Göz Kanlanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

By | 16/06/2018

Göz kanlanması neden olur, hangi hastalıklar gözde kanlanma yaparlar, göz kanlanması nasıl geçer en pratik tedavi yöntemlerini listeledik.

Göz kanlanması ya da çeşitli nedenlerle gözlerin kızarması problemiyle karşılaşmayan yoktur. Belki de bu yüzden bu yaygın karşılaşılan durum pek de önemsenmez. Bunun nedeni göz kanlanmasının bir süre sonra kendiliğinden geçmesi ihtimalidir.

Göz kanlanması neden olur, nasıl geçer

Göz kanlanması neden olur, nasıl geçer

Bazı kişilere göre göz kanlanması neden olur, yoğun çalışma, fazla cep telefonu, bilgisayar kullanma ya da uykusuzluk gibi sebepler olduğu düşünülür.

Fakat özellikle her sabah aynaya baktığınızda kanlanmış ya da kızarmış gözlerle karşılaşıyorsanız bu durumun üzerinde bir süre düşünmenizi tavsiye ederiz.

Göz kanlanması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden işin aslını vaktinde tespit edip önlem almanın faydası büyük olacaktır.

Göz kanlanması neden olur, gözde kanlanma nedenleri

Göz kanlanması neden olur bilinirse eğer gözdeki kanlanmayı gidermek için birtakım önlemler almak da mümkün olabilir. Ancak bazı durumlarda gözde kanlanma nedenleri tek başına gözlem yaparak bulunamayabilir.

Sağlıklı beslenmek, yeterli ve kaliteli uyku almak ya da gözleri ihtiyacı olduğunda dinlendirmek gibi alışkanlıklarınız olsa da göze kanlanma olabilir.

Böyle nedeni bilinmeyen gözde kanlanma varsa, bir göz doktoruna baş vurulmalı. Ardından uygun teşhis ile tedavi vakit kaybetmeden yapılmalıdır.

Gözde kanlanma nedenleri

Uykusuzluk

Sürekli olarak geç saatlere kadar uyanık kalmak, çok az uykuyla günleri geçirmek bir süre sonra gözde kanlanmaya sebep olabilir. Yeterli bir gece uykusu gözlerin dinlenmesi ve yenilenmesi için şarttır.

Enfeksiyon

Gözde kanlanma nedenleri enfeksiyona bağlı olabilir. Göz kanlanması ile birlikte kaşıntı ve şişlik bir göz enfeksiyonuna işaret eder. Gözlerde oluşabilecek enfeksiyon konjunktivit ve blefarit olmak üzere iki çeşittir.

Konjunktivit virüs kaynaklı bir enfeksiyondur ve kaşıntı ile gözlerin yaşarmasına sebep olabilir. Blefarit ise gözde kanlanma ile enfeksiyon yüzünden kirpiklerin üzerinde kabuklanmaya yol açar.

Kontak lensler

Gün boyu takılan kontak lensler eğer gece de gözlerde kalıyorsa bu gözde kanlanma nedenleri arasındadır. Gece uyku sırasında kontak lensler sürtünmeye ve gözün tahriş olmasına yol açar.

Eğer gözde kanlanma oluyorsa gece kontak lenler çıkarılmalı ya da bir göz doktoruna danışılmalıdır.

Alerji

Alerjiye bağlı olarak gözde kanlanma ve kaşıntı görülebilir. Göz alerjisi gözde sulanma, yanma, kaşıntı ve kanlanma yapar. Göz alerjisi genellikle kalıtsaldır.

Gözler yabancı herhangi bir maddeye karşı reaksiyon verirler. Bu da gözlerde kızarıklık, sulanma ve çapaklanma yapabilir. Göz alerjisine toz, polenler, tüyler, halılar, küf ve çeşitli ilaçlar yol açabilir.

Alkollü içecekler

Alkollü içecekler bağırsaklarda A vitamini ve B vitamini emilimini azaltırlar. Bunun bir sonucu olarak gözde kanlanma görülür.

Göz kanlanması nedenleri arasında grip, nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları, saman nezlesi, vücutta doğal olarak histamin üretimi, gözün dışarıdan darbe alması, göz kuruluğu, göz tansiyonu gibi çeşitli göz hastalıkları, güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalma, çakma güneş gözlüğü kullanımı ve tiroid hastalıkları da vardır.

Göz kanlanması ile birlikte gözde ağrı, gözün sulanması ve kaşınması, görme kaybı da varsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Ayrıca göz kanlanması nasıl geçer başlığındaki tavsiyelere bakabilirsiniz.

Göz kanlanması nasıl geçer?

Göz kanlanması nasıl geçer, sağlıksız yaşam alışkanlıkları, uykusuzluk, gözleri dinlendirmemek, sürekli bilgisayar ekranına bakmak gibi sebeplerden oluşan göz kanlanması için aşağıdaki tedbirleri alabilirsiniz.

Bununla birlikte göz kanlanmasına ne iyi gelir, bu yazıdaki çeşitli uygulamalar dışında eğer anormal bir durumdan şüphe ediyorsanız bir göz doktoruna danışmanızda fayda var.

Göz kanlanması nasıl geçer?

Soğuk kompres

Göz kanlanması nedenleri arasında gözdeki çok ince olan kılcal damarların genişlemesi ve şişmesi de bulunur. Kılcal damarlar genişledikçe göz yüzeyinde belirgin olarak görülmeye başlar.

Bu şekilde olan göz kanlanmasına ne iyi gelir derseniz en pratik yöntem soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk kompres aynı zamanda gözdeki ve yüzdeki şişkinliklerinde azaltılmasını sağlayacaktır.

Temiz bir peçeteye ya da tülbente sardığınız bir parça buzla gözünüze soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompresi gün içinde aralıklarla tekrarlayabilirsiniz.

Salatalık

Gözde kanlanma için uygulanabilecek en etkin doğal yöntemlerden biri salatalıktır. Gözdeki kanlanmayı gidermek için orta kalınlıktaki bir dilim salatalığı göz kapaklarınıza yerleştirin ve 20 dakika boyunca uzanın.

Salatalık şişlikleri ve gözdeki kanlanmayı kısa sürede giderecektir. Bu yöntemin daha etkili olması için salatalığı kullanmadan önce buzdolabında soğutun.

Salatalık ayrıca göz altı morluklarına karşı da etkili bir sebzedir. Göz kapaklarınıza salatalık diliminin yanısıra rendelediğiniz soğuk salatalığı da yerleştirebilirsiniz.

Poşet çay

Kullandığınız poşet çayları atmayın. Siyah çay ya da yeşil çay poşedi olması farketmez. Poşet çayın önce normal oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Ardından oda sıcaklığına gelen çay poşetlerini bir süre buzdolabında bekletin ve iyice soğumalarını sağlayın.

Soğuk çay poşetlerini göz kapaklarınıza yerleştirip 20 dakika uzanın. Çayın içerisinde bulunan flavonoidler gözün kızarmasına ve kanlanmasına neden olan iltihapla savaşırlar. Çayda bulunan etkin maddeler gözdeki kaşıntıyı ve şişkinliği de alır.

Süt

Göz kanlanmasına ne iyi gelir dendiğinde ilk sırada her evde bulunan bir malzeme olan sütü önerebiliriz. Süt doğal bir şekilde göz kanlanmasını giderecektir.

Bunun için sütü buzdolabında iyice soğutun. İki adet yuvarlak şekilde kesilmiş pamuğu soğuk süte batırın ve göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu şekilde 10 ya da 15 dakika dinlenin.

Soğuk su

Gözleri bol soğuk suyla yıkamak da göz kanlanmasına iyi gelen başka bir yöntemdir. Bolca soğuk su kullanmak gözdeki şişliklerin de azalmasını sağlayacaktır. Bunun için yüzünüze soğuk su çarpabilir ya da soğuk suyu açarak duş başlığını bir müddet göz çevrenize tutabilirsiniz.

Papatya

Papatya antiseptik özelliği olan bir bitkidir. Her türlü iltihaba ve enfeksiyona iyi gelir. Göz kanlanmasını gidermek için de papatya kullanabilirsiniz.

Bir su bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı papatya atın ve üzerini kapatın. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından papatyaları süzebilirsiniz. Soğuttuğunuz papatya suyu ile ıslattığınız pamukları göz kapaklarınıza yerleştirin ve 15 dakika kadar bekleyin.

Bol su içmek

Yeteri kadar su içmek cilt ve göz sağlığı için elzemdir. Eğer vücutta su kaybı yani dehidrasyon olursa bu durum gözlerin kızarmasına ve şişmesine yol açar. Gözler nemini kaybeder ve kurur. Bol su içmek gözde kanlanmayı önler.

Tüketilen yiyecekler

Göz kanlanması nasıl geçer diye çare arayanlar ilk olarak beslenme şekillerini gözden geçirmelidir. Çünkü iyi bir beslenme göz sağlığı için de olmazsa olmazdır.

Gözler en fazla A vitamini, B vitamini grubu, C vitamini, E vitamini, omega3 sağlıklı yağ asitleri, çinko ve demir minerallerine ihtiyaç duyarlar. Buna ek olarak göz kanlanmasına ne iyi gelir, karotenoidler ve lutein maddelerini bol miktarda içeren domates, havuç gibi yiyecekler tüketilmelidir.

Gül suyu

Gül suyu da gözde kanlanmaya iyi gelen maddeler arasındadır. Gül suyunun ayrıca cilde yararı da büyüktür. Gözde kanlanma için gül suyuna batırdığınız pamukları gözlerinizde 20 dakika kadar bekletin.

Ardından gözlerinizi bol soğuk suyla yıkayın. Gül suyunu kullanmadan önce biraz soğutmak etkisini artıracaktır.

Patates

Patatesin göz ve göz çevresi için birden fazla yararı vardır. Patates gözdeki iltihaplanmayı giderir, göz altı morluklarını azaltır ve şişlikleri giderir.

Patates kullanarak göz kanlanması nasıl geçer, rendelediğiniz çiğ patatesi göz kapaklarınıza ve göz çevresine yayarak 10 dakika bekleyin. Ardından bol soğuk suyla gözlerinizi yıkayın.

Göz kanlanması neden olur, nasıl geçer?

Göz kanlanması en basit haliyle gözün, göz akı dediğimiz beyaz renkte görünen kısmında görülen pembe ve kırmızıya dönük renk değişiklikleridir.

özün beyaz kısmında konjoktiva adı verilen bir zar bulunur. Bu zar aynı zamanda çok ince kılcal damarlarla kaplıdır. Göz kanlanması konjoktiva dediğimiz bu zarın yüzeyindeki çok ince kılcal damarların çeşitli nedenlerle genişlemesi ile gerçekleşir.

Bazı durumlarda bu kılcal damarlar daha fazla genişlemeye dayanamaz ve çatlar. Bu da göz kanlanmasıdır ancak daha kanlı bir görünüm vardır.

Göz kanlanması nedenleri arasında çok sıcak ortamlarda uzun süre kalma ya da bunun aksi klimalı ortamda uzun süre bulunma, saatlerce gözleri dinlendirmeden bilgisayar ekranına bakma, televizyon izleme, göz bölgesine darbe alma ya da çok az uyuma bulunur.

Eğer göz kanlanması varsa bir süre takip etmek, geçip geçmediğine bakmak gerekir. Göz kanlanması bir türlü geçmiyor, uzun bir süre gözde kanlanma devam ediyorsa bunun sebebi göz tansiyonu gibi tehlikeli bir hastalık olabilir.

Göz doktorlarının tavsiyesi göz kanlanması neden olur dikkatle takip edilmesidir. Özellikle sadece bir gözde kanlanma oluyorsa bu durumun bir hastalığa işaret etmesi daha olasıdır. En yakın zamanda göz doktoruna gidilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *