Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

By | 09/09/2017

Hamilelikte yenmemesi gerekenler, hamilelikte zararlı yiyecekler, düşüğe neden olan yiyecekler, hamilelikte neler yenmemeli ayrıntılı liste…

Hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli tüm gıdaların eksiksiz alınması önemlidir. Ancak bunun yanında bebeğe zarar veren ya da düşüğe neden olan yiyecekler konusunda da bilinçli olunması gerekir.

Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

Hamilelik döneminde yenilen yiyeceklerde bulunan tüm protein, vitamin, mineral ve diğer gıda maddeleri bebeğe ulaşır ve bebeğin sağlıklı gelişiminde önemli rol oynarlar. Bebeğin sinir sisteminin, beyninin, iç organlarının, gözlerinin sorunsuz gelişmesi hamilenin iyi beslenmesiyle doğru orantılıdır.

Bu yüzden en doğru yiyeceklerle oluşturulmuş bir hamilelikte beslenme listesine uyulmalıdır. Ancak hamilelikte yenmemesi gerekenler ve düşüğe neden olan yiyecekler konusunda da bilgi sahibi olmak bebeğin sağlığı ve yaşamı için birincil sırada önemlidir.

Hamilelikte yenmemesi gerekenler

Bazı yiyecekler normal insanlar tarafından tüketildiğinde sağlık açısından sorun yaratmaz. Bu tür yiyecekler bakteri ya da parazit oluşumuna müsait olsalar da vücut bunlarla başa çıkabilir. Ancak gelişmekte olan bir bebeğin vücudu böyle değildir.

Bebeğin en doğru gıdalarla beslenmesi gerektiği gibi zararlı bazı yiyeceklerden de korunması gerekir. Az pişmiş ya da çiğ et ürünleri, içerisinde bol miktarda civa birikmiş büyük balıklar, pastörize edilmemiş süt ürünleri gibi yiyecekler hamilelikte yenmemesi gerekenlerin başında gelir.

Düşüğe neden olan yiyecekler

Bazı balık etleri: Balık normal insanların haftada en az iki defa yemesi gereken çok faydalı bir yiyecektir. Balığın faydaları tepeden tırnağa tüm vücudu iyileştirir. Balık yemek gözlerin daha iyi görmesini ve beynin daha iyi çalışmasını sağlar.

Balık kalp dostudur ve vücudun genç kalmasını sağlar. Balığın faydalarının bu denli fazla olmasına rağmen hamilelikte yenmemesi gerekenler arasında balık eti bulunur. Bazı balık türleri hamilelik döneminde bebek için sakıncalı olabilir.

Kılıç balığı, uskumru gibi uzun ömürlü büyük balıklarda yüksek oranda civa bulunur. Civa anne karnındaki bebeğin sinir sistemine zarar verebilir. Kolyos, somon, karides gibi deniz ürünlerinde sağlık için çok faydalı olan omega3 bol miktarda bulunur.

Ancak bunlarda da fazla miktarda civa bulunduğundan doktora danışmadan kesinlikle bu tür yiyecekler tüketilmemelidir.

Bunun dışında güvenilir bir balık eti tüketiyorsanız, balığın çok iyi pişirilmiş olduğundan emin olun. Çiğ balık etinde fazla miktarda parazit ve bakteri bulunur. Bu parazit ve bakteriler bebeğe zarar verebileceği gibi annenin de sindirim sisteminde büyük probleme yol açabilir.

Buna ek olarak suşi de, çiğ balık eti kullanıldığından hamilelikte zararlı yiyecekler arasına girer.

Az pişmiş yumurta: Hamilelikte beslenme listesinde mutlaka olması gereken yiyeceklerden birisi besin değeri çok yüksek olan yumurtadır. Ancak balık etinde olduğu gibi yumurta tüketirken de bazı tedbirler alınmalıdır. Çiğ yumurta ya da az pişmiş yumurta hamilelikte zararlı yiyecekler arasındadır.

Yumuşak peynirler: Rokfor, feta, brie gibi yumuşak peynir çeşitleri içerisinde bakteri barındırabileceğinden hamilelikte yenmemesi gerekenler arasındadır. Normal insanlar bu tür peynirleri yediklerinde büyük bir sağlık problemi oluşmaz. Ancak hamilelik döneminde bu tür peynirlerde bulunan bakteri vücuda alınırsa düşük ve erken doğuma yol açabilirler.

Pastörize edilmemiş süt ürünleri: Pastörize edilmemiş süt ve bu sütten yapılmış süt ürünleri hamilelikte zararlı yiyeceklerdendir.

Soyalı ürünler: Soya sosu, soya sütü, soya kıyması, soya eti gibi soya fasülyesi kullanılarak yapılan ürünlerde genetiğiyle oynanmış enzimler bulunur. Bu yüzden bu tür soyalı yiyecekler hamilelikte neler yenmemeli listesine girer.

Sakatatlar: Sakatatlar bakteri oluşumuna çok müsait yiyecekler olduğundan hamilelikte yenmemesi gerekenler listesine girer.

Şarküteri ürünleri: Hamilelikte zararlı yiyeceklerden biri de şarküteri ürünleridir. Salam, sosis, sucuk, pastırma gibi ürünler hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Buna ek olarak her türlü çiğ et içeren ürün, tütsülenmiş et hamilelikte neler yenmemeli listesinin başında yer alır.

Çiğ ette bol miktarda bakteri ve parazit bulunur. Bu yüzden çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız. Çiğ etin mutfakta temas ettiği yüzeyleri, çiğ etle temas eden bıçak ve benzeri mutfak aletlerini işiniz biter bitmez dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca yediğiniz etlerin mutlaka çok iyi pişmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Kafein: Hamilelik sırasında mümkün olduğunca kafein içeren içecekleri tüketmekten kaçının. Çay ya da kahve içme alışkanlığınız olabilir. Ancak bu içecekleri ne kadar sevseniz de bebeğinizin sağlığı için bir süre ara vermelisiniz. İçeceğinizde bulunan kafein bebeğe ulaşabilir ve bebeğin kalp atış hızını artırabilir.

Yapılan bir bilimsel araştırmada günlük düzenli kafein tüketen hamilelerin, kafein tüketmeyen hamilelere göre düşük yapma oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Hamilelikte beslenme listesi

Hamilelikte beslenme listesi bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle ilk üç ayda ve devamında bebeğin beyin gelişimi, iskelet gelişimi olduğundan hamilelik döneminin başından itibaren bebeğin tüm ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir.

Yeteri kadar folik asit, demir ve kalsiyum mineralleri ile diğer faydalı gıda maddelerinin vücuda alınması gereklidir. Hamilelikte beslenme listesi konusunda mutlaka doktorun tavsiyelerine uyulmalı, eğer takviye için ilaç önerildiyse, bebeğin gelişimi için disiplinli bir şekilde alınmalıdır.

Hamilelikte beslenme listesinin doğru gıdalarla hazırlanması bebeğin beyin, göz, sinir sistemi, iskelet sistemi ve iç organlarının sorunsuz gelişmesi için çok önemlidir. Ancak önemli olan bir konu daha vardır. O da hamilelikte beslenme listesinde kesinlikle bulunmaması gereken, hamilelikte yenmemesi gerekenlerdir.

Çiğ durumda olan, az pişmiş ya da tütsülenerek hazırlanan yiyeceklerde bebeğin zarar görmesine ve hatta düşüğe neden olan bakteri ve parazitler bulunur. Düşüğe neden olan yiyecekler konusuda mutlaka bilinçli olunmalı, hamilelikte yenmemesi gereken yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bu yazımızda hamilelikte yenmemesi gerekenler, hamilelikte beslenme listesi, hamilelikte neler yenmemeli, hamilelikte zararlı yiyecekler, düşüğe neden olan yiyecekler konusunda bilgi verdik. Bunlara ek olarak bebeğin sağlıklı gelişimi için, hamilelik döneminde tüketilen tüm yiyecek ve içeceklerle ilgili mutlaka doktora danışılması gerektiğini unutmayın.