Gerçek Bal Şekerlenir mi, Nasıl Anlaşılır?

By | 30/08/2017

Bu yazımızda balın faydaları, gerçek bal şekerlenir mi, gerçek bal donar mı ve gerçek bal nasıl anlaşılır konularında bilgi vereceğiz.

Bal lezzetli olduğu kadar şifa kaynağı da olan bir yiyecek. Gerçek balın faydaları saymakla bitmiyor ve pek çok kişi her gün bal tüketmeyi tercih ediyor.

Gerçek Bal Şekerlenir mi, Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Bal Şekerlenir mi, Nasıl Anlaşılır

Ancak son zamanlarda piyasada satılan pek çok balın içinde mısır şurubu, şeker ve diğer katkı maddelerinin çıkması akıllara gerçek bal nasıl anlaşılır sorusunu getiriyor.

Gerçek bal şekerlenir mi?

Balın kavanozda donması ya da şekerlenmesi özellikle kış aylarında pek çok kişinin başına gelen bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşanların akıllarına gerçek bal şekerlenir mi sorusu gelir.

Bal yıllarca beklese bile bozulmayan bir yiyecektir. Ancak soğuk havalarda ya da buzdolabına konulduğunda balın yapısında değişme meydana gelebilir. Bu balın sahte olduğu ya da bozulduğu anlamına gelmez.

Gerçek bal da hakiki zeytinyağları da soğukta donabilir. Bal soğuk havada ya da buzdolabında şekerlenebilir. Gerçek bal bulunan kavanozun dibinde bir miktar katılaşma olabilir.

Bu yüzden gerçek bal şekerlenir mi sorusunun cevabı evet’dir. Balın eski haline dönmesi için tek yapmanız gereken kavanozu bir süre sıcak suya oturtmaktır.

Hazır yoğurtta gıda katkı maddeleri var mı?

Gerçek bal nasıl anlaşılır?

Gerçek bal nasıl anlaşılır, direkt olarak tadına ya da kokusuna bakılarak anlamak hiç kolay değildir. Marketlerden alınan ambalajlı ballar için gerçek bal nasıl anlaşılır yardımcı olmak amacıyla içindekiler listesi bulunur.

Bu listeye bakıp şeker ya da herhangi bir kıvam ve aroma verici katkı maddesi eklenip eklenmediğini öğrenebilirsiniz.

Balın gerçek olup olmadığını anlamak için bir diğer yöntem ise aldığınız balı bir gıda laboratuvarına götürüp analiz ettirmektir. Ancak buna herkesin imkanı olmayabilir. Bununla birlikte Tarım Bakanlığı kontrolünde organik bal sertifikası verilmektedir.

Alacağınız balda böyle bir sertifika olup olmadığına bakabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler yine de gerçek bal nasıl anlaşılır ve balın kaliteli olup olmadığı içinizi rahatlatmayabilir. Bu durumda gerçek bal donar mı, gerçek bal şekerlenir mi, gerçek bal nasıl anlaşılır öğrenmek için deneyebileceğiniz farklı yöntemler de mevcuttur.

Bununla birlikte pek çok kişi balı marketten kavanoz içinde ambalajlı olarak satın almak yerine direkt üreticisiden satın almaktadır.

Bu durumda balın içeriğini, besin değerinin yüksek olup olmadığını, gerçekten organik bal mı yoksa şeker ve diğer katkı maddeleri karıştırılmış mı anlamak çok zordur. Gerçek bal şekerlenir mi, gerçek bal nasıl anlaşılır aşağıdaki yöntemleri deneyerek bulabilirsiniz.

Gerçek bal nasıl anlaşılır:

Gerçek balın kendine has bir kokusu vardır. Burnunuzu yaklaştırıp kokladığınızda tıpkı bazı bitkilerin esansı gibi balın kokusu da burnunuza gelir. Ancak sahte baldan yayılan böyle bir koku yoktur.

Gerçek balın bir kıvamı ve yoğunluğu vardır. Aynı miktarlarda gerçek bal ve sahte bal teraziye konulduğunda gerçek bal yoğunluğundan dolayı daha ağır gelecektir.

Gerçek bal nasıl anlaşılır bulmak için bala kaşığınızı daldırın ve sonra kaşığı olabildiğince yukarı kaldırın. Sahte balda kopmalar olacaktır ancak bal gerçekse kopma olmaz incecik bile kalsa aşağı akmaya devam eder.

Gerçek bal donar mı, tıpkı hakiki zeytinyağının soğukta donması gibi gerçek bal da donacaktır. Gerçek balı buzdolabına koyarsanız kremsi bir hal alabilir.

Gerçek bal nasıl anlaşılır bir diğer bulma yöntemi ise tükenmez kalemle yapılabilir. Bildiğimiz mavi renkli tükenmez kalemin ucunu bala daldırın. Kalemin ucunu baldan çıkarıp parmağınıza sürün. Eğer renli çizgi çıkıyorsa bal saflığını yitirmiştir ancak renk çıkmıyorsa bal gerçektir.

Balın faydaları

Dünya üzerinde sayısız noktada bal üretimi gerçekleşmektedir. Yüksek yerlerde, ormanlarda, kırlarda, birbirinden farklı bitkiler ve çiçekler barındıran yerlerde arılar bal yapmaktadır. Bu farklılıktan dolayı üretilen bal da farklı olmaktadır.

Balın içeriği, barındırdığı antioksidanlar, balın besin değeri her bal çeşidinde farklıdır. Genel olarak en bilinen bal çeşitleri arı kovanı balı, çiçek balı, çam balı, kestane balı, anzer balı ve kekik balıdır. Bu bal çeşitlerinin içerikleri ve sağladığı faydalar birbirinden farklıdır.

Ancak tüm bal çeşitlerinin sağladığı başlıca faydalar vardır. Aşağıda tüm çeşitler için balın faydalarından bahsedeceğiz. Hemen ardından gerçek bal şekerlerlenir mi ve gerçek bal nasıl anlaşılır bulmak için çeşitli yöntemleri sıraladık.

Balın faydaları:

  • Balın besin değeri çok yüksektir ve içerisinde bol miktarda antioksidan vardır. Bu antioksidanlar yaşlanmaya ve hastalık oluşmasına yol açan serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Bal tüketerek genç kalabilirsiniz.
  • Bal enerji verir. Uygun miktarlarda tükettiğinizde bal size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar.
  • Balın antiseptik özelliği vardır ve bu özelliği sayesinde yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Eğer elinizin altında yara bandı ve benzeri malzemeler bulunmuyorsa kesiğin üzerine bir miktar bal sürebilirsiniz. Bal yarayı mikroplardan uzak tutacaktır.
  • Bal öksürüğe iyi gelir. Öksürüğü gidermek için bal ve turp, karabiber, çörek otu ile hazırlanmış farklı tarifler mevcuttur. Bununla birlikte bal bebeklere verilmemelidir. Küçük çocuklara ise vermeden önce doktora danışılmalıdır.
  • Balın faydalarından biri de sindirim sorunlarına iyi gelmesidir.
 • Bal cildi güzelleştirir. Ciltte bakteri, iltihap ve sivilce oluşumunu engeller. Cilt bakımı ve güzelliği için yapılan birçok doğal maskede bal da bulunur.