalar arasında mısır, domates, patates, soya, kabak, bal kabağı, buğday, ayçiçeği, yer fıstığı ve bazı balık türleri yer alıyor. Buna ek olarak marketlerde satılan bazı bitkisel ve hayvansal ürünlerde de GDO bulunuyor.

GDO’lu ürünlerin zararlarından korunmak için bu tür ürünleri almaktan ve tüketmekten kaçınmak son derece önemli.

GDO’lu ürünler nelerdir:

Mısır: En fazla genetiği değiştirilmiş gıdaların başında mısır geliyor. Artık malesef organik mısır bulmak oldukça zor. GDO’lu mısırlar besin yoluyla vücudumuza geçiyor. Ayrıca bu mısırlar hayvan yemi olarak da kullanılıyor. Bu durumda bu hayvanlardan sağlanan süt ürünlerini tüketmek de oldukça sakıncalı.

Kabak: GDO’lu kabaklar böceklere karşı daha dirençli olmasını sağlayan bir toksik protein içermektedir. Bu böcek öldürücü son zamanlarda insan kanında, hamile kadınlarda ve fetüste görülmüştür. Bu da bazı böcek öldürücülerin parçalarına ayrılıp vücuttan atılmadan insan vücudunda kalabildiğini göstermektedir. GDO’lu ürünlerin zararları malesef doğmamış bebekleri de etkilemektedir.

Soya fasülyesi: Eğer soya fasülyesini çok sık tüketiyorsanız bir kez daha düşünün. Marketlerde satılan soya fasülyesinin yaklaşık %90 kadarı yabancı bitkileri öldüren zehirli kimyasallara karşı dirençli olması amacıyla genetiği değiştirilmiştir.

Şeker: Şeker kamışlarının da direnç kazanabilmesi için birçok ülkede genetiği değiştirilmektedir.

Pamuk: Üretimde verim elde etmek amacıyla pamuğun genetiğiyle de oynanmaktadır. Hastalıklara karşı direnç kazanması için pamuk bitkisinin genetiği değiştirilmektedir. Bununla birlikte en yüksek risk pamuk yağındadır. Özellikle Hindistan ve Çin kaynaklı pamuğun insan hayatı için büyük risk taşıdığı düşünülmektedir.

Aspartam: Aspartam da yapay tatlandırıcı olarak birçok kişi tarafından şeker yerine kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre aspartamın vücutta kanserojen etki yaptığı ispatlanmıştır. Aspartam genetik olarak modifiye edilmiş bakterilerden üretilmektedir.

Süt: Malesef en sık tüketilen ürünlerden biri olan süt de genetiği değiştirilmiş gıdalar arasında yer alıyor. İneklere daha hızlı büyümeleri için ve verimlerinin artması için büyüme hormonu enjekte edilmektedir. Bu hormonlar da üretilen bazı sütlerde bulunabilir. Bu büyüme hormonlarının insan vücudu içinde değişik olumsuz etkileri olabilmektedir.

Kanola Yağı: Kanola yağı da en fazla satışı yapılan GDO’lu ürünlerdendir.

GDO’lu ürünler sadece tarla üretimi ya da hayvanlardan elde edilen ürünlerle kısıtlı değil. Özellikle soya ve mısır pek çok yiyeceğin içerisinde kullanılıyor. Bu yüzden marketlerden alınan çoğu yiyeceği tüketerek GDO’lu ürünlerin zararlarına maruz kalıyoruz.

Marketlerde satılan GDO’lu ürünler nelerdir:

 • Sucuk, salam, sosis ve kırmızı etin kullanıldığı diğer ürünler
 • Et suyu tabletleri, hazır çorbalar
 • Fındık ezmesi, fıstık ezmesi
 • Her çeşit çikolatalı bar, gofret ve benzerleri
 • Çeşitli unlu mamüller ve ekmek
 • Süt tozu
 • Bazı tatlı çeşitleri

GDO ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi Greenpeace ve Gıda Bilinci sayfalarından edinebilirsiniz.

One thought on “GDO Nedir, GDO’lu Ürünlerin Zararları Nelerdir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *