Himalaya Tuzu Faydaları Nelerdir?

By | 11/08/2017

Son dönemde adı sıkça geçen himalaya tuzu zayıflama, vücudun elektrolit dengesini sağlama ve enerjiyi yükseltme gibi durumlar için kullanılıyor. Bu yazımızda himalaya tuzu faydaları, himalaya tuzu nasıl kullanılır, himalaya tuzu zayıflama ve himalaya tuzunun zararları konularında bilgi vereceğiz.

Tuz iyisiyle kötüsüyle hayatımızın vazgeçilmesi. Tuz tüketimini tamamen kesmek sağlık açısından sakıncalı olduğu gibi fazla tuz kullanmak da çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor.

himalaya tuzu faydaları

Himalaya tuzu faydaları ve zararları

Tuz tüketimi normalden fazla olduğunda yüksek tansiyon ve benzeri rahatsızlıklar oluşabilir ancak az tuz kullanıldığında ise iyot eksikliğine bağlı tiroid problemleri ortaya çıkabilir.

Uzmanlar hergün yeterli miktarda iyotlu tuz tüketmenin genel sağlığın korunmasına destek olacağını belirtiyor. Son dönemde sık sık adı geçen himalaya tuzu faydaları nelerdir, bildiğimiz tuzdan farklı mıdır, himalaya tuzu nasıl kullanılır konuları merak konusu.

Himalaya tuzu, çöme ve birikme yoluyla değil sıkışma yoluyla oluşmuş kristal kaya tuzudur. Bulunduğumuz tarihten yaklaşık 250 milyon yıl önce kuruyan denizlerin tuzunun yüksek basınçla sıkışması ile oluşmuştur. Pakistan’da bulunan Himalaya dağında himalaya tuzu rezervleri bulunur.

Ülkemizde himalaya tuzu Sağlık Bakanlığı tarafından verilen onay belgesi ile satılır. Himalaya tuzu zayıflama, cilt problemleri, vücudun elektrolit dengesini sağlamak, enerji düzeyini yükseltmek, astım hastalığı ve alerji gibi pek çok rahatsızlığı iyileştirme amacıyla uygulanabilir.

Himalaya tuzu nasıl kullanılır herkes tarafından merak edilen bir konu. Herşeyden önce şunu belirtmek gerekir ki sağlık için iyotlu tuz tüketmek gerekir. Uzmanların görüşüne göre Himalaya tuzu ve benzeri tuzlarda yeterli iyot yoktur. Dolayısıyla olası iyot eksikliği ve tiroid problemlerinin önüne geçmek için yemeklerde kullanılan tuzlar hangi çeşit olursa olsun, iyotlu olup olmadığına bakılmalıdır.

Himalaya tuzu nasıl kullanılır

Himalaya tuzunu vücuda enerji sağlamak üzere tüketebilirsiniz ya da cilt sağlığı için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte himalaya tuzu zayıflama ve kilo kontrolü için nasıl uygulanır diyetisyeninizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Himalaya tuzu nasıl kullanılır, himalaya tuzu faydalarına ve kullanılmak istenen rahatsızlığa göre değişir.

Himalaya tuzu nasıl kullanılır:

Cilt problemleri için: Himalaya tuzu faydalarından yararlanmak için cildinizi temizleyin. Himalaya tuzu ve su karışımını tonik olarak problemli bölgeye uygulayıp kuruduktan hemen sonra cilt tipinize uygun bir kremi üzerine sürün. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizdeki düzelmeyi gözlemleyebilirsiniz.

Sedef ve egzama hastalıkları için: Sedef ve egzama gibi rahatsızlıklar için himalaya tuzu karıştırdığınız su ile banyo yapabilirsiniz. Başlangıçta haftada iki defa tuzlu su banyosu yapın.

İyileşme gösterdiğiniz takdirde zamanla banyo sayısını haftada bir defaya indirin. İlk etapta ciltte yanma ve kızarma gibi yan etkiler görülebilir. En iyi sonucu almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Alerji ve astım için: Himalaya tuzu faydalarından biri de alerji ve astım gibi rahatsızlıklara iyi gelmesidir. Bunun için bir litre suya iki çay kaşığı himalaya tuzu karıştırarak kaynatın.

Su buharı dayanabileceğiniz bir sıcaklığa kadar soğuduğunda başınıza bir havlu alarak bu buharda 10 dakika kadar bekleyin. Bu uygulamayı düzenli olarak her gün bir defa tekrarlayın.

Diğer rahatsızlıklar için: Himalaya tuzu ile zayıflama, enerjiyi yükseltmek, elektrolit dengesini sağlamak ya da bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi durumlar için düzenli olarak himalaya tuzu ve su karışımını tüketebilirsiniz.

İki buçuk litre içme suyuna bir çorba kaşığı himalaya tuzu karıştırın ve gün içinde bu suyu tüketin.

Himalaya tuzu faydaları nelerdir?

Tuz vücudumuz için su, oksijen ve diğer yararlı besin maddeleri kadar gereklidir. Sağlığı korumak için her gün yeterli miktarda tuz tüketilmelidir. Himalaya tuzu faydaları zengin içeriğinden dolayı çok çeşitlidir. Himalaya tuzunda 84 mineral, bol miktarda elektrolit ve diğer elementlerden bulunur.

Bu özelliği ile himalaya tuzu faydaları bağışıklık sistemini güçlendirme, vücuda enerji verme ve vücuttan zararlı toksinlerin atımına yardımcı olmaktan romatizma ve kireçlenmeye karşı iyi gelmeye kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Bununla birlikte himalaya tuzu zayıflama ve kilo kontrolü üzerinde de etkilidir. Bu tür rahatsızlıklara karşı himalaya tuzu nasıl kullanılır aşağıda farklı yöntemleri göstereceğiz.

Himalaya tuzu faydaları:

Himalaya tuzu bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hastalıkları vücuttan uzak tutar.

Himalaya tuzu faydalarından biri de zararlı toksin ve çeşitli etkenler sebebiyle vücutta biriken ağır metalların kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlamaktır.

Himalaya tuzunun dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir, kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur.

Stres, depresyon ve anksiyete gibi olumsuz duygularla daha kolay başa çıkmayı sağlar.

Vücudun elektrolit dengesini sağlar, uygun pH seviyesinin ayarlanmasına yardımcı olur ve vücudun enerjisini yükseltir.

Himalaya tuzu zayıflama ve kilo kontrolü için uygundur. Himalaya tuzu zayıflamak isteyenler için farklı bir alternatif olabilir. Bunun için himalaya tuzu zayıflama amacıyla nasıl kullanılır öğrenmelidirler.

Himalaya tuzu romatizma ve kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Himalaya tuzu faydalarından biri de vücuttaki seratonin düzeyini yükselterek migren ağrılarını hafifletmesidir.

Uzmanlar kemik erimesine karşı dengeli beslenmenin yanında himalaya tuzu kullanılmasını öneriyor.

Astım ve alerji gibi rahatsızlıkların tedavisinde himalaya tuzu himalaya tuzu faydalarından iyileştirme amaçlı kullanılabilir. En doğru şekilde himalaya tuzu nasıl kullanılır doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz.

Himalaya tuzunun vücutta kanser hücresi oluşumunu önleyici özelliği vardır.

Himalaya tuzu uyku problemi olanlar için tedavi amaçlı kullanılabilir.

Her türlü cilt probleminin tedavisinde, cilt sağlığı ve güzelliği için bakım amaçlı himalaya tuzu kullanılabilir. Cilt sağlığı için himalaya tuzu nasıl kullanılır öğrenerek cilt bakımının yanı sıra sivilce ve akne oluşumu, uçuk gibi problemlerde uygulayabilirsiniz.

Himaya tuzunun faydalarından biri de cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olmasıdır. Himalaya tuzu aynı zamanda sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılabilir.

Bu yazımızda himalaya tuzu faydaları, himalaya tuzu zayıflama ve himalaya tuzu nasıl kullanılır konularında bilgi verdik. Hastalıkları iyileştirmek amaçlı himalaya tuzu kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Bunun dışında uzmanlar himalaya tuzunda yeteri kadar iyot bulunmadığını belirtiyor.

İyot sağlığımız için dışarıdan almamız gereken bir mineraldir. Eğer günlük yeteri kadar iyot alınmazsa tiroid problemlemleri ortaya çıkar. Dolayısıyla sağlığınız için yemeklerinizde kullandığınız tuzun mutlaka iyotlu tuz olması gerekir. Diğer sağlık problemleri için doktorunuza danışarak himalaya tuzu faydalarından yararlanabilirsiniz.