Gece Acıkınca Ne Yemeli?

By | 02/03/2017

Pek çok kişi gece yemek yemenin kilo aldıracağını ya da sağlık sorunlarına yol açacağını düşünür. Oysa gece acıkınca ne yemeli sorusuna kilo aldırmayan gece atıştırmalık kolay tariflerle cevap bulmak ve gönül rahatlığıyla gece yemek yemek mümkün.

Akşam yemeğinden yatıncaya kadar arada yaklaşık dört ya da beş saatlik bir zaman dilimi bulunmakta. Bu zaman dilimi içerisinde akşam yemeğinde yenilen yemekler sindirilmekte ve ardından yemekler mideden bağırsaklara doğru geçiş yapmakta.

Gece acıkınca ne yemeli

Gece acıkınca ne yemeli

Dolayısıyla midede boşluk duygusu oluşması ve biraz da mide kazınması son derece normal bir durum. Her ne kadar akşam saatlerinde gündüz vakti olduğu gibi koşuşturma ya da yoğun bir çalışma olmasa da vücut normal işlevlerini yerine getirmeye devam ettiği için acıkmak aslında pek de yadırganacak bir durum değil.

Ancak pek çok kişi gece acıkınca ne yemeli, doğru sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir ve gece yemek yemek kilo aldırır mı konularında endişe ediyor.

Gece yemek yemek zararlı mı?

Gece yemek yemek kilo aldırır düşüncesi yıllardır herkes tarafından doğru olarak kabul edilse de uzmanlar aksini söylüyor. Gece yemek yemek kilo aldırmıyor.

Üstüne üstlük gece yemek yemek fazla kilo almanın da önüne geçebilir. Ancak bu tabi ki kontrolsüz bir biçimde yemek yenebileceği anlamına da gelmiyor. Her şeyden önce sadece aç olunduğunda gece yemek yemek gerekir. Bu durumun bir alışkanlık haline getirilmemesi önemlidir.

Gece yemek yemek için dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle:

Yatmadan önce kalorisi yüksek yiyecekler yenilirse kilo alımına sebep olur.

Cips, çikolata, şekerlemeler, kuruyemiş gibi aşırı yağlı ya da şekerli atıştırmalıklar tükettiğinizde sonraki geceler de aç olmasanız bile birşeyler atıştırma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Gece acıkınca ne yemeli sorusundan önce gündüz nasıl beslenmeli, ona dikkat etmek gerekir. Çünkü gün boyu aç kalırsanız sadece akşam yemeği sizi tatmin etmez. Gün boyu ana ve ara öğünlerde düzenli aralıklarla protein, vitamin ve mineral bakımından zengin yiyeceklerle beslenmediyseniz akşam yemeği yemiş olsanız bile, gece olunca aşırı açlık hissedersiniz.

Dolayısıyla gece yemek yemek sürekli yapılacak bir aktivite değildir. Bunun farkında olmalı ve öğünlerinizde doğru ayarlamalar yaparak açlık durumunuzu ve iştahınızı kontrol altına almalısınız. Bunun için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz:

İştahı kontrol etmenin yolları

Düzenli aralıklarla yemek yemek aynı zamanda metabolizmanızın da düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır. Uzun süre aç kaldığınızda metabolizmanız yavaşlar. Bu durumda vücudunuzun yağ depolama olasılığı yüksektir. Bu yüzden gece atıştırmalık kolay tarifler uygulayarak gece yemek yemek, sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek kilo alma endişenizi ortadan kaldıracaktır.

Gece acıkınca ne yemeli?

Pek çok kişi gece acıkınca ne yemeliyim diye düşünür ve eğer kilo almaktan endişe ediyorsa genellikle meyveye yönelir.

Oysa bazı meyvelerde fazla miktarda şeker bulunur ve gece vakti ihtiyacınız olmayan kalorileri vücudunuza almanıza sebep olur. Daha ayrıntılı bilgiyi ‘Meyve kilo yapar mı?‘ yazımızdan edinebilirsiniz.

Bununla birlikte aşırı karbonhidrat içeren her türlü tatlı, pasta ve ekmek çeşitleri, dondurma gibi yiyeceklerden özellikle uzak durmak gerekir. Aynı zamanda aşırı yağlı cips ya da çeşitli kuruyemişlerin de gece tüketilmesi sağlık açısından sakıncalıdır.

Bunların yerine gece acıkınca ne yemeli derseniz az şekerli bir porsiyon meyve, birkaç parça bitter çikolata ya da 8-10 adet fındık tüketebilirsiniz.

Az şekerli meyvelerin listesine aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Düşük karbonhidratlı meyveler listesi

Doğru yiyecekler tercih edildiğinde gece yemek yemek midenize zarar vermez, kilo aldırmaz ya da uykunuzu kaçırmaz. Gece atıştırmalık kolay tarifleri uygulamak yerine direk tüketebileceğiniz yiyecek alternatifleri arıyorsanız:

    • Bir adet muz tüketin. Muz lifli bir meyvedir ve bol miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Bu özelliğiyle muz kaslarınızın gevşemesini ve rahatlayarak uykuya geçmenizi kolaylaştırır.
    • Eğer akşam yemeğinden kalmış bir kase sebze çorbanız varsa rahatlıkla içebilirsiniz. Düşük kalorili bir sebze çorbası ile vücudunuza bol miktarda lif ve su alarak açlık krizinize sağlıklı bir şekilde çözüm getirmiş olursunuz.
    • Kaju fıstığı gibi aşırı yağlı kuruyemişler değil ama bir avuç beyaz leblebi ya da bir avuç fındık gece tüketmek için ideal yiyeceklerden. Aynı şekilde sağlıklı yağlar ve bol miktarda mineral içeren bademi de gece acıkınca tüketebilirsiniz.
  • Yoğurt son derece besleyici bir gıdadır. Sindirimi kolaydır. Uykuya geçmenize yardımcı olur. Gece yoğurt yemek sağlıklı bir seçim olacaktır.

Gece atıştırmalık kolay tarifler

Gece atıştırmalık kolay tariflerden en basit ve lezzetli olanı keçi peynirli salatalık rulolarıdır. Salatalığın kalorisi neredeyse yok denecek kadar azdır.

Folik asit, kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor ve demir içerir. Keçi peyniri protein kaynağıdır. Hazmı kolaylaştırır. Keçi peynirli salatalık rulolarını tükettikten sonra uykuya geçmekte sorun yaşamazsınız.

Gece atıştırmalık kolay tariflerden bir diğeri yulaf ve süt karışımıdır. Bir kase ılık süte arzuya göre birkaç çorba kaşığı yulaf ekleyerek tüketin. Bu karışım gün içinde ara öğün olarak da tüketebileceğiniz besin değeri son derece yüksek bir sağlıklı atıştırmalıktır.

Yulaf sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu sayede yulaf ve süt karışımını yediğinizde uykunuz kaçmaz.

Yumurta çok faydalı bir yiyecektir. Gece acıkınca bir adet haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtanın içerdiği protein tok kalmanızı sağlayacaktır.

Tüm bu yiyecek alternatiflerine ek olarak gece acıkıncan ne yemeli derseniz buraya bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *