Her Sabah Limonlu Su İçmek İçin 10 Sebep

By | 09/02/2017

Her sabah limonlu su içmek hangi faydaları sağlar? En faydalı limonlu su nasıl yapılır?

Çoğumuz sabahları güne çay ya da kahveyle başlıyoruz. Her zamanki sabah rutininizde bir değişiklik yapıp, güne ılık limonlu su içerek başlamaya ne dersiniz? Limonlu suyun faydalarını okuyunca her sabah limonlu su içmekle ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz.

Limonlu su ne zaman içilmeli

Limonlu su ne zaman içilmeli

Limonlu su ne zaman içilmeli?

Limonlu su sadece vücudun su ihtiyacını gidermez. Limonlu suyun faydaları sandığınızdan çok daha fazla. Limonlu su içmek demek aynı zamanda vücudunuza bol miktarda vitamin, mineral ve sağlık için son derece önemli diğer faydalı besin maddelerini almak demektir.

Tüm bunlara ek olarak her sabah limonlu su içmekle:

 • vücudun susuzluğunu giderebilir,
 • enerji seviyenizi önemli ölçüde yükseltebilir,
 • ve vücudunuza biriken toksinleri dışarı atmak için yeterli sıvıyı sağlayabilirsiniz.

Limonlu suyun faydaları

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Limonlu suyun faydalarından belki de en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemi bir kalkan görevi görerek vücudu her türlü hastalık riskine karşı korur. Her sabah limonlu su içmek soğuk algınlığı, nezle ve grip olma ihtimalini düşürür.

Limonun içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamininin vücut için pek çok faydasının yanında demir mineralinin emilimini artırıcı özelliği de bulunmaktadır. Demir minerali güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

2. Ağız kokusunu giderir

Limonlu su antiseptik özelliktedir. Her sabah büyükçe bir bardak limonlu su içmek ağzınızda kötü kokuya sahip bakterilerin ölmesini sağlar. Limonlu su aynı zamanda diş etleri için faydalıdır.

Limonlu su her türlü diş eti problemi ve diş ağrılarına karşı koruma sağlar. Ancak limonlu suyun asidik yapısının diş minenize zarar verbileceği ve diş çürümelerine sebep olacağından endişe ediyorsanız, limonlu su içtikten hemen sonra ağzınızı normal suyla çalkalayabilirsiniz.

Ağız kokusu neden olur?

3. Sindirime yardımcı olur

Limonlu suyun içerisinde bulunan sitrik asit midede sindirimi sağlayan mide öz suyuna benzer yapıdadır. Bu özelliğiyle limonlu su sindirime yardımcı olur. Limonlu su aynı zamanda şişkinlik problemine ve hazımsızlığa iyi gelir. Bağırsakların temizlenmesini sağlar.

Bağırsakları ne çalıştırır?

4. Cildi güzelleştirir

Limonlu suyun içerisinde bol miktarda C vitamini ve yaşlanmayı geciktiren antioksidanlar bulunur. C vitamini cildin kırışmasını önleyen ve daha canlı görünmesini sağlayan kolajen proteininin üretilmesini sağlar.

Limonlu suyun faydalarından biri de ciltte akne oluşumunu önlemesidir. Her sabah limonlu su içmek daha sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmanızı sağlayacak.

5. Alkali beslenmeyi destekler

Sağlıksız beslenme ve düzensiz bir yaşam vücudun ph dengesinin bozulmasına sebep olur. Bu ise vücutta her türlü hastalığın gelişimine imkan veren asidik bir ortam yaratır. Vücudun ph dengesinin bozulmasına yol açan bazı faktörler:

 • Aşırı karbonhidrat içeren paketli gıdalar
 • Kimyasal koruyucular
 • Asitli kutu içecekler
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Her türlü kızartma
 • Mısır şurubu içeren tatlılar
 • Radyasyon
 • Aşırı stres altında olmak
 • Sürekli olarak öfke, kıskançlık, nefret gibi negatif duygularla dolu olmak

Sağlıklı kalmak için alkali beslenme önemlidir. Limonlu su vücudun ph seviyesini yükselterek asidik yapıyı azaltır.

Alkali su nedir?

6. İdrar yollarını temizler

Limonlu su idrar oluşumunu artırır. Bu ise idrar yoluyla sağlık için zararlı toksinlerin vücuttan daha kolay uzaklaştırılmasını sağlar. Limonlu su aynı zamanda idrar yollarındaki ph dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu sayede idrar yolunda zararlı bakterilerin üremesi de engellenmiş olur.

7. Kilo vermeye yardım eder

Limonlu suyun faydalarından biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Öncelikle limonlu suyun kalorisi yok denecek kadar azdır. Limon lif açısından zengindir. İçerisinde bulunan pektin adlı lif sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlar.

Limonlu su içmek açlık hissine engel olur. İştahı kontrol etmeye yardım eder. Bu sayede günlük daha az kalori alarak kilo vermek mümkün olur.

8. Boğaz ağrısına iyi gelir

Eğer şişmiş bir boğazla uyanmış ve zor yutkunuyorsanız limonlu su içerek boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Limonlu su antibakteriyel özelliği sebebiyle boğazınızdaki enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olur.

Boğazınızdaki şişlikten kurtulmak limonlu su içebilir ya da bir dilim limonu ağzınıza alarak yavaş yavaş emebilirsiniz.

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

9. Karaciğeri temizler

Limonlu su detoks etkisi yaparak karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Bununla beraber limonlu su karaciğerin daha fazla enzim üretmesine yardımcı olur.

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri

10. Daha sağlıklı yapar

 • Limonlu su içeriğindeki potasyum ile kan basıncının düzenlenmesine ve sinir hücrelerinin çalışmasına yardımcı olur.
 • Kan damarlarının temizlenmesini sağlar.
 • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Stres, depresyon ve aksiyete ile mücadeleyi kolaylaştırır.
 • Kanser riskini azaltır.

Her sabah limonlu su içmekle limonlu suyun faydalarından yararlanacak ve kısa zamanda sağlığınıza ne büyük katkı sağladığınızı farkedeceksiniz.

Limonlu su nasıl yapılır?

Herşeyden önce piyasada satılan hazır limon sularından uzak durun. Hazır limonlu su kullanarak limonlu suyun faydalarından yararlanmanız mümkün değil. Eğer sağlığınız için limonlu su içmek istiyorsanız doğal ürünler kullanmalısınız.

Kendi limonlu suyunuzu hazırlamak için taze limon kullanın. Ayrıca kullandığınız suyun kaliteli olmasına özen gösterin. Limonlu suyu iki şekilde hazırlayabilirsiniz.

Eğer sadece sabah değil de gün boyu limonlu su içmek istiyorsanız büyükçe bir sürahiyi suyla doldurun. Çok iyi yıkadığınız bir adet limonu kabuklarıyla birlikte ince dilimleyerek suyunuza ekleyin.

Bu şekilde hazırladığınız limonlu suyu gün boyu tüketerek hem içinizi ferahlatabilir hem de limonlu suyun faydalarından yararlanmış olursunuz.

Limon kabuğunun faydaları

Ayrıca suyunuzun içerisine taze nane yaprakları ya da salatalık dilimleri atarak daha farklı bir lezzet de elde edebilirsiniz. Bu şekilde limonlu su içmek kısa zamanda vücudunuzda pozitif değişimlerle etkisini gösterecektir.

Eğer yalnızca sabah yataktan kalktığınızda bir bardak limonlu su içmek istiyorsanız büyükçe bir bardağa tercihen biraz ılık kaliteli bir su doldurun.

Yıkayarak ikiye böldüğünüz limonun yarısını suya sıkın. Eğer bu miktar içmek için size biraz ekşi gelirse limon suyunu biraz daha az kullanabilirsiniz. Önemli olan bunu günlük alışkanlık haline getirmek ve limonlu suyun faydalarından sürekli olarak yararlanmaktır.

One thought on “Her Sabah Limonlu Su İçmek İçin 10 Sebep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *