Göz Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız?

By | 21/06/2017

Yıllar boyu iyi gören sağlıklı gözlere sahip olmak birkaç önlem almakla mümkün. Göz sağlığı için ne yapmalıyız başlığı altında günlük hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz ipuçları bulunmakta. Önemli olan göz sağlığı için neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmek ve ona göre davranmaktır. 

Günlük yaşantınızda farkında olmadan yaptığınız davranışlar göz sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Özellikle güneş ışınlarının çok parlak ve etkili olduğu saatlerde herhangi bir koruma ya da güneş gözlüğü olmadan dışarıda bulunmak gözler için son derece zararlıdır.

göz sağlığı için ne yapmalıyız

Göz sağlığı için ne yapmalıyız

Bunun dışında günümüzde ellerden bırakılamayan tablet, bilgisayar ya da cep telefonu gibi cihazlardan yayılan ışık göz sağlığını en yaygın olarak tehdit eden etkenlerden biridir.

Aynı zamanda pek çok kişi tarafından henüz bilinmese de sigara içmek de gözleri olumsuz etkileyen durumlardan biri. Peki göz sağlığı için ne yapmalıyız, göz sağlığı için hangi vitamin gereklidir bunlara göz atalım.

Göz sağlığı için ne yapmalıyız?

Göz sağlığı için göze zarar veren her türlü alışkanlıktan uzak durulmalıdır. Çünkü uzun süre bilgisayar ekranına bakmak, yeterli uyku uyumamak ya da gözü besleyen gıdalarla beslenmemek gibi alışkanlıklar uzun vadede göz bozukluğuna ve çeşitli göz hastalıklarına sebep olabilir.

Ayrıca göz sağlığı için hangi vitamin gereklidir mutlaka ilgili besin maddelerini içeren gıdalarla beslenilmelidir.

Göz sağlığı için ne yapmalıyız ya da göz bozukluğuna sebep olan davranışlar:

1. Güneş gözlüğü kullanmamak

Güneş ışınlarının gözler üzerinde olumsuz etkileri bulunmakta. Ultraviyole ışınları gözlerde katarakt oluşumuna ve sarı nokta hastalığına yakalanma riskini artırır. Bu yüzden güneşe karşı cildinizi koruduğunuz gibi gözlerinizi de korumanız gerekir.

Bunun için ultraviyole ışınlarına karşı yüzde yüz koruma içeren kaliteli bir güneş gözlüğü temin etmelisiniz. Çünkü piyasada ucuza satılan, rengi ya da modeli için satın alınan güneş gözlükleri de gözün bozulmasına yol açar. Eğer farkedilmezse körlüğe kadar giden ciddi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

Kaliteli camdan yapılmış güneş gözlüğü ile çakma güneş gözlüğünü ayırt etme yöntemlerini aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz:

Çakma güneş gözlüğü göz sağlığını tehdit ediyor

2. Dijital ekranlara uzun süre bakmak

Malesef günümüzde tablet, cep telefonu ya da dizüstü bilgisayar olmadan yaşamak, işleri sürdürmek pek de mümkün görünmüyor. Bununla beraber uzun süre bilgisayar kullanımının gözler için sakıncaları oldukça fazla.

Bu kişilerin göz sağlığını korumak için hangi vitamin gereklidir öğrenerek beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Özellikle çalışırken ya da bilgisayar oyunları oynarken aşırı konsantre olunduğundan gözleri kırpmadan ekrana bakılması son derece zararlı. Ara vermeden bilgisayar ekranına saatlerce bakmak:

  • Gözlerin kurumasına
  • Göz yorugunluğuna
  • Bulanık görmeye
  • Baş ağrısına sebep olur.

Gözlerinizin sağlığını korumak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  • Öncelikle bilgisayar karşısındaki duruşunuzu düzeltin. Bu ekrana doğru açıyla bakmanızı sağladığı gibi duruş bozukluğunu, bel ya da boyun fıtığı, el bilek ve dirseklerdeki problemleri önler.
  • Eğer tablet ya da cep telefonu kullanıyorsanız yine dik oturmaya özen gösterin. Tablet ya da cep telefonu ekranını yüzünüze çok fazla yaklaştırmayın. Her zaman ekranla belirli bir mesafeyi koruduğunuzdan emin olun.
  • Gözleri kırpmak gözün nemlenmesi ve rahatlaması açısından önemlidir. Ekrana bakarken gözlerinizi kırpmayı unutmayın.
  • Ekrana baktığınız süre içinde her 20 dakikada 20 saniye boyunca uzak bir noktaya bakarak göz kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olun.
  • Her 1 saat için 10 dakika ara vererek hem vücudunuzun hem de gözlerinizin dinlenmesini sağlayın.

3. Sigara içmek

Sigara içmenin göz sağlığını korumak için ne yapmalı ile direkt ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak sigara içmek gözlerdeki sinirlerin zarar görme riskini artırır. Aynı zamanda sigara içen kişilerde katarakta yakalanma riski de daha fazladır.

Gözleri sigaranın zehrinden korumak için göz sağlığını korumak için hangi vitamin gereklidir öğrenerek bol vitamin takviyesi alabilirsiniz ancak bu yeterli olmaz. Göz sağlığı için en kısa zamanda sigara içmeye son vermelisiniz.

4. Düzenli göz muayenesine gitmemek

Gözleriniz sağlıklı olsa bile düzenli olarak göz muayenesine gitmeniz gerekir.

Bu şekilde herhangi bir görünür belirti vermeyen sinsi göz hastalıkları erken teşhis edilip tedavi edilebilir. Bazı kişiler göz sağlığı için hangi vitamin gereklidir, gözlere iyi gelen havuç gibi gıdaları tüketerek gözlerini hastalıktan koruyabileceğini düşünür.

Tabi ki sağlıklı beslenmek önemlidir ancak bunu düzenli göz muayenesi ile desteklemek lazımdır. Bazı göz hastalıkları körlüğe varan kötü sonuçlarla son bulabilir. Bundan dolayı göz sağlığı için ne yapmalının ilk adımı bir göz doktoruna görünmektir. Erken teşhis önemlidir.

Ayrıca göz hastalıklarına karşı genetik bir yatkınlık olup olmadığını bilmeniz bu hastalıklara karşı tedbir almanız açısından önemlidir. Bunun için aile geçmişinizde yüksek tansiyon, diabet ya da göz tansiyonu hastalığı olan var mı öğrenmeniz gerekir.

5. Kötü beslenmek

Vücuttaki tüm organların sağlıklı kalabilmesi ve uzun yıllar hastalanmadan işlevlerini yerine getirebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Bol miktarda yeşil yapraklı sebze, balık eti, yumurta, meyve gibi vitamin, mineral ve sağlıklı yağ içeren besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Ayrıca ‘göz sağlığı için hangi vitamin gereklidir’ başlığı altındaki vitaminleri içeren besinleri de daha bol tüketmeye özen gösterin.

Göz sağlığı için hangi vitamin gereklidir

A vitamini: A vitamini göz için çok önemlidir. Gece körlüğünü ve gözdeki kuruluğu önlemeye yardımcı olur.

C vitamini: Katarakt her ne kadar ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinse de genç insanlarda da oldukça çoğalmıştır. Günlük yeterli miktarda C vitamini almak katarakt riskini azaltır.

D vitamini: D vitamini de gözün sağlıklı kalmasını sağlar. Gözü ciddi rahatsızlıklardan korur.

One thought on “Göz Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *