Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri Nasıl geçer?

By | 12/02/2018

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer, göz altında ve göz kapağında yağ bezeleri olanlar için bitkisel çözümler…

Göz çevresindeki yağ bezeleri genel olarak zararsız kitlelerdir. Ancak bazı durumlarda göz çevresindeki yağ bezeleri vücutta yolunda gitmeyen bir durum olduğuna ve bir sağlık problemine işaret edebilirler. Bu yüzden göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer, uygun tedavi yöntemleri için doktora başvurmak gerekebilir.

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer

Bununla birlikte herhangi belirgin bir sebep olmaksızın kendiliğinden de göz çevresinde sarı ya da beyaz noktacıklar ve çıkıntılar şeklinde yağ bezeleri ortaya çıkabilir. Bu yağ bezeleri çoğaldıkça estetik açıdan hoşa gitmeyen bir görüntü oluşabilir.

Göz çevresindeki yağ bezeleri bazı dönemlerde çoğalabilir. Ortaya çıktıktan sonra bir müddet büyüyebilir ya da bir süre sonra kendiliğinden kaybolabilir. Ayrıca stres, üzüntü, sağlıksız beslenme gibi etkenler de göz çevresinde yağ bezelerinin çoğalmasına sebep olabilir.

Göz çevresinde yağ bezesi oluşma nedenleri:

  • Göz çevresindeki yağ bezeleri bir neden olmadan kendiliğinden ortaya çıkıp bir süre sonra yine kendiliğinden kaybolabilir.
  • Kolesterol düzeyinin yüksek olması göz altında ya da göz kapağında yağ bezesi oluşmasına sebep olabilir.
  • Göz çevresinde yağ bezesi oluşma nedeni genetik olabilir. Tüm aile bireylerinde kalıtsal nedenlerle göz çevresinde yağ bezeleri olabilir.
  • Sağlıksız ve dengesiz beslenme, aşırı yağlı yiyecekler, kırmızı et ve şekerli besinler tüketmek de göz altında ya da göz kapağında yağ bezesi yapabilir.
  • Çeşitli rahatsızlıklar göz çevresinde yağ bezesi oluşmasına neden olabilir.
  • Hareketsiz bir yaşam sürme, gün içerisinde sürekli oturmak da göz altında ya da göz kapağında yağ bezesi oluşmasına neden olabilir.

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer, tamamen zararsız, herhangi bir şekilde şekli ve rengi değişmeyen, çevresinde ağrı ve enfeksiyon olmayan yağ bezeleri için bitkisel çözüm yöntemleri uygulanabilir.

Bununla göz altında ya da göz kapağında yağ bezesi olan ve bu yağ bezeleri sürekli büyüyen, ağrı ve enfeksiyona neden olan kişiler mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Ayrıca ‘Göz çevresinde yağ bezeleri nasıl yok edilir’ başlığı altında yağ bezeleri için uygulanan çeşitli tedavi yöntemlerini paylaştık.

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer:

Elma sirkesi: Elma sirkesi pek çok konuda fayda sağlayan mucizevi bir sıvıdır. Elma sirkesine batırdığınız pamuğu yağ bezelerinin üzerinde yarım saat kadar bekleterek göz çevrenizi yıkayın. Bu uygulamayı günde iki defa yapabilirsiniz.

Elma sirkesini uyguladıkça yağ bezelerinin küçülerek yok olduğunu göreceksiniz. Elma sirkesinin faydaları arasında ciltteki toksinleri temizlemek ve cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak da bulunur. Elma sirkesi su karışımını aynı zamanda cildinize tonik olarak da kullanabilirsiniz.

Soğan suyu: Soğan suyunun faydaları arasında göz çevresindeki yağ bezelerini gidermek de bulunur. Bir orta boy kuru soğanı ikiye bölerek iki su bardağı klorsuz suda 5 dakika kadar kaynatın. Bu suyu sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa için.

Bu uygulamaya iki hafta kadar devam edebilirsiniz. Soğan suyunu her defasında taze olarak hazırlamayı unutmayın.

Muz kabuğu: Muz kabuğunda bol miktarda mineral ve antioksidan bulunur. Göz altında ya da göz kapağında yağ bezesi olanlar muz kabuğunu yağ bezelerinin üzerinde bir saat kadar bekletip ardından göz çevresini yıkamalıdırlar.

Daha etkili bir sonuç almak için muz kabuğunu daha uzun süre göz çevresinde bekletebilirsiniz.

Elma: Elma da muz kabuğu gibi göz çevresi için faydalıdır. Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl geçer, uygulanabilecek en basit yöntemlerden biri incecik elma dilimlerini göz çevresine yapıştırıp bekletmektir.

Elma dilimleri yağ bezelerini yok etmenin yanında göz çevresindeki morluklara da iyi gelecektir.

Sarımsak: Her gün bir diş sarımsağı çiğ olarak tüketmek kolesterol düzeyinin düşmesine yardım eder. Bu da göz çevresinde yağ bezesi oluşumuna engel olur.

Buna ek olarak yağ bezelerinin üzerine bir miktar ezilmiş sarımsak koyarak 5 dakika bekletin. Ardından göz çevresini suyla iyice yıkayın. Sarımsağın gözünüze gelmemesine özen gösterin.

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl yok edilir?

Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl yok edilir, öncelikle yağ bezesinin ortaya çıkış nedeni bulunmalıdır. Göz altında ya da göz kapağında yağ bezesi oluştuktan bir süre sonra yok olabilir. Ancak yağ bezesi sürekli büyüyorsa, çevresinde ağrıya neden oluyorsa ve enfeksiyon oluşmuşsa bu durumda bir doktora başvurmanız gerekir.

Göz çevresindeki yağ bezeleriyle oynamamalısınız. Göz altında ya da göz kapağında yağ bezesi varsa bilmediğiniz kimyasalları yağ bezesini yok etmek için sürmeyin.

Yağ bezelerini kesinlikle sıkmayın, iğne ile delmeyin, patlatmayın. Bu yağ bezesinin daha da kötüleşmesine neden olur. Ayrıca yağ bezesinde iltihaplanma oluşur ve bu iltihap çevredeki deriye de yayılır. Göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl yok edilir, küçük bir cerrahi operasyonla yağ bezesinden kurtulabilirsiniz.

Cerrahi operasyon dışında yağ bezeleri için lazer ya da kimyasal peeling gibi tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemlerden uygun olanı doktorunuzla konuşarak tespit edebilirsiniz.

Genel olarak göz çevresindeki yağ bezeleri nasıl yok edilir, uygulanan tedavi yöntemleri cilt üzerinde hiç iz bırakmaz ya da belli belirsiz bir iz kalmasına sebep olabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *