Genizdeki Balgam Nasıl Atılır?

By | 23/02/2018

Genizdeki balgam sadece kış aylarında soğuk havanın etkisiyle oluşmaz. Bu yazımızda genizdeki balgam nasıl atılır ve akciğerdeki balgam nasıl atılır evde uygulanabilecek kolay yöntemlerden bahsettik.

Genizdeki ve akciğerdeki balgam yılın her vakti havanın sıcak ya da soğuk oluşundan bağımsız olarak varlığıyla sizi rahatsız edebilir.

Genizdeki balgam nasıl atılır

Genizdeki balgam nasıl atılır

Balgam çoğunlukla öksürükle birlikte görülen bir durumdur. Grip, nezle, soğuk algınlığı, sinüzit ve çeşitli üst solunum yolu hastalıklarında burun akıntısı, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürükle birlikte balgam görülmesi de olasıdır. Ancak balgam oluşmasına neden olan başka etkenler de bulunur.

Özellikle sigara içen kişilerde sık sık öksürükle birlikte balgam görülür. Akciğerdeki balgam nasıl atılır başlığı altında sigaranın sebep olduğu balgamı yok edecek tarifleri açıkladık.

Buna ek olarak akciğerdeki ve genizdeki balgam mevsim geçişlerinde hava değişimlerinin etkisiyle, kişinin sağlıksız yeme içme alışkanlıklarıyla ve vücuduna aldığı sıvı miktarının azlığıyla da ortaya çıkabilir.

Genizdeki balgam nasıl atılır?

Geniz dediğimiz bölge burun bitiminden başlayan bir boşluktur. Genizin burun ve kulaklar ile bağlantısı vardır.

Sinüzit gibi çeşitli rahatsızlıklar, sigara içmek, hava değişiklikleri, gün içinde çok az su içmek gibi etkenler sonucu burun içindeki mukus salgısında artış olur. Bu artıştan dolayı genizdeki balgam artar.

Genizdeki balgam belirtileri:

  • Boğazda sürekli hissedilen gıcık
  • Sıklıkla boğazı temizleme isteği
  • Özellikle sabah saatlerinde yaşanan mide bulantısı

Yukarıdaki rahatsız edici belirtiler genizde balgam olduğuna işaret eder. Balgamın yarattığı boğazda gıcık olması, mide bulantısı gibi belirtilerden kurtulmak için genizdeki balgam nasıl atılır evde hazırlayacağınız basit karışımlardan yararlanabilirsiniz.

Genizdeki balgam nasıl atılır:

Bal ve limon: Genizdeki balgam için en kolay yöntem ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve yarım limon suyu karıştırarak içmektir. Antiseptik özellikli bal ve limon ikilisi balgamın azalarak yok olmasını sağlayacaktır.

Çörek otu ve bal: Genizdeki balgamı atmak için bir diğer yöntem ise çekilmiş çörek otu ile balı karıştırıp günde iki ya da üç defa bir tatlı kaşığı yemektir.

Adaçayı: Adaçayının iltihap giderici özelliği vardır. Ayrıca balgam sökücüdür. Kaynamış suya bir miktar adaçayı atıp 5 dakika demlenmesini bekleyin. Biraz soğuyunca içebilirsiniz. Adaçayı aynı zamanda öksürüğü kesecek ve boğazın biraz yumuşamasını sağlayacaktır.

Ihlamur: Ihlamur da adaçayı gibi boğazı yumuşatan, öksürüğü kesen ve balgamı gideren bir bitkidir. En kolay şekilde genizdeki balgam nasıl atılır evde demleyeceğiniz ıhlamuru gün içinde yudum yudum tüketin.

Hatmi çiçeği: Hatmi çiçeği ile hazırlayacağınız bitki çayını genizdeki balgam için tüketebilirsiniz. Hatmi çiçeği aynı zamanda öksürüğün de kesilmesini sağlayacaktır.

Elma: Elma çayı ile genizdeki balgam nasıl atılır, bir adet elmayı bir çubuk tarçın ve 2-3 karanfil ile demleyin. Dilerseniz elma çayına bir çay kaşığı da toz zerdeçal katabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı düzenli olarak her gün iki defa için.

Akciğerdeki balgam nasıl atılır?

Rahatsız edici bir özelliğe sahip olan balgam çeşitli nedenlerle akciğerlerde üretilir. Öksürme ile dışarı atılır.

Balgam dışarıdan gelen toz, az su içme ya da sigara bağımlılığı sebebi ile oluşabilir. Bununla birlikte akciğerdeki balgam bronşit, koah, astım, pnömoni gibi çeşitli hastalıkların bir belirtisi de olabilir.

Balgam asla yutulmamalı, dışarı atılmalıdır. Balgam normalden çok daha fazla geliyorsa mutlaka rengi kontrol edilmelidir. Akciğerdeki balgam kötü kokulu, kahverengi, yeşil, siyah renklerde olabilir.

Balgamın miktarı ve rengi kişinin rahatsızlığına göre değişim gösterebilir. Kahverengi balgam mantar ya da iltihap kaynaklı olabileceği gibi siyah renkte balgam da sigara bağımlılarında sıklıkla görülür.

Normal şartlarda akciğerdeki balgam nasıl atılır evde çeşitli tarifler uygulayarak geçirebilirsiniz. Ancak Eğer balgam aşırı miktarda varsa, balgamın rengi ya da kokusu farklıysa mutlaka bir doktora danışmanız gerekir.

Akciğerdeki balgam nasıl atılır:

Zencefil ve bal: Zencefil ve bal ikilisi balgama karşı oldukça etkilidir. Zencefili iki şekilde kullanabilirsiniz: Birkaç parça taze zencefil kökünü kaynar su ile demleyerek için. Diğer yöntem ise toz haline getirilmiş zencefil ile bal karışımını balgam için tüketin.

Soğan ve bal: Soğan suyu akciğerdeki balgamın kesilmesini sağlayacaktır. Bir ortaboy soğanın suyunu çıkarın. Bir tatlı kaşığı bal ile karıştırarak gün içinde birer yudum alın.

Anason: Anason çayı akciğerdeki balgamın temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda göğüsteki tıkanıklığı açar. Akciğerdeki balgam için anason çayını demleyip içebilirsiniz. Anason çayının buharını solumak da balgamı azaltacaktır.

Nane: Naneyi tek başına ya da limonla birlikte demleyerek akciğerdeki balgam için içebilirsiniz. Nane çayı akciğerlerin balgamdan arınmasını sağlayacaktır.

Ebegümeci: Akciğerdeki balgam nasıl atılır evde yapabileceğiniz bitki çaylarından biri de ebegümeci çayıdır. Ebegümecini kaynar su ile demleyin ve soğuyunca için. Gün içinde iki ya da üç defa ebegümeci çayını azar azar tüketebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *