Her Gün 4 Badem Yemenin 7 Faydası

By | 02/12/2017

Kuruyemişler sadece eğlencelik atıştırmalık yiyecekler değil. Kuruyemişler lezzetli olmanın yanında zengin besin değeriyle vücuda katkı sağlarlar. Ülkemizde yetişen ve severek tüketilen badem de bunlardan biri. Badem kalorisi düşük, besin değeri yüksek bir kuruyemiş. Dolayısıyla badem yemenin faydaları da oldukça fazla.

Herkesin inandığı genel kanı sağlıklı besinler tat vermez. Sırf vücuda ihtiyacı olan vitamin, mineral ya da sağlıklı yağları vermek için tatsız tuzsuz da olsa sağlıklı besinleri tüketmek gerekir. Belki bazı sebzeleri tüketirken bu genel inanış doğru. Ancak badem yemenin faydaları bu kuralı bozuyor.

Her gün badem yemenin faydaları

Her gün badem yemenin faydaları

Hem lezzetli hem de sağlıklı bir yiyecek olan badem kalori ve besin değeri bakımından vücudunu korumak isteyenler için ideal bir yiyecek. Badem tüketerek hücre, doku ve organlarınıza mükemmel şekilde besin temin edebilirsiniz.

Bademde bol miktarda vitamin ve mineralin yanı sıra yüksek kaliteli protein de bulunuyor. En önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini bademde bolca var. Aynı zamanda badem vücuda mutlaka alınması gereken sağlıklı yağ asitlerini de içerisinde barındırıyor.

Hal böyleyken bademi düzenli olarak tüketmek de vücutta iyi yönde birtakım gelişmelere yol açıyor. Kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız her gün 4 badem tüketin. Badem yemenin faydaları kısa süre içinde kendini gösterecektir.

Uzmanların önerisi yıllar boyu sağlıklı yapıyı korumak için düzenli olarak badem yemek. İşte her gün 4 badem yediğinizde vücudunuzda gerçekleşen değişim:

Her gün badem yemenin faydaları

Kolesterolü düşürür: Kolesterol malesef çok yaygın görülen bir sağlık problemi. Damarlarda plak oluşumu ve damar tıkanıklığına sebep olmanın yanında kolesterolün en fazla zarar verdiği organ malesef kalp.

Kolesterol çeşitli kalp hastalıklarına, felç ve körlüğe varan sağlık sorunlarına yol açabilir. Kötü kolesterolün (LDL) yükselmesine sağlıksız beslenme (patates kızartması, hamburger, kraker, kızartmalar, hamur işleri gibi aşırı yağlı abur cubur tarzı yiyecekler), hareketsiz yaşam sürme, aşırı kilolu olmak, yaşın ilerlemesi ve bazı genetik faktörler neden olur.

Günde 4 badem yemenin faydaları arasında kötü kolesterolün dengelenmesi ilk sırada. Eğer kolesterolünüz çok yüksekse badem sayısını biraz artırabilirsiniz.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Kalp sağlığı: Kalp vücuttaki en önemli organlardan biri. Uzun bir yaşam sürmek için kalbi korumak şart. Bunun da yolu kolesterolü dengede tutmak, düzenli egzersiz yapmak ve kalp dostu yiyeceklerle beslenmek.

Ayrıca kalp sağlığı kan damarlarının ne kadar sağlıklı olduğuyla da doğrudan ilişkili. Sağlam yapılı güçlü kan damarları kalbinizin dayanıklılığını artırır. Her gün 4 badem yiyerek kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Badem magnezyum ve bakır minerallerini barındırıyor. Bununla birlikte antioksidan zengini olması da bademin yemenin faydalarını artırıyor. Bademin içerisindeki antioksidanlar kalp ve damar sağlığı için bire bir.

Kalp sağlığı için egzersiz

Parlak ve sağlıklı saçlar: Her gün badem yemenin faydaları sadece iç organlara değil aynı zamanda dış görünüşe de yansır. Saçların sağlıklı ve canlı görünmesi şampuan, saç kremi ya da herhangi bir saç ürününden çok nasıl beslenildiği ile ilişkilidir.

Dökülmeyen, sağlam ve canlı saçlar ancak iyi beslenildiğinde olur. Bademin içerisinde saçların beslenmesini ve sağlıkla parlamasını sağlayan önemli gıda maddeleri bulunmakta. Bademde bulunan E vitamini saçların daha güçlü olmasını sağlar.

Çinko ve magnezyum mineralleri saçların uzamasını hızlandırır. B vitamini ise saçlara daha parlak ve canlı bir görüntü verir.

Beyne iyi gelir: Beynin iyi çalışabilmesi, her türlü hesaplama, akıl yürütme, mantık işlemini hızlı ve doğru yapabilmesi için doğru gıdaya ihtiyacı vardır. Aynı zamanda uzun yıllar canlı kalan bir hafıza da beynin ihtiyaç duyduğu besinleri tüketerek sağlanır.

Badem beyin dostu bir yiyecektir. Badem yemenin faydaları arasında zihni geliştirmesi ve hafızayı koruması vardır. Bademde bulunan E vitamini ve sağlıklı yağ asitleri zihinsel aktiviteleri hızlandırır ve hafızayı güçlendirir.

Zihni geliştiren yiyecekler

Bağırsakları korur: Bağırsaklar ikinci beyin olarak bilinirler. Her türlü duygusal durum değişmeleri direkt olarak bağırsakların çalışmasını etkiler. Sağlıklı kalabilmenin belki de ilk şartı sağlıklı çalışan bağırsaklara sahip olmaktır.

Bu da ancak bağırsak faaliyetlerinin sorunsuz çalışmasını sağlayan yararlı bakterileri artırmakla olur. Badem besin değeri bakımından çok zengin bir yiyecektir.

Bademin kabuğunda bulunan prebiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasını sağlar. Günde sadece 4 badem yemenin faydaları mide ağrısının, kabızlığın, hazımsızlık probleminin, ağız kokusunun yok olması ve düzgün çalışan bağırsaklara sahip olmaktır.

Bağırsakları ne çalıştırır?

Kilo verme: Kilo vermek için kalorisi düşük ancak vücudun ihtiyacı olan maddeleri sağlayacak besin değeri yüksek gıdalarla beslenmek gerekir. Badem kalori ve besin değeri bakımından kilo vermek isteyenler için ideal bir yiyecektir.

Aynı zamanda badem tüketmenin daha az karbonhidrat tüketmeyi sağladığı da bilimsel araştırmalarca tespit edilmiştir. Badem ihtiyacınız olan vitamin, mineral, kaliteli protein ve sağlıklı yağ asitlerini sağlar. Ayrıca içerisindeki lif ve diğer yararlı gıda maddeleri metabolizmanızı hızlandırır.

Yaşlanma etkilerine karşı: Cildin yaşlanması ve kırışıklıklar elbette kaçınılmaz. Ancak bazı sağlıklı yaşam seçimleriyle uzun bir süre bu ilerlemeyi dondurabilir ve aynı yaşta kalabiliriz. Yeterli ve kaliteli gece uykusu, egzersizle kan dolaşımını artırmak, bol su içmek, sigara ve alkolden uzak durmak bu seçimlerden bazıları.

Bunlara uyulduğu takdirde cildin genç ve sağlıklı görünümü yıllar boyu muhafaza edilecektir. Ancak yaşlanma etkilerini durdurmanın belkide en önemli yolu beslenme. Her gün 4 badem yemenin faydaları cildin üzerinde de kısa sürede etkisini gösterecektir.

Bademin içerisindeki E vitamini, mineraller ve antioksidanlar cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Kolajen üretimini artırarak cildin genç ve diri kalmasını sağlar.

Kolajen nedir?

One thought on “Her Gün 4 Badem Yemenin 7 Faydası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *