Göz Yorgunluğu Nasıl Giderilir?

By | 23/11/2017

Telefon, tablet ve cep bilgisayarlarının elimizden düşmediği günümüz şartlarında en fazla yorulan organlarımızdan biri de gözler. Göz yorgunluğu artık hemen herkeste karşılaşılan bir problem. Uzun vadede gözlerde meydana gelebilecek rahatsızlıkları önlemek için göz yorgunluğu nasıl giderilir mutlaka öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.

Uzun süreli ekrana bakmak en fazla gözleri etkiliyor. Gelen epostaları okurken, sosyal medya hesaplarımızı kontrol ederken, internet sitelerindeki haberlere göz atarken ya da bilgisayar başında konsantre olarak işimizi yaparken bazen gözümüzü bile kırpmıyoruz. Zamanın nasıl geçtiğini farketmeden sürekli aynı noktaya gözümüzü dikip saatlerce bakıyoruz.

Göz yorgunluğu nasıl giderilir

Göz yorgunluğu nasıl giderilir

Peki bunun bize geri dönüşü nasıl oluyor? Teknoloji kullanımı yeme içme alışkanlıklarımızı etkiliyor. Yemek yemeyi ya da sağlıklı olmak için yeteri kadar su içmeyi unutuyoruz.

Buna ek olarak ekran üzerinde gezinmekten yorgun düşen parmaklar, ağrıyan bilekler ve boyun, çoğu zaman kambur bir sırt, saatlerce hareketsiz kalan bir vücut. Ve tabi ki yorulan gözler:

 • Sürekli aynı mesafedeki bir noktaya bakmak göz yorgunluğunun başlıca sebeplerinden. Gözlerin hareketi ve odaklanmasından sorumlu göz kasları bir süre sonra yoruluyor.
 • Bununla birlikte parlak ekran ışıkları göz yüzeyindeki nemin buharlaşmasına neden olarak göz kuruluğuna sebep oluyor.
 • Bilgisayar ve cep telefonu kullanıcılarının göz yorgunluğuna bağlı olarak en fazla karşılaştıkları diğer bir sorun ise baş ağrısı.

Uzun süreli hareketsiz kaldığımızda vücudumuzu dinç tutmak, kan dolaşımını artırmak için kısa yürüyüşler, esnetme hareketleri yaparız. Bunu gözlerimiz için de yapmalıyız. Göz yorgunluğuna ne iyi gelir, en iyi çözümlerden biri göz egzersizleridir.

Aşağıda paylaşacağımız yöntemler çeşitli sebeplerle her gün saatlerce cep telefonu ekranı ya da bilgisayar ekranına bakan ve göz yorgunluğundan şikayetçi olanlara çare olacak nitelikte. Göz yorgunluğu nasıl giderilir başlığı altındaki göz egzersizleri ve diğer doğal yöntemler aynı zamanda örgü örmek, tamir yapmak, kitap okumak ya da başka aktivitelerle yorulan gözler için de geçerli.

Göz yorgunluğu nasıl giderilir?

Göz yorgunluğu nasıl giderilir, uzun süreli parlak ekrana baktığınızda, televizyon izledğinizde ya da kitap okuduğunuzda göz kaslarınızın yorulabileceğinin bilincinde olmalısınız.

Vücudunuzu ya da zihninizi dinlendirdiğiniz gibi gözlerinizi de zaman zaman dinlendirmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Buna ek olarak yapacağınız göz egzersizleri ve bitkisel göz yorgunluğu tedavisi gözlerinizin sağlıklı yapısının korunmasına yardımcı olacaktır.

Bilgisayar kullanıcıları için göz yorgunluğu nasıl giderilir:

 • Eğer çok fazla bilgisayar, tablet ya da cep telefonu kullanıyorsanız öncelikli olarak bu cihazların ekranlarında küçük ayarlamalar yapmalısınız.
 • Ekranınızın en üst kenarı göz hizanıza gelmeli. Ayrıca ekrandakileri rahatça gördüğünüz en uzak mesafede oturmalısınız.
 • Ekran pencereye karşı olmamalı. Pencereden ya da başka bir yerden gelen ışık ya da görüntüler ekrana vurmamalıdır.
 • Bilgisayar alırken göz yorgunluğunu önlemek amacıyla mutlaka yüksek çözünürlü ekranları tercih etmelisiniz. Görüntü ne kadar kaliteli olursa gözleriniz daha az yorulur. Aynı zamanda çok çabuk tozlanan ekranların temizliğini de sık yapmalısınız.
 • Gözü daha az yoran, daha net bir görüntü elde etmek için ekranınızı kalibre edin. Ekran parlaklığını gözünüzü yormayacak şekilde düşürün. Bu sayede göz kuruluğunun da önüne geçmiş olursunuz.
 • Ara vererek gözleri dinlendirmek ve göz egzersizleri yapmak önemli. Her 45 dakikada bir 5 dakikayı dinlenmeye ayırın.

Gözlerimiz bilgisayar ya da cep telefonu kullanmanın dışında tüm gün aktif olarak kullandığımız organlarımızdır. Yazı yazarken, kitap ya da dergi okurken, televizyon izlerken, ince işçilik gerektiren işleri yaparken ya da küçük detayları olan görüntüleri incelerken de göz yorgunluğu olabilir.

Çevremizde olan biteni görmek için her saat her dakika durmaksızın kullandığımız gözlerimizin sağlığı için dikkat etmemiz gerekenleri ‘Göz sağlığı için ne yapmalıyız‘ başlığına tıklayarak okuyabilirsiniz.

Aşağıda göz yorgunluğuna ne iyi gelir, günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı açıkladık:

Kitap okurken ışığın bize doğru değil de kitabın sayfasını aydınlatacak şekilde gelmesi gerekir. Evlerimizdeki oda lambaları çok yeterli olmamaktadır. Eğer kitap kurduysanız gözlerinizi korumak adına bir okuma lambası almanızı tavsiye ederiz.

Ara verip göz egzersizleri ile göz kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Özellikle uzak bir noktaya odaklanarak bir süre bakmak yardımcı olacaktır.

Su içmek tüm hücre, doku ve organlarımız için önemli olduğu gibi göz sağlığı için de olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bol su içerek gözlerinizin temizliğinin daha kolay yapılmasını, göz yaşı yoğunluğunun uygun seviyede olmasını sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak yüzü soğuk su ile yıkamak göz yorgunluğuna iyi gelir. Gözlerdeki şişlikleri alır ve gözlerin rahatlamasını sağlar.

Gün içinde her ne kadar çeşitli önlemler alınsa da gözlerin de uzun süreli dinlenmeye ihtiyacı vardır. Göz yorgunluğu nasıl giderilir dendiğinde aslında ilk adım kaliteli ve yeterli bir gece uykusu almaktır. Tam olarak dinlenmiş ve yenilenmiş gözlerle yeni güne daha sağlam bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ayrıca her gün düzenli olarak aşağıda açıklayacağımız göz egzersizlerini yaparak göz yorgunluğunun önüne geçebilirsiniz.

Bitkisel göz yorgunluğu tedavisi

Salatalığı rendeleyerek püresini gözlerinizin üzerinde 5 dakika kadar bekletin. Salatalık hem göz yorgunluğunu alacak hem de göz çevresindeki hassas cildin nem kazanmasını sağlayacaktır.

Salatalık gibi patates de bitkisel göz yorgunluğu tedavisi için uygulanabilir. Rendelenmiş çiğ patatesi göz çevresine koyarak 5 dakika bekleyin ve gözlerinizi soğuk suyla yıkayın.

Soğuk kompres yapmak da göz yorgunluğuna iyi gelir. Islak bir havluyu buzdolabında bekleterek iyice soğutun. Ardından 10 dakika kadar gözlerizin üzerinde bekletin.

Kullandığınız siyah ve yeşil çay poşetlerini atmayın. Sıcaklığı gidip ılık bir hal alınca gözlerinizin üzerine koyarak bir süre bekletin. Özellikle yeşil çayda bulunan antioksidanlar gözlerinize iyi gelecek.

Bitkisel göz yorgunluğu tedavisi için kullanılan bir başka bitki ise aloe vera’dır. Göz çevresine bir miktar aloe vera jeli sürerek 5 dakika bekletin. Ardından gözlerinizi soğuk suyla durulayın. Cildi hassas olanların alerji ihtimaline karşı dikkatli olmalarında fayda var.

Göz egzersizleri

Göz egzersizleri gözlerin sağlıklı yapısını korumak için her gün yapılması gereken ve gözler için çok faydalı olan hareketlerdir. Göz yorgunluğu nasıl giderilir, göz kaslarının rahatlaması nasıl sağlanır sorusunun yegane cevabı göz egzersizleridir.

Göz egzersizleri gözlerin nemlenmesini sağlar ve göz kuruluğunu engeller. Gözlerdeki ve göz çevresindeki kan dolaşımını artırır. Sürekli aynı noktaya odaklanmaktan yorulan göz kaslarının rahatlayarak dinlenmesini sağlar.

Göz egzersizleri:

  • Dik oturun ve karşıya bakın
  • Yukarı ve aşağı bakın
  • Sağa ve sola bakın
  • Sol üst köşeye ve sağ alt köşeye bakın
  • Sağ üst köşeye ve sol alt köşeye bakın
  • Gözlerinizle saat yönünde çember çizin
  • Saat yönünün tersine çember çizin

Yukarıdaki göz egzersizlerini yaparken dik oturuşunuzu bozmayın ve başınızın oynamasına izin vermeyin. Bu yazımızda göz yorgunluğu nasıl giderilir, uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemleri paylaştık. Günde 10 dakinanızı ayırıp yapabileceğiniz göz egzersizlerini düzenli olarak yaptığınızda gözlerinizin sağlığını yıllar boyu koruyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *