Gülmenin Sağlığa 7 Şaşırtıcı Faydası

By | 01/02/2017

Gülmek sevimli ya da komik birşeye karşı istemsiz bir davranış gibi görünse de aslında bundan daha fazla anlam içeriyor. Yapılan çalışmalar istemli ya da kendiliğinden gülmenin moral ve motivasyonu artırıcı, stresi azaltıcı ve hatta sadece gülenin değil çevresindeki insanların bile daha iyi hissetmesini sağlayıcı bir etkisinin olduğunu gösteriyor. İnsan sağlığına gülmenin faydaları oldukça fazla.

Gülmek ya da gülümsemenin daha iyi hissetme üzerinde etkisi büyük. Ancak genellikle insanlar çocukluk, gençlik çağı ve ardından yetişkinliğe geçerken malesef bu faydalı davranışı kaybetme eğilimindeler.

Gülmenin faydaları

Gülmenin faydaları

Örneğin çocukların oyun bahçesindeki davranışları gözlemlendiğinde sürekli olarak güldükleri ve gülümsedikleri, yaşadıkları anın sonuna kadar tadını çıkardıkları görülür.

Ancak oyun bahçesinin etrafında bir kenarda oturup onları bekleyen ebeveynlerine bakıldığında sıklıkla modern yaşamın beraberinde getirdiği stresle yüklü ciddi suratlar vardır. Gülmenin faydaları düşünüldüğünde yetişkinlerin bu konuda çocukları örnek alarak daha sık gülmeleri gerektiği yadsınamaz bir gerçek.

Sadece yüz kasları kullanılarak yapılan son derece basit bir aktivite olan gülmenin insan sağlığı üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak son derece olumlu etkileri var.

Gülmenin Faydaları

1. Gülmek bulaşıcıdır

Birini gülerken gördüğünüzde gerçekleşen karmaşık beyin aktivitesi sebebinden dolayı gülmek bulaşıcıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre gülen birini görmek beynin yüz kaslarının gülmenizi sağlayacak şekilde hareket etmesini sağlayan kısmını uyarıyor. Böylece gülmenin sağlığa faydalarından karşınızdaki kişi ya da kişiler de yararlanmış oluyor.

2. Gülmek stres ve anksiyeteyi azaltır

Yoğun stres altında olduğunuz bir durumda gülmek hatta gülümsemek bile çok zordur. Ancak araştırmalara göre bunu başarabilirseniz stres seviyeniz düşüyor, gerginliğiniz azalıyor ve vücudunuz rahatlamış oluyor.

Bir dahaki sefere baskı altındayken ya da stres yaratan bir durumla karşılaştığınızda gülmeyi deneyin. Kısa sürede rahatlayacak ve böylece karşılaştığınız sorunla daha kolay başa çıkabileceksiniz.

Kısa sürede stresi yenmenin yolları

3. Daha çekici olursunuz

Gülmenin faydalarından biri de sizi çok daha çekici kılması. Gülmenin çekiciliğinizi artırmasının birden fazla sebebi var. Güzel bir gülüş sizi daha candan, insanlarla daha kolay anlaşan ve empatisi yüksek bir kişi olarak gösterir. Bu da insanlar arasında çekiciliğinizi artırır.

4. Gülünce endorfin salgılanıyor

Beyinde yüz kaslarının gülmeyi sağlayacak şekilde hareket etmesini sağlayan sinyaller hemen ardından bazı kimyasalların da salgılanmasına yol açıyor. Gülmek endorfin salınımına sebep oluyor. Endorfin daha mutlu hissetmeye ve aynı zamanda stres ve gerginliği azaltmaya yarayan bir kimyasal vücut salgısı.

Burada şaşırtıcı olan nokta şu ki beyin sahte gülmeyi gerçeğinden ayırt edemiyor. Yani yüz kaslarını istemli olarak güler pozisyona getirdiğinizde beyin de otomatik olarak endorfin salgısını artırıyor.

İş yoğunluğu, aile içi ya da dışarıda karşılaştığınız çeşitli problemler karşısında bu avantajı kullanarak endorfin salgınızı artırabilirsiniz. Bilinçli bir şekilde düzenli olarak bu güzel aktiviteyi gerçekleştirip gülmenin sağlığa faydalarından maksimum derecede yararlanabilirsiniz.

5. Gülmek egzersiz yapmakla eşdeğer

Gülmenin faydaları sadece daha iyi hissetmek ya da stres ve anksiyetenin azalması değil. Gülmek tıpkı egzersiz yapılıyormuş gibi akciğerlerin genişlemesini ve vücuttaki kasların esnemesini sağlar. Bu sırada havayla dolan akciğerler sayesinde hücreler ihtiyacı olan oksijeni temin ederler.

6. Gülmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Gülmenin faydalarından belki de en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Bağışıklık sistemi vücudun dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyona ve hastalığa karşı savunma mekanizması.

Güçlü bir bağışıklık sistemi yıllar boyu sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı ve uzun yaşamanızın en önemli sebeplerinden.

Ne yazık ki stres yüklü ortamlarda bulunmak, negatif insanlarla bir arada bulunmak, gündelik hayatın getirdiği sayısız sorun karşısında gülme yeteneğini kaybettiğimiz gibi bağışıklığımız da giderek zayıflıyor. Vücut direnci kırılıyor ve daha kolay hastalanıyorsunuz. Ancak gülerek bu kötü gidişata dur diyebilirsiniz.

Gülmek vücudun hastalıklara karşı mücadele etmesini sağlayan beyaz kan hücrelerinin üretilmesini artırıyor.

Çocuk hastahanesinde yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak hikaye anlatıcıları, kuklalar ve palyaçolar tarafından ziyaret edilerek güldürülen çocukların vücudunda diğerlerine oranla daha fazla beyaz kan hücresi tespit edilmiştir. Siz de gülerek hastalıklara karşı gardınızı alabilirsiniz.

7. Daha güvenilir görünürsünüz

Eğer çevrenizdeki insanlara karşı güvenilir bir kişilik portresi çizmek istiyorsanız asık suratla dolaşmaktan vazgeçin. Ya da en azından gülümseyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre daha sık gülmeyi tercih eden insanlar diğerleri tarafından çevrelerinde daha güvenilir kişiler olarak görülüyor.

Her fırsatta gülümseyerek çevrenizdeki insanları pozitif enerjinizle rahatlatabilir ve gülmenin sağlığa faydalarından yararlanabilirsiniz.

Daha sık gülmek için…

    • Komik film, video ve tv programlarını izleyin: Gündelik yaşamın sıkıcı iş temposu, stres ve gerginliğini atmak için en iyi yöntem komik videolar izlemektir. Güldüğünüz için stresiniz azalacak, vücudunuz gevşeyecek ve rahatlayacaksınız.

    • Düzenli olarak gülün: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beyin gerçek gülmeyle sahte gülmeyi ayırt edemiyor. Gülmenin sağlığa faydalarından yararlanarak daha iyi hissetmek için düzenli olarak gülün.

  • Sizi mutlu eden arkadaşlarınız ve aile bireylerinizle zaman geçirin: Çevrenizi mutlu, eğlenmeyi seven ve pozitif bakış açısıyla hayata bakan insanlarla doldurmak sağlığınıza çok iyi gelecek. Ne kadar sık güler ve eğlenirseniz o kadar sağlıklı olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *