Hızlı Yağ Yakmak İçin 7 İpucu

By | 11/11/2015

Hızlı yağ yakmak için ne yapmalı, ne yemeli ve kolayca zayıflamanın yolları nelerdir?

Herkes giydiği kıyafetlerin içinde iyi görünmek ister. Bunun için fit bir vücuda sahip olmak ilk şart. Ancak düzenli egzersiz yapmanıza ve sağlıklı beslenmenize rağmen hala istediğiniz vücuda sahip değil misiniz?

Hızlı yağ yakmak için 7 ipucu

Yağ yakmak için ne yapmalı

Yağ yakmak ve böylece vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulup formda bir görünüm elde etmek için düzenli egzersiz ve dengeli beslenme şart. Kilo kontrolü ve sağlıklı bir yaşam sürmek için aktif bir hayatınız olmalı.

Hareket etmeyi yaşam boyu süren bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Vücudunuzda fazla yağ birikmesini önlemek için ise aşırı şekerli ve yağlı olan sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalı, her gün taze sebze ve meyve tüketmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak, daha hızlı yağ yakmak ve zayıflamak için birkaç etkili ipucunu uygularsanız zayıflama hedefinize daha kolay ulaşırsınız.

Hızlı yağ yakmak için ne yapmalı?

1. Bol su için

İster inanın ister inanmayın, su en etkili yağ yakıcılardan biri. Yağ yakmakla görevli karaciğer, bu işlevi yerine getirmek için bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Eğer vücudunuz susuz kalırsa yağ yakma işlemi de yavaş olacaktır. Az su içmenin aynı zamanda kaslar ve eklemler üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Eminiz ki günde 8 bardak su içmeniz gerektiğine dair öneriden haberiniz vardır. Ancak yeterli su içip içmediğinizi idrarınızın renginden de anlayabilirsiniz.

Eğer yeterli miktarda su içiyorsanız idrarınız renksiz olacaktır. İdrarınız renksizse vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar su içiyorsunuz demektir. Ancak idrar renginiz daha koyu bir renkse bu gün içinde daha fazla su içmeniz gerektiğine dair bir işarettir.

Bol su içmek aynı zamanda aç hissetmeyi de önler. Susuzluk zaman zaman açlık duygusuyla karıştırılır. Bu durumda acıkmadan daha fazla yiyecek tüketilir. Eğer aç hissediyorsanız aslında aç değil de susuz kalmış olmanız ihtimal dahilindedir.

Gereksiz yere yemek yemeyi önlemek için gün içinde sık sık su için. Hızlı yağ yakmak için yanınızda her zaman su bulundurun ve su içmek için susamayı beklemeyin. Bu şekilde daha hızlı yağ yakar ve sağlıklı, formda bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Günde kaç litre su içmeli?

2. Sık yemek yiyin

Hızlı yağ yakmak için sık zaman aralıklarıyla yemek yemek ilk bakışta çok da anlamlı gelmeyebilir. Burada önemli olan nokta yağ yakma açısından kaliteli gıdalarla beslenmektir. Kompleks karbonhidratlar, sağlıklı yağlar, yağsız proteinler metabolizmayı hızlandırarak hızlı yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Eğer hedefiniz hızlı yağ yakmaksa gün içerisinde mutlaka 6-8 öğün tüketmeniz gerekir. Bu şekilde beslenirseniz metabolizmanız asla yavaşlamaz. Dolayısıyla vücudunuzdaki yağ yakma işlemi de yavaşlamaz. Yağ yakmak için az ve sık yemeye özen gösterin. Ana ve ara öğünlerinizde mümkün olduğunca sağlıklı gıdalar tüketin.

Fit insanların sahip olduğu 8 yeme alışkanlığı

3. Ağırlık çalışın

Zayıflamak için düzenli egzersizin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Eğer hızlı yağ yakmak istiyorsanız egzersiz programınızda ağırlık çalışmasına mutlaka yer vermeniz gerekir.

Ancak hafif ağırlıklarla çalışmak sizin için pek faydalı olmayacaktır. Fazla yağ yakmak istiyorsanız daha fazla kas yapmaya ihtiyacınız var. Vücudunuzda ne kadar çok kas olursa o kadar çok kalori yakılır. Bunu gerçekleştirmek için, ağırlık çalışmasında kullandığınız ağırlıkları artırmayı deneyin.

Böylece yağ yakma amacıyla yaptığınız egzersizlerden daha fazla verim elde edersiniz. Düzenli olarak bu şekilde çalıştığınızda farkı göreceksiniz.

4. Egzersizden sonra yiyin

Egzersiz sonrası yemek yemek bedeninizi tekrar şarj etmenize yardımcı olacaktır. Spordan hemen sonra tüketeceğiniz öğün kas yapımı için çok önemlidir. Bu yüzden egzersiz yaptıktan sonra kısa süre içinde yemek yemeyi ihmal etmemeniz gerekli.

Egzersiz sonrası, kas yapımı için yağsız ve sindirimi kolay proteinleri tercih etmelisiniz. Harcadığınız efor sonucunda vücudunuzun kaybettiği vitamin ve mineralleri geri kazanmak ve kas onarımını hızlandırmak için taze sebze ve meyve yemelisiniz.

Izgara tavuk ya da balık eti ile karışık ızgara sebze, tam tahıllı ekmek, zeytinyağı ve limonla birlikte hazırlanmış ton balıklı sandviç, kuru meyveler ve kuruyemişler, yulaf ve taze meyve eklenmiş bir kase yoğurt spor yaptıktan sonra tüketmek için iyi bir seçim olabilir.

5. İyi uyuyun

Günlük ihtiyacınız olan uykuyu tam olarak uyumak hızlı yağ yakmanın en kolay ve en rahat yollarından biri. Çünkü az gece uykusu uyumak metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Metabolizmanın yavaşlaması daha az kalori yakımı anlamına geliyor.

Az uyku uyumak aynı zamanda yağ yakımını sağlayan hormon düzeylerini de düşürüyor. Gün boyu aç hissetmenize sebep oluyor. Bu kötü etkilerden korunmak ve hızlı yağ yakımını sağlamak için her gün düzenli olarak uyuyun. Kaliteli gece uykusu uyumaya gayret edin.

Günde kaç saat uyumalıyız?

6. Yeşil çay için

Hızlı yağ yakmak için sabah rutininizi kahve içmek yerine yeşil çay içmeyle yer değiştirin. Gün içerisinde de sıcak içecek tercihiniz yeşil çay olsun. Bunun nedeni yeşil çayın hızlı yağ yakmak için en ideal içeceklerden biri olmasıdır.

Yeşil çayın içinde metabolizmayı hızlandırıcı maddeler bulunur. Metabolizmanız hızlandıkça daha fazla yağ yakarsınız. Buna ek olarak yeşil çayın içinde bol miktarda antioksidan madde bulunur.

Yeşil çayın faydaları

7. Stresi azaltın

Aşırı stres yaşam kalitenizi düşürür. Daha fazla yemek yemenize, daha fazla sigara ya da alkol kullanmanıza sebep olur. Uyku düzeninizi bozar. Stres altındayken deliksiz ve rahat bir uyku çekme ihtimaliniz daha azdır. Ayrıca kortizol seviyeniz normalden yüksek olur ki bu da özellikle karın bölgenizde aşırı yağlanmayla sonuçlanır.

Hızlı yağ yakmak istiyorsanız stresten uzak bir yaşam sürün. Hiç değilse, yaşadığınız stresin kontrolü sizde olsun.

Stresi yönetmenin yolları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *