Her gün yürümenin 10 faydası

By | 04/12/2014

Her gün yürüdüğünüzde vücudunuzda gerçekleşen 10 etkileyici olay… Yürüyüş, yapması bedava, son derece kolay, her yaşa hitabeden en hafif egzersizlerden biri. Her gün yürümek kan dolaşımını artırır, vücudunuzu şekle sokar, ayrıca kilo vermenize de yardımcı olur.

Sağlıklı kalmak için düzenli egzersiz şart. Egzersiz yapmak kanın vücutta daha iyi doşamını sağlar. Bu sayede hücre, doku ve organlar beslenir. Bununla birlikte düzenli egzersiz daha biçimli ve formda bir vücuda kavuşmanın yegane yoludur.

Her gün yürümenin faydaları

Her gün yürümenin faydaları

Her ne kadar diyet yapılsa ya da yenilen içilene dikkat edilse de düzenli egzersiz yapmadan fit kalmak mümkün değildir.

Yürümek en kolay yapılan egzersiz biçimlerinden biridir. Özellikle açık havada bol oksijen ve güneş ışığı alarak yapılan tempolu yürüyüşlerin pek çok spora göre daha fazla kazanımı vardır.

Her gün yürümenin faydaları tepeden tırnağa tüm vücuda etki eder. Sizi pek çok farklı açıdan daha sağlıklı bir birey haline getirir.

Her gün yürümenin faydaları

Yürüyüş kalbinizi güçlendirir: Sadece günde bir saat yürüyüş yaparak daha güçlü bir kalbe sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz? Düzenli yapılan yürüyüş kalp krizi ve inme riskini azaltır.

Kötü kolestrolünüz düşerken, iyi kolestol yükselir ve yürüyüş aynı zamanda kan basıncını kontrol altına alır. Her türlü kalp hastalığı riskini en az seviyeye indirmek için düzenli olarak yürüyüş yapın.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Yürüyüş hastalanma riskinizi düşürür: Yürüyüş alışkanlığı kalp krizi riskini düşürdüğü gibi, diabet, astım ve bazı kanserlerin oluşma riskini minimuma indirir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak yapılan yürüyüş neticesinde diabete yakalanma riskinin %60 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Egzersiz yaparak devamlı aktif bir yaşama sahipseniz kolon kanseri, meme kanseri ve rahim kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskiniz %20 azalır. Düzenli yürüyüş yapmanın en büyük faydalarından biri de yürüyüşün vücudu hastalıklara karşı daha güçlü hale getirmesidir.

Yürüyüş kilonuzu kontrol altına alır: Her gün vücudunuza aldığınız kaloriden çok daha azını yakıyorsanız bir süre sonra kilo almaya başlarsınız. Hareketsiz bir yaşam sürmenin size geri dönüşü kalınlaşmış ve yağlanmış vücut hatları olur.

Ancak yürüyüş yaparak kilo probleminize son verebilirsiniz. Eğer kilo vermek istiyorsanız, günlük olarak yediklerinizden en az 600 kalori fazla harcamanız gerekir. Günlük aldığınız kalori miktarından daha azını düzenli olarak yakarsanız kısa süre içinde zayıflayabilirsiniz.

Bunu yapmanın en kolay yolu adım atmaktır. Düzenli yürüyüş yapmak kas kütlenizi artırır, artan kas kütlesiyle metabolizmanız hızlanır. Bunun sonucunda daha fazla kalori yakarsınız ki bu da kilo vermenize neden olur.

1 saat yürüyüş kaç kalori yaktırır?

Yürüyüş bunamayı önler: Bunama 65 yaş üstü her 14 kişiden 1 kişiyi ve 80 yaş üstü her 6 kişiden 1 kişiyi etkilemektedir. Sürekli aktif olmanın beyin fonksiyonları üzerinde proaktif bir etkisi vardır.

Düzenli egzersiz yapmak bunama riskini %40 düşürür. Araştırmalar günlük yapılan yürüyüşün beyin fonksiyonlarının çalışmasını ve hafızayı koruduğunu göstermiştir.

Beyninizi ve vücudunuzdaki diğer organlarınızı olumsuz bir şekilde etkileyen yaşlanma etkilerine karşı her gün düzenli ve tempolu olarak yürüyüş yapın. Yürüyüşle zinde ve formda kalın.

Yürüyüş osteoporozu önler: Her gün yürümek kemikleri güçlendirir, kemik yoğunluğunu artırır ki bu özellikle kadınlarda çok önemli bir konudur. Düzenli yürüyüş aynı zamanda eklemlere de faydalıdır. İlerleyen yaşlarda kemik erimesiyle karşılaşmak istemiyorsanız her gün yürüyüş yapın.

Kemik erimesi belirtileri

Yürüyüş bacaklarınızı ve kalçanızı şekillendirir: İyi bir yürüyüş bacaklarınızı güçlendirir, kalçanızı şekle sokar. Düzenli yürüyüş duruşunuzu düzeltir. Her gün yürüyüş yaparak daha iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Bacakları inceltmek için 5 kolay egzersiz

Kolları unutmayalım: Yürürken hızınızı kollarınızdan alırsınız. Biraz hızlandığınızda kollarınızı da ritmik olarak hareket ettirirsiniz. Düzenli yürüyüş yaptığınızda bu hareket kol ve omuz bölgesi için çok faydalıdır.

Evde yapabileceğiniz kol inceltme hareketleri

Yürüyüş D vitamini depolarını artırır: Gün ışığında yapılan yürüyüş vücudunuzdaki D vitamini depolarını doldurur. Gün ışığı almadığınız sürece, besinler yoluyla aldığınız D vitamini yetersiz kalır.

D vitamini yetersizliğinde vitamin eksikliğnden kaynaklanan çeşitli hastalıklara yakalanma riskiniz oldukça artar. Bu yüzden vücudunuza olabildiğince fazla D vitamini depo etmeniz gerekir.

Düzenli olarak açık havada ve gün ışığında yaptığınız yürüyüşle D vitamini eksikliğinden korunmuş olursunuz. Ancak sağlığınız için güneş ışınlarının tam tepeden yansıdığı öğle saatlerinde yürüyüş yapmaktan kaçının.

D vitamini eksikliği belirtileri

Enerjik hissedersiniz: Yürüyüş yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanır, vücudunuzdaki her bir hücreye giden oksijen miktarı artar ve bu da daha uyanık ve canlı hissetmenizi sağlar.

Eğer gün içerisinde yoğun iş temposundan dolayı yürüyüş yapmaya zaman bulamıyorsanız yemek molalarınızı değerlendirebilirsiniz. Öğle arasını oturarak geçirmek yerine yemekten hemen sonra kısa bir yürüyüş yaparak aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz.

Bu şekilde öğle yemeği sonrasında hissedilen rehavetten de daha kolay kurtulabilirsiniz. Bol oksijen aldığınız için zihniniz açık bir şekilde işlerinizi daha kolay halledebilirsiniz.

Gün boyu enerjik olmak için 7 ipucu

Yürümek sizi daha mutlu yapar 🙂 Egzersiz her koşulda modunuzu değiştirir. Düzenli olarak yapılan egzersizin antidepresanlardan daha iyi geldiği bilimsel araştırmalarda kanıtlanmış durumda. Devamlı aktif ve hareketli olmanız çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak endorfinin salgılanmasına neden olur.

Stresiniz ve anksiyeteniz azalır. Yürüyüş yapmak aynı zamanda arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz sosyal bir aktivitedir. Yalnızlık ve izole olma düşüncelerinizi bastırır.

Mutlu olmak için ne yapmalı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *