Gıda Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı?

By | 15/08/2017

Gıda zehirlenmesi özellikle denetimsiz hazırlanan ve satılan yemekler ile son dönemde oldukça sık görülen bir rahatsızlık. Gıda zehirlenmesi ilk yardım yapmak ve vakit kaybetmeden doktora başvurmak çok önemli. 

Gıda zehirlenmesi çeşitli bakteriler, toksinler ya da kimyasallar ile bozulmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkar. Pek çok yiyecek ve içecek bozulduğunda görüntüsü tadı ve kokusu değişir.

Bu şekilde yiyeceğin bozuk olup olmadığı anlaşılarak gerektiğinde çöpe atılabilir. Ancak bazı yiyecek ve içecekler bozulduğunda herhangi bir şekilde bu durum görüntü, koku ve tadlarına yansımaz.

gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı, ilk yardım, tedavisi

Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı

Dolayısıyla bu yiyecek ve içeceklerin bozuk olup olmadığı anlaşılamayabilir. Böyle bir durumda gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı öğrenilerek vakit kaybetmeden uygulanmalıdır.

Son dönemde çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan gıda zehirlenmesi ilk yardım ve gıda zehirlenmesi tedavisi konularında bilinçli davranmak ve en kısa zamanda doktora danışmak hastanın sağlığı açısından önemlidir.

Hazır yoğurtta gıda katkı maddeleri var mı?

Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı?

Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı, öncelikli olarak gıda zehirlenmesi belirtileri olup olmadığına bakılmalıdır. Yiyecek ve içecekler çok çeşitlidir ve bozulma nedenleri de birbirinden farklıdır. Yiyeceklerin ve içeceklerin bozulmasına çeşitli bakteriler, toksinler ya da kimyasallar sebep olabilir.

Dolayısıyla gıda zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıkma süresi de yenilen ya da içilenlere ve bozulma türüne göre değişir.

Bazı durumlarda gıda zehirlenmesi ilk yarım saat ya da en fazla bir saat içinde kendini gösterirken, bazı durumlarda ise ilk belirtilerin oluşması için aradan 12-48 saat kadar bir zaman dilimi geçmesi gerekir. Gıda zehirlenmesinin kuluçka süresi birkaç günden bir haftaya kadar uzayabilir.

Gıda zehirlenmesine yol açan başlıca üç bakteri türü:

Stafilokok Basili: Genelde tatlı ve tuzlu yiyeceklerde ürer. Pişmeyen yiyecekler sıcakta bırakılırsa hızla bakteri üremeye başlar. Sulu ishal, karın ağrısı ve kusma hızla başlar. Yaklaşık yiyecek yenildikten bir saat içinde belirtiler hızlanır.

Bu durumda gıda zehirlenmesi ilk yardım olarak, çok fazla sıvı kaybı yaşandığından 4 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ilave edilmiş bir litre su sürekli olarak içilmelidir.

Koli Basili: Koli Basili büyükbaş hayvanların dışkısından ürer. Ekinlerin sulandığı suya karışabileceği gibi ete de karışmış olabilir. Hızla ince bağırsağa etki eder.

Bağışıklık sitemimiz bu bakteriyi yok etmeye çalışırken bağırsak yüzeyi zarar görür ve kan bu noktadan dışkı ile çıkmaya başlar. Bu tip durumda gıda zehirlenmesi tedavisi için hemen bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Çünkü kana bulaşarak bütün vücuda yayılabilir.

Salmonella: Kümes hayvanları, sığır eti özel salata soslarından bulaşabilir. Hatta tavuk yumurtasına tutunabilir. Gıda zehirlenmesi tedavisi hemen yapılmazsa, sindirim borusunda delikler açılabilir.

Özellikle gençler ve yaşlılar için çok tehlikeli bir bakteridir. Bu tür gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı; en erken zamanda hastahaneye gidilmelidir. Bu gıda zehirlenmesi tedavisinde antibiyotik ve serum uygulanmaktadır.

Gıda zehirlenmesinde en sık karşılaşılan belirtiler karın ağrısı, kusma ve ishaldir. Bununla birlikte gıda zehirlenmesinin türüne bağlı olarak yüksek ateş ya da üşüme, kas ağrıları, halsizlik, baş ağrısı, dışkıda kan ve dehidrasyon da görülebilir.

Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı eğer bilinçliyseniz gıda zehirlenmesi ilk yardım uygulamakta fayda var. Ancak en doğrusu vakit kaybetmeden doktora başvurmak olacaktır. Aşağıdaki durumlarda en kısa zamanda hastahaneye gitmek gerekir:

  • 2-3 gün boyunca kusma ya da ishal varsa
  • Kanlı kusma varsa
  • Dışkıda kan varsa
  • Ağız ve göz kuruması gibi dehidrasyon belirtileri olduğunda
  • Ruh halinde değişkenlik
  • Çift görme ya da dil dolanması
  • Nöbet geçirme

Hangi belirti hangi hastalığın işareti?

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir öncelikli olarak midenin rahatlamasını ve dinlenmesini sağlayacak besinler tüketilmelidir. Bununla birlikte ishal ve kusma gibi belirtilerle vücut oldukça fazla su kaybetmiştir. Bunu telefi edecek şekilde gıda zehirlenmesine yakalanmış kişinin sıvı ihtiyacı giderilmelidir.

Gıda zehirlenmesi ilk yardım uygulamak hastayı rahatlatır ancak en yakın zamanda hastahaneye gidilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu tür durumlarda zaman kaybetmemek önemlidir. En doğru gıda zehirlenmesi tedavisini doktorlar uygulayabilir.

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir:

Vücudun susuz kalmasını engellemek için bol sıvı alınmalıdır. Gıda zehirlenmesinin rahatsız edici etkileri sebebiyle hastanın iştahı kapalı olacaktır ve ağzında kötü tad ya da koku olacaktır. Mümkün olduğunca sık su, meyve suları, taze limon suyu eklenmiş tuz ve şekerli sular içerek vücuda bol su ve enerji sağlanmalıdır.

Gazlı ya da enerji veren kutu içecekler içilmemelidir. Ayrıca kahve gibi içecekler vücuttan su kaybını artırdığı için tercih edilmemelidir.

Mideyi yormayacak şekilde haşlanmış ya da fırında pişirilmiş sebzeler yenilebilir. Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı bol sıvı almanın yanında aç kalmamak gerekir. Sebzelere baharat eklemeyin. Bir miktar zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesi ilk yardım yapmak önemlidir ancak vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekir. Gıda zehirlenmesi ciddi bir rahatsızlıktır ve gıda zehirlenmesi tedavisi hastahanede doktor konrtolünde yapılmalıdır.