Gün Boyu Enerjik Olmak İçin 7 İpucu

By | 12/05/2016

Yetiştirilmesi gereken işler, aile içi sorumluluklar, ödenmesi gereken faturalar, günlük ev işleri ve daha fazlası ile tüm gün yapılması gereken pek çok sorumluluk altında boğulduğunuzu hissediyor olabilirsiniz. Fakat kendinizi toparlayıp silkinerek, bu işlerin hepsine yetecek enerjiyi birkaç küçük aşamada kazanabilirsiniz.

Uyku, metabolizmanın işleyişi, stres faktörü ve biyolojik ritim üzerine insan vücudunun enerjisini kaybetmeye en fazla meyilli olduğu zamanları tespit etmek üzerine pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır. Gün içinde enerjinizi en çok hangi aktiviteleri yaptığınızda ya da en fazla hangi durumlara maruz kaldığınızda yitiriyorsunuz?

Enerjik olmanın yolları

Enerjik olmanın yolları

Uykunun yeterince iyi alınması gün boyu enerjik olmak için yeterli bir faktör müdür? Stres altında olmak enerjik olmak için avantaj mı yoksa dezavantaj mıdır? Günün hangi saati enerji en üst düzeydedir? Bu soruların cevaplarını bulmak üzere yapılan çalışmaların sonucunda gün boyu enerjik olmak için ne yapmalı sorusuna etkili çözümler içeren birkaç anahtar yanıt bulunmuştur.

Yenilenmiş ve enerji depo etmiş şekilde uykudan uyanıp güne başlamak, gün boyu kolayca işlere odaklanıp sürekli uyanık olmak, uyku zamanı geldiğinde sakinleşmiş bir şekilde rahatça uyku devresine geçiş yapmak için aşağıdaki yedi stratejiyi uygulayın.

Enerjik olmanın yolları

1. Güne Başlarken

Yapmayın: Alarmı kapatıp ya da beş dakika sonrasına alıp uyumaya çalışmayın.

Yapın: Enerjik olmak için her gün aynı saatte yataktan kalkıp perdelerinizi açın ve gün ışığının sizi ayıltmasına izin verin.

Bu alışkanlık 24 saatlik bir zaman dilimi içinde beden ritminizin oluşmasını sağlar. Saat bile çalmadan her gün aynı saatte kendiliğinden uyanan insanları duymuşsunuzdur. Bu beden ritmi ile ilgilidir. İnsan vücudu içinde bir günlük zamana denk gelen 24 saati yöneten bir biyolojik saat bulunur.

Tüm vücut fonksiyonları bu beden ritminden etkilenir. Üretilen hormonların vücuda ne zaman ne kadar salınacağı, hücre yenilenmesi, iştah durumunu, vücut ısısını, uyku kalitesini, bedenin fiziksel ve zihinsel olarak ne kadar zinde ve enerjik olacağı beden ritmine bağlıdır.

Güne enerjik başlamak ancak iyi kurulmuş bir biyolojik saatle olur. Enerjik olmanın yollarından biri her gün aynı vakitte uyanmaktır. Uyanır uyanmaz perdeleri çekin ve pencerelerinizi açın. Ciğerleriniz temiz havayla dolsun. Göz bebeğinizden içeri gün ışığı girsin. Gün ışığı ile vücudunuzda melatonin hormonu salgılanır. Bu sayede beden ritminizin oluşmasına katkı sağlarsınız.

Günde kaç saat uyumalı?

2. Ne Yemeli

Yapmayın: Karbonhidratlara çok fazla yüklenmeyin.

Yapın: Günlük beslenme düzeninizde karbonhidratı sınırlayıp, daha fazla protein tüketmeye özen gösterin.

Her ne kadar karbonhidratlar hızlı bir enerji patlaması sağlasalar da gerçekte olan şudur; karbonhidratlar çok fazla tüketildiğinde enerjinizi en alt seviyeye çekerler. Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre diyetlerinde karbonhidrat alımını kısarak daha fazla protein alan kadınların kendilerini daha enerjik ve daha zinde hissettiklerini tespit etmiştir.

Gün boyu enerjik olmak için ne yemeli diyorsanız; öğünlerinizde karbonhidratı azaltarak daha fazla sebze, meyve ve en önemlisi bol protein tüketin. Tam tahıllı ürünleri tercih edin. Bu şekilde bir diyet uygulamaya devam ettiğinizde vücudunuza bol su, lif, vitamin, mineral ve protein girişi olur.

Kahvaltılarınızı yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi protein içeren gıdalarla destekleyin. Her öğünde mutlaka protein tüketin. Enerjik olmak için ara öğünlerde karbonhidrat yerine daha az şeker ve yağ içeren sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.

Ara öğünlerinizde tercih edebileceğiniz pratik sağlıklı atıştırmalık tarifleri için:

Sağlıklı atıştırmalıklar

3. Ne zaman kahve içmeli

Yapmayın: Uyanır uyanmaz kahveye sarılmayın.

Yapın: İlerleyen saatlerde sütlü bir kahve içebilirsiniz.

Burada ilerleyen saatler aslında kahveye gerçekten ihtiyacınız olduğu saatlerdir. Sabah erken saatte yeterince uyanık olmanız için yatağınızdan hep aynı saatte kalkıp bol güneş ışığı almanız ve protein içeren sağlam bir kahvaltı yapmanız yeterlidir. Bu saatlerde doğru rutini uygularsanız enerjik olmak için kahveye ihtiyacınız yoktur. Gün içerisinde vücut hormon seviyeleri değişir ve yavaş yavaş yorgunluk belirtileri baş gösterir. İşte o zaman kahve içme zamanı gelmiş demektir.

4. Öğünlerinizi zamanlayın

Yapmayın: Günü sürekli birşeyler atıştırarak geçiştirmeyin.

Yapın: Öğünlerinizi her gün aynı vakitte tüketin.

Vücudunuzun kalori ihtiyacı diğer günlük biyolojik döngüleriyle doğrudan alakalıdır. Yataktan ne zaman kalktığınız, örneğin akşamları spor salonunda egzersiz yaptığınız saat gibi günün en fazla enerji harcadığınız zamanı kalori ihtiyacını belirler. Eğer vücudunuz sabahları saat yedide kahvaltıya, öğle vakti de saat on ikide yemek yemeye alıştıysa, bu saatleri yemek yemeden ve kahvaltı etmeden atlamanız yorgun hissetmenize sebep olur.

Öğün atlamak ya da düzensiz saatlerde yemek yemek aynı zamanda açlık duygusunu normalden fazla hissetmeye ve aşırı yemek yemeye neden olur. Bunun sonu da malesef kilo almayla bitebilir. Gün boyu enerjik olmak için aynı saatlerde yemek yemeye özen gösterin. Sabahları vaktiniz olmuyorsa kavaltıda yiyeceklerinizi akşamdan hazır etmeyi deneyin. Ya da akşam yemeklerini zaman zaman geciktiriyorsanız hafta sonundan yemeklerinizi hazırlayıp buzdolabına atın. Bu şekilde yemek vaktinizi geciktirmeden buzdolabından çıkardığınız yemeği ısıtarak tüketebilirsiniz.

5. Stresten arının

Yapmayın: Uzun süreli meditasyon yapmaktan kaçının.

Yapın: Daha kısa ve sık meditasyon seansları yapmayı deneyin.

Üç dakikalık meditasyon bile kan damarlarınızı daraltan ve kaslarınızın gerilmesine yol açan stres hormonu seviyelerini düşürmeye yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda endorfin seviyenizin de yükselmesini sağlar. Gün içinde kısa süreleri meditasyon yaparak rahatlamaya ayırmak enerjik olmanın yollarından biridir ve gün sonunda uzun süreli meditasyon yapmaktan daha etkili bir çözümdür.

Stresten arınıp enerjinizi yeniden toplamak için birkaç dakika için rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir yer bulun. Oturun ve gözlerinizi kapatın. Yavaşça içinize çekip geri verirken nefesinizi dinleyin. Bulunmaktan mutlu olduğunuz bir yeri ya da yapmaktan keyif aldığınız bir aktiviteyi hayal edin ve orda olduğunuzu, o işi yapmakta olduğunuzu düşünün. Bu daha önce gittiğiniz bir tatil mekanı, sevdiğiniz bir kişinin yanı ya da çok severek yaptığınız bir hobiniz olabilir.

Stresle başa çıkmak için: Stresi yönetmenin yolları

6. Öğleden sonra gelen yorgunluğu yenin

Yapmayın: Öğle yemeğinin üzerine şekerleme yapmayın.

Yapın: Enerjinizi toplamak ve uyku hâlinden çıkmak için açık havada kısa bir yürüyüş yapın.

Sabah sahip olduğunuz enerji öğleye doğru azalabilir. Özellikle de yemek yedikten hemen sonra üzerinize bir uyku hâli çökebilir. Bunun önüne geçmek için gün ışığında temiz haza alarak kısa bir yürüyüş yapın. Öğleden sonra yürüyüş rutininizi arada ufak işlerinizi hallederek ya da bir arkadaşınızla sohbet ederek değiştirin. Eğer dışarı çıkamıyorsanız bir pencerenin önüne geçip dışarıyı izleyin. Enerjik olmak için gün ışığından yararlanın.

7. Yatağa gitmeden önce gevşeyin

Yapmayın: Uykuya az kalmışken Facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya durum güncellemelerini takibi bırakın.

Yapın: Kitap okuyun.

Bilimsel araştırmalara göre erken saatlerdeki gün ışığı beyin aktivitelerini artırmada yardımcı. Bazı çalışmalara göre ise aynı etkiyi bilgisayar ve telefon ekranlarından göze gelen ışık da yapmakta. Gece vakti bu ışığa maruz kalmak bedenin uyuma-uyanma döngüsünü şaşırtıyor. Gevşeyerek uykuya dalmada ve sabahları dinç bir şekilde uyanmak zorlaşıyor.

Bu yüzden ertesi gün enerjik olmak için önceki akşam uyku vakti yaklaştıkça bedeni ve beyni sakinleştirmek gerekiyor. Yatağa gitmeden birkaç saat öncesinde bilgisayar, cep telefonu gibi ışık ve radyasyon saçan elektronik aletlerden uzak durun. Dergi, gazete sayfaları arasında gezinin ya da bir kitap okuyun.

2 thoughts on “Gün Boyu Enerjik Olmak İçin 7 İpucu

  1. Ashley Gilchrist

    Bu erkekler için de geçerli mi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *