Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

By | 08/10/2017

Bu yazımızda göz altı morlukları nasıl geçer, evde göz altı morlukları için krem uygulaması, hangi yöntemlerle göz altı morlukları nasıl giderilir ve genetik göz altı morlukları nasıl geçer konularında bilgi vereceğiz.

Göz altındaki deri cildin diğer bölgelerine göre çok daha incedir. Bu yüzden iç ve dış etkenlerden daha kolay etkilenir. Cildin diğer kısımlarına göre göz altındaki derinin tahriş olması daha kolaydır. Göz altı morlukları göz altındaki deride en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biridir.

Göz altı morlukları nasıl geçer

Göz altı morlukları nasıl geçer

Az uyumak, sağlıksız beslenmek, çeşitli ilaçları kullanımı, gözlerin aşırı yorulması gibi etkenlerle göz altı morlukları oluşabilir. Ayrıca genetik faktörlere bağlı olarak da göz altı morlukları olabilir. Genetik göz altı morluklarını yok etmek için dışarıdan yapılabilecekler kısıtlıdır.

Göz altı morluklarını geçirmek için evde herhangi bir uygulama yapmadan önce, göz altı morluklarının en baştan oluşmasını engelleyecek sağlıklı çözümlere yönelmek daha doğru olacaktır.

Ne kadar sağlıklı beslendiğimiz, ne kadar egzersiz yaptığımız ya da ne kadar temiz hava aldığımız, yeterli uyuyup uyumadığımız hücrelerimize, doku ve organlarımıza etki ettiği gibi en büyük organımız olan derimize de doğrudan etki eder.

Tüm sağlıksız seçimlerimiz dış görünüşümüzü doğrudan etkiler. Göz altı morlukları da bunlardan biridir. Genetik göz altı morluklarına fazla birşey yapamasak da sağlıksız yaşam alışkanlıkları sonucu ortaya çıkan göz altı morluklarının geçmesini sağlamak elimizde.

Herşeyden önce göz altı morluklarının oluşma sebebi tespit edilmelidir. Fazla alkol alımı, sigara kullanımı, stres, uykusuzluk, çeşitli vitamin ya da mineral eksikliklerinden kaynaklanan göz altı morluklarını yok etmek için bu sebepler ortadan kaldırılmalıdır.

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morlukları nasıl geçer evde uygulanabilecek doğal yöntemler mevcuttur. Bununla birlikte göz altı morlukları tedavisi de yapılabilir. Göz altı morlukları için kullanılan tedavi yöntemleri mezoterapi, ışık dolgu uygulaması, kimyasal peeling ve blefaroplasti uygulamasıdır.

Genetik göz altı morlukları yoksa diğer tür göz altı morlukları nasıl giderilir evde tamamen doğal malzemelerle çeşitli bakım kürleri hazırlayabilirsiniz. Göz altı morlukları için krem niteliğinde bu kürleri düzenli uygulayarak kısa zamanda sonuç alabilirsiniz.

Göz altı morlukları nasıl geçer evde uygulanabilecekler:

Patates kürü: Göz altı morlukları kremi için patates kürünü iki şekilde uygulayabilirsiniz. İlki çiğ patates rendesi ve salatalık rendesini karıştırın ve göz altlarınızda 10 dakika kadar bekletin. Patates ile hazırlayabileceğiniz bir diğer yöntem, yarım halka olarak kestiğiniz patates dilimlerini soğuk süte batırıp göz altınızda 10 dakika kadar bekletin.

Salatalık kürü: Salatalık dilimleri göz altı morlukları için en bilinen çözümdür. Basit bir şekilde göz altlarınızda soğuk salatalık dilimlerini 10 dakika kadar bekletin.

Çay: Çayın antiseptik özelliği vardır. Aynı zamanda göz altı morlukları için iyi gelen doğal bir malzemedir. Göz altı morlukları nasıl geçer kullanılmış soğuk haldeki çay poşetlerini göz altlarınızda 10 dakika kadar bekletin.

Süt: Cilde pek çok faydası bulunan süt göz altı morlukları için krem niteliğinde bir malzemedir. İki parça pamuğu soğuk süte batırın ve göz altlarınızda 10 dakika kadar bekletin.

Zerdeçal: Zerdeçal ve ananas suyunu karıştırarak göz altlarınızda 10 dakika bekletin.

Yukarıdaki doğal malzemeleri göz altı morlukları için kullanabilirsiniz. Ancak herhangi bir alerji ya da başka bir rahatsızlık ihtimaline karşı doktorunuza danışmayı unutmayın.

Bununla birlikte dışarı çıkmadan önce göz çevresine güneşten koruyucu krem sürmek, bol su içmek, taze sebze ve meyve tüketmek, düzenli uyumak gibi alışkanlıklar edinmeniz tüm cildinizi koruduğu gibi göz altı morlukları için de ilaç niteliğinde olacaktır.

Göz altı morlukları neden olur: 

Genetik göz altı morlukları olabilir. Ailenizdeki kişilerde göz altı morlukları varda sizde de genetik göz altı morlukları olabilir.

Vücuttaki hormonal değişimler göz altı morlukları nedenidir. Özellikle kadınlarda menopoz, hamilelik, adet dönemi gibi zamanlarda göz altı morlukları görülebilir.

Fazla alkol kullanmak ya da sigara içmek tüm cilde zarar verdiği gibi göz altı morluklarının da oluşmasına sebep olur.

Vücuda az sıvı alımı göz altı morlukları yapabilir. Göz altı morlukları nasıl giderilir ilk yapılması gereken bol bol su içmektir. Yeteri kadar su içilmediğinde cilt kurur, toksinler vücuttan atılamaz dolayısıyla cildin rengi değişir ve sağlıksız bir görünüme bürünür.

Kaliteli ve yeterli gece uykusu uyumamak da göz altı morluklarına yol açar.

Sağlıksız beslenme sonucu oluşan vitamin eksikliği de göz altı morluklarına sebep olur. Bu vitaminler B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitaminidir.

C vitamini eksikliği belirtileri

Demir eksikliği anemisi de göz altı morluklarına neden olabilir.

Göz altı morluklarının bir diğer nedeni de yaşın ilerlemesidir. Ancak iyi beslenmek, bol su içme alışkanlığı ve düzenli uyku gibi yaşam boyu sağlıklı seçimler yapmak göz altı morluklarının oluşmasını azaltır ve geciktirir.

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri göz altı morlukları yapabilir. Bu tür göz altı morlukları için doktorunuza danışabilirsiniz.

Çeşitli gıda alerjilerinde göz altındaki damarlar büyüyerek bu bölgenin mor renkte görünmesine sebep olabilir.