Güzel Bir Gülüş İçin 5 Altın Kural

By | 18/11/2014

Yaşam boyu sağlıklı dişler ve diş etleri için uyulması gereken 5 altın kural, güzel gülüş, ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi…

Günlük beslenme alışkanlığınızda yapacağınız küçük değişikliklerle dişleriniz yaşam boyu sağlıklı kalabilir. Bu yazımızda sağlıklı dişler, güzel bir gülüş, ağız ve diş sağlığında bilgi vereceğiz.

Sağlıklı dişler ve diş etleri

Sağlıklı dişler ve diş etleri

Ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi

İşte dengeli beslenme ve ağız sağlığınız için ipuçları ve diş ve diş eti sağlığınız için gündelik hayatınızda uygulayabileceğiniz, ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi niteliğinde öneriler:

Ara öğünleri azaltın: Ara öğünlerle şekerli bir gıda yediğinizde 20 dakika boyunca dişleriniz asit ortama maruz kalacaktır. Gün içinde ara öğünler sıklaştıkça dişleriniz sürekli asitle mücadele halinde olacağından çürük oluşumunda artış olur.

Dişlerinizin asitli ortamda bulunmasını en aza indirmek amacıyla karbonhidrat içeren atıştırmalıklardan uzak durmanız gerekir. Bunun yerine karbonhidrat içeren besinleri ana öğünlerde tüketebilirsiniz.

Ana öğünlerde daha fazla yiyecek tükettiğiniz için çiğnenme sırasında salgılanan tükürük miktarı da daha fazla olur. Dolayısıyla tükürük artışıyla birlikte dişlerin üzerinde besin birikimi ve asit ortamın yaratacağı etkiler azalır.

Çay için: Çayın içinde bulunan florür maddesi, diş çürümelerini önler. Yeşil ve siyah çayın içerdiği maddeler diğer asitli ve şekerli içeceklerin aksine, diş minesi ve diş etleri için zararlı değildir. Hatta çayın içinde az da olsa florürü koruyan diş dostu maddeler vardır.

Yeşil çayda bulunan katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olurken aynı zamanda kansere karşıda etkili olur. Dolayısıyla ağız kanserlerine karşıda etkili bir maddedir. Bu madde aynı zamanda kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri de ağızdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Pipet kullanın: Ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi niteliğinde bir öneri de dişleri zararlı içeceklerden korumaktır. Diş sağlığınız için şekerli ve asitli içecekleri pipetle içerek, bu içeceklerin ağızla temasını en aza indirgeyebilirsiniz.

Böylece ağız içinde asidik bir ortamın oluşmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca çay ve kahve gibi diş üzerinde leke yapıcı özelliğe sahip içeceklerin dişlerinizle temasını keserek dişlerinizin beyazlığını uzun süre korumasına yardım etmiş olursunuz.

Eğer pipet kullanma şansınız yoksa şekerli ya da asitli içecekleri tükettikten hemen sonra suyla ağzınızı çalkalayın. Bu şekilde dişlerinizin asidik ortamda kalarak zarar görmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Sağlıklı dişetleri için daha fazla C vitamini alın: C vitamini tüm hücreleri birarada tutan bağ işlevi görür. Bu yüzden C vitamini cildiniz için çok önemlidir. C vitamini aynı zamanda diş eti dokusu için de aynı önemi taşır.

Yapılan araştırmalar günlük C vitamini tüketimi 60 mg’dan az olan kişilerin, günlük C vitamini tüketimi 180 mg yada daha fazla olan kişilere oranla %25 daha fazla diş eti hastalıklarına yakalandığını göstermiştir. Bu yüzden, sağlıklı diş etlerine sahip olmak için hergün, yeteri kadar C vitamini içeren besinler tüketilmesi gerekir.

Diş sağlığınız için hergün en az 800 mg kalsiyum tüketin: İnsan vücudundaki kalsiyumun %99 kadarı dişlerde ve kemiklerde bulunur. Ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi ve önerilerden en önemlisi yeterli kalsiyum almaktır.

Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren besinler tüketerek diş ve kemiklerinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, süt ürünleri içindeki Kazein proteininden dolayı çürük engelleyici özelliğe sahiptirler. Dişlerinizin uzun süre sağlam bir şekilde kalmasını istiyorsanız kalsiyum içeren süt ürünlerini diyet listesine dahil etmeniz gerekir.

Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalara göre kalsiyum zengini olan yoğurdun aynı zamanda diş çürümelerine engel olduğu ve dişlerin beyaz kalmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Doğal diş beyazlatma evde nasıl yapılır?

Ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi edinmek önemlidir. Diş ve diş etlerine iyi bakılmadığı takdirde kısa zamanda öncelikle ağız içi problemler başlar. Erken yaşlarda diş kaybı ile karşılaşılabilir. Fakat daha kötüsü, birçok ciddi hastalığın kaynağı ağızdır.

Eğer dişlerde problem varsa, bu durum başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Bu yüzden dişlere iyi bakmak, yaşam boyu diş sağlığına dikkat etmek gerekir.

Diş sağlığınız için dişlerinizi fırçalıyorsunuz, diş ipi kullanıyorsunuz ve düzenli olarak diş doktorunuza görünüyorsunuz, peki ya yemek yerken diş ve diş eti sağlığınızı düşünüyor musunuz?

Hepimizin bildiği gibi, mükemmel beslenme ile mükemmel bir vücuda ulaşabilirsiniz. Fakat yedikleriniz bedeninizi etkilediği gibi, dişlerinizi ve diş etlerinizi de etkiler. Ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi niteliğinde bir kural da sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı ve dengeli olarak beslenme kemiklerimiz ve dişlerimizin hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlarken iyileşme sürecini de hızlandırır.

Diş ve diş eti sağlığının korunması için her besin grubundan dengeli olarak tüketmek gerekir. Bununla birlikte güçlü dişler ve güçlü kemikler için mutlaka günlük yeteri kadar kalsiyum mineralinin vücuta alınması gerekir.

Bu yüzden uzum ömürlü dişler ve ileride kemik erimesi riskini azaltmak için mutlaka her gün kalsiyum oranı yüksek olan süt ve süt ürünleri ile kalsiyum yönünden zengin diğer gıda maddelerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

One thought on “Güzel Bir Gülüş İçin 5 Altın Kural

  1. Nurgül Aykan

    Ben çok dertliyim bu diş konusunda ön taraf hep kaplama oldu ama çocuklarım için çok dikkat ediyorum. Öneriler için sağolun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *