Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

By | 01/07/2016

İnsan vücudunun %60 kadarını su oluşturur. Düzenli olarak vücutaki suyun bir kısmı ter ya da idrarla dışarı atılır. Yaşamsal fonksiyonların düzgün çalışması için su elzemdir. Vücudun su dengesini korumak ve sağlıklı kalmasını sağlamak amacıyla her gün yeteri kadar su içilmelidir.

Günde kaç litre su içmeliyiz sorusunun cevabını bulmak üzere pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır. İnsan vücudunun günlük su ihtiyacı üzerine farklı görüşler mevcuttur. Genel olarak tavsiye edilen her gün en az 8 bardak su içilmesi yönündedir.

Günde kaç litre su içilmeli?

Günde kaç litre su içilmeli?

Bu miktar aynı zamanda iki litre suya karşılık gelir. Ancak sıkça üzerinde durulan konu vücudun devamlı suya ihtiyaç duyduğudur.

Ter ve idrarla kaybedilen suyun tekrar yerine konması için gün içinde sık aralıklarla yudum yudum su içilmesi gerekir. Sağlık otoritelerinini önerisi susamayı beklemeden su içilmesi yönündedir.

Bunu sağlamak için gün içinde büyük su bardaklarını ve su şişelerini devamlı göz önünde bulundurmak, ara ara sudan yudumlamak gerekir.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

Tüm bu genel önerilere ek olarak su ihtiyacının belirlenmesinde ayrı ayrı kişilerin özel durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Günlük kaç litre su içilmeli sorusunun cevabı kişiye özeldir.

Herkesin çalışma koşulları, beslenme şekli, vücut yapısı, yaşadığı iklim gibi özellikler farklıdır. Bu yüzden günlük su ihtiyacı hesaplanırken kişinin içinde bulunduğu tüm koşullar ve vücut yapısı, genel sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha fazla su içmenin beynin daha iyi çalışmasıyla ilgisi var mı?

Birçok insan günde kaç litre su içmek gerektiğinin enerjik olmayı ya da beyin fonksiyonalitesini doğrudan etkilediğine inanır. Bu genel kanıyı destekleyen pek çok bilimsel araştırma hali hazırda mevcut.

Kadınlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalardan birine göre egzersiz sonrası %1.36 oranında su kaybetmenin hem genel ruh halini hem de konsantre olma yeteneğini olumsuz etkilediğini tespit etmiştir. Bu çalışmaya göre susuz kalmak aynı zamanda baş ağrılarının sıklığını artıran bir faktör.

Diğer bir bilimsel araştırmaya göre ise egzersiz ya da sıcak yüzünden vücudun su kaybetmesi beynin çalışmasını da olumsuz yönde etkiliyor. Sıcak havayla ya da fiziksel aktivitelerle terleyerek aşırı su kaybını önlemek amacıyla sık sık su içilmelidir.

Günde kaç litre su içilmeli hesaplanırken mutlaka günlük olarak vücuttan atılan su miktarı hesaba katılmalıdır.

Zihni geliştiren yiyecekler

Su içmek kilo vermeye yardımcı olur mu?

Su tüketiminin vücut ağırlığıyla doğrudan ilişkili olduğuna dair pek çok iddia bulunmakta. Daha fazla su içmek metabolizma hızını artırır ve iştahı azaltır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre her gün iki litre su içmek günlük harcanan kalori miktarından 96 kalori kadar fazlasını yakmayı sağlar. Günlük su ihtiyacını soğuk su içerek karşılarsanız yakılan kalori miktarı daha da artar.

Bunun sebebi vücudun ilk aşamada soğuk suyu olması gereken ısıya getirmek için fazla enerji harcamasıdır.

Zayıflamak için günlük kalori ihtiyacı ne olmalı?

Günde kaç litre su içilmeli hesabına kilo verme amacı varsa yemeklerden önce içilen su da katılmalıdır. Çünkü yemeklerden yarım saat önce su içmek daha az yemeyi sağlar. Günlük olarak alınan kalori miktarını azaltır.

Zayıflamak ve ideal kiloyu korumak için yemeklerden yarım saat önce bir bardak su içmeyi alışkanlık edinin. Su aynı zamanda sindirime yardımcı olur.

Zayıflamak amacıyla diyet yapanlar beslenme düzenlerine göre günde kaç litre su içeceklerini hesaplamalıdırlar. Aşırı şekerli ya da asitli kutu içecekler yerine her zaman su tercih edilmelidir.

Böylelikle hem fazladan kalori almanın önüne geçilmiş olur, hem de suyun insan vücuduna sağladığı faydalardan istifade edilmiş olunur.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı?

Bol su içmenin iyi geldiği sağlık problemleri

Kabızlık: Günde kaç litre su içilmeli sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri sağlıklı ve rahat bir yaşam sürecek kadar olmalı. Bol su içmek kabızlığa karşı en etkili çözümlerden biri.

Kanser: Bol su içmenin bazı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığını gösteren bilimsel araştırmalar mevcut.

Böbrek taşları: Günlük su ihtiyacını fazlasıyla karşılayarak böbrek taşı oluşum riskini azaltabilirsiniz.

Cilt problemleri: Cildinizin taze, ışıltılı görünümü günde kaç litre su içtiğinizle doğrudan ilişkili. Özellikle akne gibi cilt problemleriyle uğraşmamak ve her daim sağlıklı nemli görünen bir cilde sahip olmak için günde en az sekiz bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Diğer sıvı içecekler günlük su ihtiyacını karşılar mı?

En sade şekliyle su vücudun sıvı dengesini sağlamasında en büyük yardımcı. Ancak günlük beslenmede tüketilen diğer gıdalar ve içecekler de sıvı ihtiyacına doğrudan etki eder.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kafeinli içeceklerin su ihtiyacını artırdığı bilgisidir. Eğer gün içinde çok fazla çay kahve tüketiyorsanız vücudunuzdan idrar yoluyla normalden daha fazla su atılır. Bu yüzden kafeinli içecekleri tükettiğiniz günlerde daha fazla su içmeye özen gösterin.

Günde kaç litre su içilmeli?

Yukarıdaki bütün bu bilgiler ışığında günde kaç litre su içilmeli sorusuna herkes için geçerli genel bir cevap vermek doğru olmaz. Bunun sebebi günlük su ihtiyacının kişiden kişiye değişmesidir. Gün içinde çok hareketli olup fazla enerji harcayan bir insanın bol bol su içmesi gerekir.

Gün boyu enerjik olmak için 7 ipucu

Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde terleme yoluyla normalden daha fazla sıvı ve mineral kaybı yaşanır. Böyle günlerde de bol su içerek vücudu susuz bırakmamak gerekir.

Eğer yeteri kadar su içilmezse yorgunluk, baş ağrısı, konsantre olmada güçlük, mide bulantısı, kaslarda kramp gibi olumsuz etkiler ortaya çıkabilir.

  • Günde içilmesi gereken su miktarı normal koşullar altında iki litre kadardır.
  • Düzenli olarak egzersiz yapanlarda bu miktar üç litreye kadar artırılabilir.
  • Eğer günlük iki saat yoğun antreman yapıyorsanız içtiğiniz su miktarı üç ya da dört litre kadar olmalı.
  • Su ihtiyacını gidermek için şekerli meyve suları, gazlı kutu içecekler ya da çay kahve gibi kafeinli içecekler tüketilmesi yanlıştır.
  • Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için günlük su tüketiminin yeterli miktarda olması gerekir. Günlük su ihtiyacını gidermenin en iyi yolu su içmektir.

Sağlıklı ve zinde bir vücut için bol su için. Su içmek için susamayı beklemeyin. Her zaman gün içinde yanınızda su bulundurun. Aklınıza geldikçe suyunuzdan yudum yudum için. Böylelikle vücudun sıvı dengesini korumuş olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *