Hazır Yoğurtta Gıda Katkı Maddeleri Var mı?

By | 17/04/2017

Sofralarda en çok tüketilen yiyeceklerin başında yoğurt geliyor. Yoğurdun sayısız faydası var. Evde kendi yoğurdunu mayalayarak tüketenlerin yanısıra hazır yoğurtları tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla.

Bununla beraber son dönemde pek çok kişi hazır yoğurt zararları ile içerisindeki gıda katkı maddeleri nelerdir, hazır yoğurt doğal mıdır konularını merak ediyor.

Hazır yoğurtta gıda katkı maddeleri var mı?

Hazır Yoğurtta Gıda Katkı Maddeleri Var mı

Dünya istatistiklerine bakıldığında kişi başı en çok yoğurt Türkiye’de tüketilmekte. Yemek kültürümüzde yoğurdun ayrı bir yeri var. Ana ve ara öğünlerde tek başına tüketildiği gibi çoğu yemeğin üzerine eklenerek de yoğurt tüketilebiliyor.

Ayrıca yoğurt kullanılarak yapılan bir içecek olan ayran da ülkemizde en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor. Bu yüzden içerisinde gıda katkı maddeleri bulunmayan sağlıklı hazır yoğurt tüketmek önemli.

Yoğurt nasıl mayalanması ve tüketime hazır edilmesi konusunda oldukça farklı görüşler bulunmakta. Bir taraf hazır yoğurt zararları ve içinde gıda katkı maddeleri bulunmadığını rahatlıkla tüketilebileceğini savunuyor.

Ancak Prof. Dr. Canan Karatay ve Dr. Yavuz Dizdar yoğurt açıklamaları ise bundan farklı olarak hazır yoğurdun doğal olmadığını belirtmekte. Uzmanlar hazır yoğurtta raf ömrünü uzatma gibi amaçlarla gıda katkı maddeler bulunabileceğini belirtiyor.

Yazının ilerleyen kısımlarında uzmanların hazır yoğurt zararları konusundaki farklı açıklamalarına yer verdik.

Yoğurt besin değeri oldukça yüksek bir doğal gıda. Kalorisi oldukça düşük olan yoğurt buna karşılık başta B6 ve B12 vitamini, kemik sağlığı için gerekli kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, omega3 ve omaga6 yağ asitleri olmak üzere sağlık için pek çok elzem gıda maddesini içerisinde barındırır.

İçerisinde gıda katkı maddeleri bulunmayan sağlıklı yoğurdun başlıca 4 faydasını sıralayacak olursak:

Kemik erimesi: Yoğurdun faydalarından aynı zamanda en bilineni kemik erimesi riskini önlemesidir. Bol miktarda kalsiyum içerdiğinden her gün yoğurt yiyerek ilerki yaşlardaki kemik erimesi riskini en aza indirebilirsiniz.

Sindirimi düzenler: Yoğurdun içerisinde bağırsaklardaki sindirimi düzenleyen iyi bakterilerden bol miktarda bulunur. Yoğurt tüketmek sindirime yardımcı olur ve kabızlık gibi rahatsızlıkları önler.

Enfeksiyonlar: Yoğurdun bir özelliği de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bundan dolayı gıda katkı maddeleri içermeyen doğal yoğurt tüketerek hastalıklara karşı direncinizi artırabilirsiniz.

Kilo kontrolü: Yoğurt besleyici özelliğiyle uzun süre tok kalmanızı ve daha az kalori almanızı sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalara göre yoğurt tüketmek kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Yoğurdun da içinde bulunduğu süt ürünleri ‘En etkili 10 yağ yakıcı‘ listemizde yer alıyor.

Hazır yoğurtta gıda katkı maddeleri var mı?

İmkânı ve vakti olanlar genellikle yoğurdu evde mayalayarak tüketmeyi tercih ediyorlar. Ancak zaman yetersizliği ya da iş yoğunluğu gibi sebeplerle hazır yoğurt tüketmeyi tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla. Hazır yoğurt zararları ve içindeki gıda katkı maddeleri nelerdir konularında farklı görüşler mevcut.

Yoğurt gibi doğal ve faydalı bir gıdayı marketten alarak tüketenlerin beklentisi elbette içeriğinde sağlığa zararlı hiçbir gıda katkı maddesinin olmaması. Ancak son dönemde bazı uzmanların yaptığı açıklamalar akla hazır yoğurt zararları var mıdır sorusunu getiriyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar yoğurt konusunda görüş bildiren uzmanlardan. Dr. Yavuz Dizdar yoğurt ile ilgili çok yakın bir zaman önce açıklamalarda bulundu.

Dr. Yavuz Dizdar yoğurt hakkında, özellikle marketlerden satın alınan ambalajlı ve uzun ömürlü yoğurtlara ilişkin olarak “Bunlar kalıp gibi, kestiğiniz zaman suyunu salmıyor ama bunların yoğurt özelliği yok” dedi.

Buna karşılık Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner ise “Raflarda satılan yoğurtların içerisinde hiçbir şekilde süt ve maya dışında bir katkı maddesi bulunmaması gerekir. Bu, yasal olarak böyledir, eğer bunun dışında bir hareket yapılıyorsa bu suçtur” şeklinde bir açıklama yaptı.

Saner ayrıca “Sonuçta; bizim ‘yoğurt mayası’ olarak aldığımız yoğurdun içinde, çok farklı çeşitte ve türde bakteri bulunuyor. O nedenle ortaya çıkan ürün de tabii ki raf ömrü daha kısa olan bir ürün oluyor, daha asitleşme eğiliminde olan bir ürün oluyor.

Peki endüstride üretilen yoğurt nasıl? Endüstride üretilen yoğurt, özellikle saf bir kültürden oluşturuluyor” dedi.

Saner hazır yoğurtların bozulmamasını ve uzun ömürlü olmasını da hazır yoğurttaki laktik asit bakterilerinin ana bakteri grubunu oluşturduğundan, yoğurdun bozulmasını sağlayan bakterilerin çoğalmasına izin vermemelerine bağladı.

Dr. Yavuz Dizdar yoğurt açıklamasına ek olarak hazır yoğurttan kesinlikle uzak durulması gerektiğini belirten bir diğer uzman ise İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay. Prof. Dr. Canan Karatay “Bir kere uzun ömürlü oldukları için ve de pastörize oldukları için de yoğurdun içerisinde hiçbir sağlıklı madde kalmıyor. Eğer altı ay bozulmadan raflarda duruyorsa artık demek ki doğal bir şey değil.”

Salmonella bakterisi belirtileri ve tedavisi…

Sonuç olarak…

Hazır yoğurtta gıda katkı maddeleri bulunması suçtur. Denetimli olarak hazır yoğurt üretilen yerlerde gıda katkı maddesi kullanılamayacağı aşikar.

Ancak en başta yoğurdun kıvamını sağlamak için jelatin kullanılması ya da uzun ömürlü olması için yoğurdun içine katılan diğer maddelerinin varlığı gibi, pek çok kaynak ve uzmanlar hazır yoğurtta gıda katkı maddelerinin kullanıldığına işaret ediyor.

Bu durumda tüketici yoğurt üreten gıda firmalara güvenerek hazır yoğurt almaya devam edebilir ya da Prof. Dr. Canan Karatay ve Dr. Yavuz Dizdar yoğurt açıklamalarına hak vererek yoğurdu evde mayalamayı tercih edebilir.

Kesinliği her iki taraf için de onaylanmış yegane gerçek ise evde mayalanan yoğurt içinde sağlığa zararlı hiçbir maddenin bulunmadığıdır.

Evde mayalanmış yoğurt ya da hazır yoğurt… Sizin tercihiniz hangisi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *