Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

By | 02/07/2015

Kilo vermek için yoğun bir çaba mı sarfediyorsunuz? O zaman doğal olarak kısa zamanda hızlı sonuçlar görmeyi bekliyorsunuz. İdeal kiloya ulaşmak için verdiğiniz büyük emeğin karşılığını kısa zamanda zayıflayarak almak istemeniz en doğal hakkınız.

O zaman bu tavsiyeye kulak vermeniz gerekir: Alışılmadık tuhaf içerikleri olan moda diyetleri uygulamayı bırakın. Kilo vermek için hemen bu gün uygulamaya başlayacağınız daha sağlıklı seçimler var. Sağlıklı bir diyet ve bol bol egzersiz yaparak sağlığınızı kaybetmeden güvenli bir şekilde haftada neredeyse bir buçuk kiloya yakın kilo vermeniz mümkün.

Hızlı kilo vermek için ne yapmalı

Hızlı kilo vermek için ne yapmalı

Nasıl hızlı kilo verebilirim?

Eğer bir hafta boyunca her gün yediğiniz yiyeceklerin toplam kalorisinden 500 kalori fazla yakarsanız yarım ya da bir kilo kadar kilo vermeniz mümkün. Bir kuralı unutmamanız gerekir: Eğer kilo vermek istiyorsanız daha az yemek yemeli, daha fazla egzersiz yapmalısınız.

Tuz ve karbonhidratı azaltmanız ilk etapta daha fazla kilo vermenizi sağlayacaktır fakat bu yağ yakmayla değil, tuz ile tutulan fazla sıvının vücuttan atılmasıyla olacaktır. Sağlıklı bir diyetle birlikte yapacağınız yoğun egzersizler sayesinde vücudunuzdaki fazla yağları yakarak hızlı kilo vermeniz mümkün.

Hızlı kilo vermek için diyetler

Sağlıklı bir diyet uygulamak sizi fazla karbonhidrat, hayvansal yağlar ve diğer zararlı besin maddelerini yemekten alıkoyar. Hızlı kilo vermek için diyetinizde meyve, sebze, yumurta, soya, derisiz tavuk göğüs eti, balık, kabuklu deniz hayvanları ve yağsız süt ürünleri bulunmalıdır.

Düşük karbonhidratlı sebzeler yemek sizi tok tutar.

İyi bir sindirim için yeteri kadar su için.

Lezzetiyle sizi baştan çıkaran, yemeden duramadığınız yiyecekleri evinizden uzak tutun. Alışveriş listenizden bu cazip yiyecekleri çıkarın. Bir defa bu yiyecekleri mutfağınıza soktuğunuzda, evde bulunduğunuz süre içerisinde devamlı aklınızdan bu yiyecekleri yemek geçecektir.

Kendinizi devamlı meşgul tutun. Boş zamanınız oldukça aklınıza birşeyler atıştırmak gelecektir. Ufak tefek bile olsa devamlı uğraşacak işlerinizin olması, boş vaktinizi abur cubur atıştırmayla geçirmenizi engeller.

Birşeyler yiyeceğiniz zaman tabağınıza alıp masaya oturup yeyin. Asla buzdolabını açıp ayaküstü atıştırmayın. Eğer ayaküstü birşeyler atıştırıyorsanız ne kadar fazla yediğinizin farkında olmazsınız. Yiyeceğinizi tabağa alıp masaya oturduğunuzda yediğinize hem bir sınır belirlemiş olur, hem de bu atıştırmayla kaç kalori aldığınızı kolayca tahmin edebilirsiniz.

Asla öğün atlamayın. Uzun süre aç kalmayın. Uzun bir süreyi yemek yemeden geçirdiğinizde metabolizmanız yavaşlar. Vücudunuz yağ depo etmeye başlar. Yemeğe oturduğunuzda ise normalde yiyeceğinizden çok daha fazla yemek yersiniz. Düzenli yemek yeme alışkanlığı kilo vermenize ve sonrasında formunuzu korumanıza yardım eder.

Kendinize bir yemek defteri edinin. Günlük olarak yediklerinizin kaydını tutun. Bu şekilde kendinizi takip edebilirsiniz. Bu kayıtlar ne kadar kalori aldığınızın farkında olmanızı sağlar. Sizi beslenme anlamında daha bilinçli kılar.

Yediklerinizi not ederken aynı zamanda birşey yemeden önce nasıl hissettiğinizi de not edebilirsiniz. Sinirli mi olursunuz? Yoksa üzgün ya da canı sıkılmış mı? Genelde yediklerimize ve aldığımız kalorilere odaklanırız. Fakat yeme alışkanlığımızın önemli bir bölümünü duygularımız oluşturur.

Aldığınız notlar neticesinde yeme alışkanlığınızda belirli bir davranış tespit ederseniz bunun üzerine düşünmekte fayda var. Eğer sürekli olarak belirli bir duygu durumu sonucu yemek yemeye kalkıyorsanız bu konuda destek alabilirsiniz. Sizi sürekli yemeye yönlendiren bu duygusal durumunuz düzeldiğinde otomatik olarak fazla yemek yemekten vazgeçeceksiniz.

Hızlı kilo vermek için egzersiz

Daha fazla hareket zamanı! Hızlı kilo vermek için günde bir saate yakın bir süre egzersiz yapmanız şart.

Kardio ve ağırlık çalışma üzerine egzersiz yapmayı planlamalısınız.

Kardio çalışması çok fazla kalori yakmanızı sağlar bu yüzden hızlı kilo vermek için idealdir. Fakat sonrasında ağırlık çalışmalısınız. Kardiyo ile ısındıktan sonra ağırlık çalışmasıyla birlikte bir saat kadar ter atmaya devam etmeniz gerekir.

Yoğun bir egzersiz programına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey egzersiz yapmanıza engel herhangi bir sağlık probleminizin olup olmadığını kontrol etmektir. Böylece gönül rahatlığıyla kardiyo ve ağırlık çalışmalarınızı yapıp hızla kilo verebilirsiniz.

Tuhaf ve sıkı diyet uygulamaları

Eğer vermeniz gereken çok fazla kilo varsa size cazip gelen her türlü diyeti hiç düşünmeden uygulamaya gönüllü olabilirsiniz. Özellikle de bu diyetleri harika vücutları olan ünlülerin uyguladığını duyduğunuzda.

Fakat şunu unutmayın: Bir diyet kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir.

Aynı zamanda, detox hapları, laksatifler ve diğer başka ilaçların promosyonunu yapan diyet programlarını da dikkate almamanız gerekir. Bunlar sağlığınız için son derece zararlı olabilir.

Gerçek şu ki; günlük alınan kalori miktarının 1050 ya da 1200’ün altına inmesi zararlı, çünkü etkin olarak egzersiz yapabilmeniz için güçlü kaslara ihtiyacınız var.

Günlük çok az kalori aldığınızda yağ yakarsınız fakat aynı zamanda kas kaybına da uğrarsınız. Bu sağlığınıza zarar verir, metabolizmanız oldukça yavaşlar ve uzun süre yoğun egzersiz yapmanız da oldukça güçleşir.

Sonuç olarak sağlığınızı kaybetmeden hızlı kilo vermek istiyorsanız dengeli ve düzenli bir beslenme planına ve sıkı bir şekilde egzersiz yapmaya ihtiyacınız var. Sağlığınızı bozacak çok düşük kalori içeren ya da herhangi ticari amaçla üretilmiş ilaçlar ya da tuhaf başka içerikleri olan diyetlerden uzak durmalısınız. Kilo verme planınızı en doğru şekilde uygulamak için doktorunuza danışmanız gerekir.

One thought on “Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *