Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir?

By | 09/07/2017

Güneş her ne kadar sağlık için faydalı olsa da fazla maruz kalındığında güneş çarpmasına yol açabilir. Güneş çarpmasından korunmak mutlaka önlem alınmalı ve bol su içmek ihmal edilmemelidir. 

Uzun bir süre güneş altında bulunma, çok yüksek sıcaklıklara maruz kalma ya da aşırı susuz kalma sonucu vücut kendi ısısını kontrol edemez düzeye gelir. Çok yüksek sıcaklıkta vücut normal ısısına dönmek için terleme gibi doğal yollarla ısı kaybedemez.

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir?

Güneş çarpmasına ne iyi gelir

Bu durum devam ederse vücut sıcaklığı iç organların bile zarar göreceği bir seviyeye ulaşır. Güneş çarpması tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu yüzden güneş çarpması belirtileri erken farkedilmeli ve güneş çarpmasında ne yapılır, güneş çarpmasına ne iyi gelir öğrenilerek vakit kaybetmeden uygulanmalıdır.

Güneş çarpması belirtileri

Güneş çarpması genellikle yaz mevsiminde 40 derece sıcaklık ve üzerinin görüldüğü yerlerde çok sık görülür. Başlangıçta tansiyon düşüklüğü, aşırı halsizlik, nabızda artış, baş ağrısı gibi nispeten daha hafif güneş çarpması belirtileri görülür.

Ancak kişi sıcak ortamda ya da güneş altında kalmaya devam ederse, yeterli sıvı alamazsa güneş çarpması belirtileri git gide ağırlaşarak devam eder.

Solunum sayısında artış, kalp ritminde bozukluk, bulantı, kusma ve ölümle sonuçlanabilir.

Erken dönemde sıcak ve susuzluğun etkileri gözlenmeli ve güneş çarpmasında ne yapılır, en doğru şekilde müdahale edilmelidir.

Güneş çarpması belirtileri:

  • Ciltte kızarıklık, cildin çok kuru olması ve pul pul dökülmesi
  • Aşırı terleme sonucu vücut susuz kalır ve terleyememe olur
  • Nabız hızı artar
  • Baş ağrısı, baş dönmesi olur
  • Halsizlik ve yorgunluk görülür
  • Mide bulantısı, kusma ya da ishal görülür
  • Bilinç kaybı ya da halüsinasyon görülür
  • Kas krampları görülür
  • Vücut sıcaklığı oldukça hızlı bir şekilde 40 derece ve üzerine çıkar
  • Havale geçirme

Tüm bu güneş çarpması belirtilerine ek olarak eğer güneş ışınlarına direkt maruz kalınan bir ortam varsa citte güneş yanıkları da görülebilir.

Güneş çarpması belirtileri kişinin yaşamını tehdit edecek düzeye kadar ilerleyebilir. Bu yüzden güneş çarpmasında ilk yardım bir an önce uygulanmalıdır.

Güneş çarpmasına ne iyi gelir

Öncelikli olarak güneş çarpması nedir ve güneş çarpması belirtileri nelerdir bilinmesi gerekir. Ancak güneş çarpması ciddi bir rahatsızlıktır ve bir doktorun müdahale etmesi gerekir.

Bu yüzden güneş çarpması belirtileri görülen kişi vakit kaybetmeden hastahaneye götürülmelidir. Eğer aşırı sıcak ortam ve susuzluk devam ederse güneş çarpması sonucu kişi komaya bile girebilir.

Bununla beraber güneş çarpmasına maruz kalan kişiye yardım etmek için yapılabilecekler de bulunmaktadır.

Güneş çarpmasına ne iyi gelir:

Her şeyden önce aşırı sıcak ortamdan çıkarılıp, serin ve havadar bir yere alınmalı.

Vücut sıcaklığının yükselmesine sebep olan kıyafetler çıkarılmalı ve bacakları yukarı kaldırılıp düz bir şekilde yere yatırılmalı.

Vücut sıcaklığını normale döndürmek için çok soğuk olmayan ılık suyla banyo yaptırılmalı ya da koltuk altı, boyun ve kalça gibi bölgelere soğuk kompres uygulanmalı.

Güneş çarpması belirtilerinden biri de vücudun aşırı susuz kalmasıdır. Güneş çarpmasına ne iyi gelir uygulamak için su kaybı giderilmelidir. Bol su ya da tuzlu ayran içirilebilir.

Doktor tavsiyesi olmadan asla ateş düşürücü ve benzeri ilaçlar verilmemelidir. Sağlık açısından son derece sakıncalı olabilir.

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıdaki önlemler alınabilir:

Uzun süre güneş altında kalmayın. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatler olan sabah 11.00 ile öğleden sonra 15.00 arasında mümkün olduğunca dışarı çıkmayın.

Sıcağın etkisini en aza indirecek giysiler giyin. Pamuklu ya da keten gibi vücudun hava almasını sağlayacak terletmeyecek kumaşlardan yapılmış giysileri tercih edin. Koyu renkli giysiler güneş ışınlarının etkisini artırarak sıcağı daha fazla hissetmenize sebep olur. Açık renkli giysiler giyin.

Duş almak serinlemenize yardımcı olacaktır.

Bol bol su, maden suyu, ayran ve benzeri sağlıklı içecekleri tüketin. Su içmek için susamayı beklemeyin. Yanınızda her zaman su bulunsun.

Alkol ve kafein alımı kısıtlanmalıdır. Alkol, çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi vücut ısısını ayarlamayı zorlaştırır.

Ağır yiyecekler tüketmekten kaçının. Çok yağlı yiyecekleri tüketmeyin. Bol taze sebze ve meyve tüketin.

Güneş çarpmasının çok ciddi bir rahatsızlık olduğunu ve hastahaneye gidilmesi gerektiğini unutmayın. Eğer müdahale etmeniz gerekiyorsa güneş çarpmasında ne yapılır ve güneş çapmasına ne iyi gelir doğru şekilde öğrenip uygulamak çok önemlidir.