Hamilelikte Sigara İçmek Hangi Sonuçları Doğurur?

By | 13/02/2017

Sigara içmek her şartta sağlığı olumsuz etkileyen bir kötü alışkanlık. Ancak hamileyken sigara içmenin zararları hem anne hem de bebek için oldukça fazla. Hamilelikte sigara içmek sadece erken doğum ya da düşüğe sebep olmuyor, annenin hamileyken içtiği sigara bebeğe doğduktan sonra da zarar vermeye devam ediyor.

Araştırmalara göre sigara bağımlısı kadınların %50-70’i malesef hamilelikte sigara içmekte. Pek çok kadın sigara bağımlısıyken hamile olduğunu öğreniyor. Bebeğe zarar vermek istemediğinden ilk etapta sigarayı bırakmaya karar verse de malesef bu hiç de kolay olmuyor. Kadınların büyük bir yüzdesi, sigarayı bırakmakta başarısız olduğundan bu kötü alışkanlığa mecburen devam ederek hamileyken sigara içmenin zararlarıyla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Hamileyken sigara içmenin zararları

Sigaranın içinde 600 çeşit zararlı kimyasal madde bulunuyor. Bunlardan bazıları nikotin, karbonmonoksit, katran, radyoaktif maddeler, nikel, kadmiyum, arsenik, amonyak, siyanür ve benzen. Bu zararlı kimyasal maddelerden en az 69 tanesinin kansere sebep olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Kalan kimyasalların büyük çoğunluğu ise zehir.

Hamilelikte sigara içmek ilk nefesten itibaren sigaranın içindeki bu zehirlerin tümünün kana karışmasını sağlıyor. Kan dolaşımı yoluyla bu zehirli maddeler başta beyin ve akciğerler olmak üzere tüm organlara yayılıyor. Aynı zamanda malesef sigaranın içindeki zehirli maddeler bebeğe de etki ediyor.

Hamilelikte sigara içmenin zararları

Hamilelikte sigara içmenin zararları

Hamileyken sigara içmenin zararları bir süre sonra çeşitli anomalliklerle kendini gösteriyor. Günlük içilen sigara sayısı artıkça anne ve bebeğin sağlığına olumsuz etkiler de artıyor. Hamilelikte sigara içmek düşük riskini artırıyor, bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin erken açılması, kanama problemi, dış gebelik ve plasentayla ilgili problemlere sebep oluyor.

Sigaranın içerdiği nikotik kan damarlarının daraltır ve dolayısıyla kan akışını da azaltır. Kan dolaşımındaki bu olumsuz etki annesinin vücudundan besin ve oksijen temin eden bebeği de olumsuz etkiler. Hamilelikte sigara içmek bebeğin normal kilosunun altında, düşük doğum ağırlığıyla doğmasına neden olur.

Hamileyken sigara içmenin zararları malesef doğduktan sonra da bebeği etkilemeye devam eder. Bu bebeklerde ani ölüm daha sık görülür. Bununla beraber bu bebeklerin diğer bebeklere göre daha huzursuz olduğu da tespit edilmiştir.

Sigarayı bırakmak için en etkili 3 yöntem

Hamilelikte sigara içmek bebeğe ömür boyu zarar verir

Hamileyken sigara içmenin zararları saymakla bitmiyor. Bebek yeteri kadar beslenemiyor, eğer düşük tehlikesini ve diğer anormal durumları atlatarak doğmayı başarmışsa bu sefer de hastalıklardan kurtulamıyor. Diğer bebeklere göre daha düşük kiloda doğan bebeğin akciğerleri de normal bebeğe göre daha az gelişiyor.

Hamilelikte sigara içmek bebeğin ilerleyen zamanlarda astım ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları geçirme riskini artırıyor. Sigara annenin beynine zarar verdiği gibi malesef bebeğin beynine de zarar veriyor. Sigara bağımlısı annelerin bebeklerinde zekada düşüklük, öğrenme güçlüğü ve davranış bozuklukları gibi etkiler görülmektedir.

Hamilelikte sigara içmek günlük miktar ne olursa olsun bebek için son derece zararlı. Günlük içilen sigara sayısı arttıkça annenin kanında dolaşan zehir miktarı da artıyor. Vücuda daha fazla alınan nikotin kan damarlarını daha fazla daraltıyor.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre hamilelikte alınan oksijen miktarının bebeğin zekasıyla doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir. Sigara içen annenin kanında oksijen yerine karbonmonoksit dolaşır. Böylece hamileyken sigara içmenin zararları arasında bebeğin zekasının ciddi anlamda olumsuz etkilenmesi de yer almaktadır.

Hamilelikte içilen sigara sayısının azaltılması

Sigara bağımlısı kadınlar sigarayı bırakma denemeleri başarısız olunca sigara sayısını azaltma yoluna giderler. Örneğin günlük 1 paket sigara içiyorken bu sayıyı 5 taneye ya da 1-2 taneye kadar indirirler. Bu durum annenin vicdanını biraz olsun rahatlatır.

Günlük içilen sigara sayısı azaldıkça elbette sigaranın annenin vücuduna ve bebeğe verdiği zarar da azalır. Ancak bu durum bebeğin içilen sigaradan zarar gördüğü gerçeğini değiştiremez. Bebek sigaranın zararlı etkilerini doğmadan önce ve doğduktan sonra fazlasıyla yaşar. Diğer sağlıklı bebeklere göre her bakımdan dejavantajlıdır.

Uzmanlar kadınlara bebek sahibi olmadan önce sigarayı bırakmalarını öneriyor. Hamileliğin de getirdiği psikolojik ve fizyolojik değişimler sebebiyle hamileyken sigarayı bırakmak daha zor olabilir. Bu yüzden eğer mümkünse hamile kalınmadan önce sigarayla olan ilişki kesilmelidir. Uzmanlar hamile kalmadan en az üç ay önce sigaranın bırakılması gerektiğini belirtiyor.

Hamileyken sigara sigara içmenin zararlarını kısaca özetleyecek olursak:

  • Düşük riski çok fazladır.
  • Erken doğum riski vardır.
  • Bebek anne karnında yeteri kadar gelişemez.
  • Bebek diğer bebeklere göre daha düşük kilolu doğar.
  • Annede kanama problemi, dış gebelik, su kesesinin erken açılması gibi sorunlar ortaya çıkar.
  • Yeni doğan döneminde ani bebek ölümü riski daha fazladır.
  • Annenin sütü kalitesiz ve yetersiz olur.
  • Bebek ilerleyen zamanlarda astım ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına daha kolay yakalanır.
  • Bebeğin beyni yeteri kadar gelişemez. Bu bebeklerde zekada düşüklük, öğrenme zorluğu ve davranış bozukluğu rahatsızlıkları daha sık görülür.
  • Bebeğin iç organlarında yeterli gelişme olmaz.

Hamilelikte sigara içmek bebeği hem doğmadan hem de doğduktan sonra olumsuz etkiliyor. Bu yüzden eğer sigara bağımlısı iseniz hamile kalmadan önce bir kez daha düşünün. Hamilelikte sigarayı azaltmak bebeğin sağlığı için bir çözüm değildir. En doğrusu sigaranın hamile kalındıktan sonra bile değil hamile kalmadan birkaç ay önce bırakılmasıdır. Bu şekilde sigara içmeden geçen birkaç aylık sürede vücut belirli bir oranda kendini temizler. Sigaranın zehrinden arınır. Aksi durumda ise hamilelikte sigara içmek bebeğin hayata 1-0 yenik başlamasına sebep olabilir.

One thought on “Hamilelikte Sigara İçmek Hangi Sonuçları Doğurur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *