Göbeği Eritmek İçin 5 Hızlı Yol

By | 22/07/2015

En çok endişe duyulan konulardan biri göbekteki yağın nasıl eritileceğidir. Çünkü göbek bölgesinde depo edilen yağ, sağlık için en tehlikeli yağ tipidir.

Göbek bölgesinde depo edilen yağ sadece vücudunuzun estetik görünümünü bozup, bel çevrenizin genişlemesine yol açmaz, aynı zamanda sizi pek çok hastalığa yakalanma riskiyle karşı karşıya getirir.

Yanlış beslenme alışkanlıkları, çok fazla abur cubur yeme, çok fazla şekerli gıda tüketme, gece geç saatlerde yemek yeme ve spor yapmadan hareketsiz bir yaşam sürme göbek oluşmasına sebep olabilir. Fakat göbek ve bel bölgesinde yağ depo edilmesinin başlıca sebeplerinden biri kortizol hormonu seviyesindeki ani yükselmelerdir.

Göbeği eritmek için yollar

Göbeği eritmek için yollar

Vücudunuzda kortizol hormonunun artış göstermesinin en önemli sebebi aşırı strestir. Stresli bir yaşantınız varsa kortizol hormonu seviyeniz devamlı olarak yüksek değerlerde olacaktır.

Bunun sonucunda kaslarınız yıkıma uğrayarak bel ve karın çevresinde yağ olarak depo edilecektir. Kaslar vücutta en fazla kalori yakan dokulardır. Kas kütlenizin azalması metabolizmanızın yavaşlamasına ve daha az kalori yakmanıza sebep olur.

Stresi başa çıkmanın 10 yolu

Göbeği eritmek için 5 hızlı yol

Stresle birlikte kötü bir diyet uygulamak ve günlük yaşantı sırasında yapılan bazı yanlış alışkanlık ve davranışlar da bel ve göbek çevresinde yağlanmaya sebep olmaktadır. Göbeği erimek ve vücudunuzu şekle sokmak ama aynı zamanda sağlığınızı da korumak için bazı önerileri dikkate almalısınız:

1. Uyku

Eğer rahatlayıp dinlenmeye vakit ayırmadan geç saatlere kadar çalışıyorsanız bir kez daha düşünün. Vücudunuzun çalışma düzeni ve bioritmi bozulduğunda daha fazla yemek yeme eğilimi gösterirsiniz.

Yorgunlukla birlikte daha fazla şekerli ve yağlı yiyeceklere yönelirsiniz. Uykusuzluk aynı zamanda kortizol hormonu seviyesinde düzensizliklere yol açar. Bunun sonucunda kilo almanız ve bel ve göbek çevresinin genişlemesi kaçınılmazdır.

Göbeği eritmek için her gün düzenli olarak 7 saat kaliteli uyku uyumanız, dinlenmiş, dengeli çalışan ve zinde bir vücutla güne başlamanız gerekmektedir.

Günde kaç saat uyumalıyız?

2. Kısa ama etkili egzersizler

Her gece tek seferde 1000 mekik çekmeniz belki çok güçlü karın kaslarına sahip olmanızı sağlar. Fakat o güçlü kaslar bir yağ yığınının altında kaldığından dışarıdan bakıldığında görülmeyecektir.

Tek bir harekete yoğunlaşmak yerine farklı kas gruplarını çalıştıran egzersizler yapmayı deneyin. Mesela 3 ya da 4 set olmak üzere 30 saniye kadar plank pozisyonunda kalabilirsiniz.

Bu egzersizi desteklemek üzere her gün tempolu yürüyüşler yapın. Tüm kaslarınızı çalıştıracak bir egzersiz programını düzenli olarak uygulamanız vücudunuzu saran yağ tabakasının zamanla azalmasına yol açacaktır.

Bu konuda daha bilinçli hareket etmek için bir spor hocasından yardım alabilir, onunla birlikte kendinize özel bir egzersiz programı hazırlayabilirsiniz.

En etkili 5 yağ yakıcı egzersiz

3. Şeker sizin düşmanınızdır

Göbek eritmenin başlıca kuralı sağlıklı bir diyet uygulamaktır. Günlük aldığınız kalori miktarını azaltarak bol bol protein almaya özen gösterin. Tam tahıllı ve lifli gıdalarla bolca meyve ve sebze tüketin. Bazı meyveler aşırı şeker içerebilir.

Bunları tüketerek fazladan kalori almamak için şeker oranı düşük meyveleri tercih edin. Ayrıca kuru meyvelerde de normalin üzerinde şeker bulunur. Bu tür yiyecekleri tüketirken kendinize sınır koymayı ihmal etmeyin.

Çok sık yapılan hatalardan biri de akşamları yatağa gitmeye henüz birkaç saat varken meyve tüketmektir. Akşam saatlerinde enerji ihtiyacı azalır. Vücut kendini uyumaya hazırlar. Bu saatlerde yenilen şekerli meyveler kilo almanıza sebep olur.

Göbek eritmek için az şekerli meyveleri gündüz saatlerinde tüketmeyi deneyin. Lifli gıdalar uzun süre midenizde kalarak çabuk acıkmanıza engel olur. Sabah kahvenize ya da sütünüze bir miktar tarçın karıştırmayı deneyin. Tarçın kan şekerinizin stabilize olmasına yardım eder.

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

4. C Vitamini

C vitamini aşırı stres yaşadığınız durumlarda artış gösteren kortizol hormonu seviyesinin dengede tutulmasını sağlar. Kortizol hormonunun fazla salgılanması durumunda özellikle karın bölgesinde yağ depo edilir.

Göbek eritmek için bol miktarda C vitamini içeren gıdalarla beslenin.

Soğuk algınlığıyla savaşmanın iyi bir yolu olarak kullandığınız C vitamini aynı zamanda karnitin yapımında gerekli başlıca maddelerden biridir. Karnitin vücudunuzda yağ yakılmasını sağlayan bir enzimdir.

Yağ yakmak ve göbeği eritmek için öğünlerinizde bol C vitamini içeren yeşil biber, maydonoz, lahana, kivi, çilek, domates gibi meyve ve sebzeleri eksik etmeyin.

C vitamini eksikliği belirtileri 

5. Yağ tüketin

Evet, yanlış duymadınız. Yağ yakmak ve hızlı göbek eritmek istiyorsanız yağ yemelisiniz. Daha önceki maddelerde de belirttiğimiz gibi vücudunuzda yağlanmanızın ve göbek yapmanızın ana kaynağı şekerdir.

Özellikle gün içinde aşırı şeker içeren atıştırmalık tarzı yiyecekleri tüketmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz ihtiyacınızdan fazla kalori alıyorsunuz demektir. Yakılamayan ihtiyaç fazlası kaloriler göbek ve bel çevresi gibi vücudun belirli bölgelerinde yağ olarak depo edilirler.

Göbek eritmek için günlük diyetinizde karbonhidrat alımını kısıtlamanız gerekir. Yeterince protein ve sağlıklı yağlar ile tam tahıllı ürünler gibi kaliteli kaynaklardan elde edilen az miktarda karbonhidrattan oluşan dengeli bir beslenme düzenine geçiş yapmalısınız.

Düşük karbonhidrat diyeti nedir?

Sağlık için zararlı olan doymuş yağ içeren yiyecekler yerine faydalı yağ asitleri içeren yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin.

Omega3 bakımından zengin, iyi yağ içeren somon, avakado, ceviz ve semizotu gibi yiyecekleri sıkça tüketmelisiniz. Bu yiyecekler çok besleyici olmakla birlikte sizi uzun süre tok tutar. Göbek eritmenize yardımcı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *