3 Adımda Hızlı Zayıflama Yöntemi

By | 09/03/2015

Kısa bir süre içerisinde kilolarınızdan kurtulmanın birçok yolu var. Ancak bunların çoğu aç ve tatminsiz kalmanızı gerektiriyor. Eğer çelik gibi bir iradeye sahip değilseniz, açlık, zayıflama planlarınızdan çabukça vazgeçmenizi sağlıyor.

Yenilen lezzetli yiyeceklerde kısıntıya gidilmeden malesef kilo vermek pek de mümkün değil. Zayıflamanın tek bir kuralı var. O da vücuda alınan kaloriden daha fazlasını yakmak.

Böylece depo edilen yağlar enerjiye dönüştürülerek kullanılır ve bir süre sonra kilo verilmeye başlanır. Ancak zayıflama hedefi olan kişiler, fazla iştahlı olmak, çok çabuk acıkmak gibi problemleri çözmeden bu hedeflerine ulaşamıyorlar.

Hızlı zayıflama yöntemleri

Hızlı zayıflama yöntemleri

3 Adımda hızlı zayıflama yöntemi

Bu yazıda size 3 aşamalı bir plan sunacağız:

 • İştahınızı öldürün
 • Aç kalmadan hızlı zayıflayın
 • Aynı zamanda sağlıklı kalın

Adım 1 – Şeker ve nişastayı hayatınızdan çıkarın

En önemli kısım şekeri ve nişastayı (karbonhidratları) diyetinizen çıkarmak. Bunlar insülin salgılanmasını en çok uyaran besinlerdir. Bilmeyenler için söylüyoruz: İnsülin vücutta yağ depolanmasını sağlayan başlıca hormondur. İnsülin azaldığında vücudunuz depo ettiği yağları yakmaya başlar.

Düşük karbonhidrat içeren diyet yapanlarla düşük yağ içeren diyet yapanların karşılaştırıldığı bir bilimsel araştırma yapılmış. Araştırmanın sonucunda, düşük karbonhidrat içeren diyet uygulayanların daha hızlı zayıfladığı ortaya çıkmış.

Düşük karbonhidratlı diyeti uygulayanlar doyana kadar yemek yemişler. Bunun karşılığında, düşük yağlı diyetli uygulayanlar kalori kısıtlaması yapmış ve aç kalmışlardır. Buna rağmen düşük karbonhidrat diyeti uygulayanlar zayıflamada daha başarılı sonuç elde etmiş.

Bu durumda yapacağınız şey basit: Karbonhidratı azaltarak aç kalmadan hızlı zayıflayın.

Adım 2 – Protein, yağ ve sebze tüketin

Her yemeğiniz mutlaka protein, yağ ve düşük karbonhidratlı yağ içermeli. Tabağınızı buna göre her gruptan yeteri kadar alarak dengeli bir şekilde hazır etmelisiniz. Bu şekilde beslenerek karbonhidrat alımını otomatik olarak azaltmış olursunuz.

Protein kaynakları:
Et – Dana, kuzu, tavuk eti
Balık ve deniz ürünleri – Somon, levek, alabalık, karides
Yumurta – Omega-3 açısından zenginleştirilmiş olanları tercih edebilirsiniz.

Yüksek oranda protein içeren diyetler aynı zamanda yemek düşüncesini aklınızdan siler, iştahınızı azaltır ve atıştırma alışkanlığından kurtarır. Yüksek protein içeren bir diyet sizi gün boyu tok tutar.

Düşük karbonhidratlı sebzeler:

 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Ispanak
 • Brüksel lahanası
 • Lahana
 • Pazı
 • Marul
 • Salatalık
 • Kereviz
 • Tüm liste burda.

Tabağınızı düşük karbonhidratlı sebzelerle doldurmaktan kaçınmayın. Et ve bolca lif, vitamin, mineral içeren bir diyet sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Yağ kaynakları:

 • Tereyağı
 • Zeytinyağı
 • Hindistancevizi yağı
 • Fındık yağı

Adım 3 – Haftada 3-4 defa egzesiz yapın

Egzersiz yapmadan zayıflamanız mümkün değil. Haftada 3 yada 4 defa spor salonuna gidip ısınma, ağırlık çalışması ve esneme yapabilirsiniz. Ağırlık çalışması kalori yakmanızı sağladığı gibi metabolizmanızın yavaşlamasını da önler. Bu yüzden egzersizde zayıflamanıza en çok yardımı dokunacak aktivite ağırlık çalışmasıdır.

Eğer spor salonunda çalışmaktan hoşlanmıyorsanız koşma, yüzme, bisiklete binme yada yürüme gibi egzersizleri deneyebilirsiniz. Fakat burda en önemli nokta ağırlık çalışmasını ihmal etmemeniz olacaktır. Kas kütleniz ne kadar fazla olursa metabolizmanız da paralel olarak daha hızlı çalışır. Bunun sonucunda çok daha fazla kalori yakarsınız.

Cherry red summer apple isolated on whitePeki ya kalori hesabı?

Karbonhidratı kıstığınız, protein, yağ ve düşük karbonhidratlı sebzeleri tercih ettiğiniz sürece kalori hesabı yapmanıza gerek yok. Ama kalori hesabı yapmak sizi zayıflama konusunda motive ediyorsa buna devam edebilirsiniz. Buradaki ana amacınız günlük tükettiğiniz karbonhidratın 20-50 gramı aşmaması olmalıdır.

Kilo vermek istiyorsanız ve günlük ne kadar kalori almanız gerektiği konusunda kararsızsanız aşağıdaki yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Zayıflamak için günlük kalori ihtiyacı ne olmalıdır?

Zayıflamayı Hızlandıracak ve Kolaylaştıracak Diğer İpuçları

Şu ana kadar hızlı zayıflama için tüm yapmanız gereken aşağıdaki 3 adım:

1. Yüksek karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmak
2. Protein, yağ ve sebze tüketmek
3. Haftada 3-4 defa egzersiz yapmak

Bu şekilde bir beslenme ve egzersiz düzenini sadece bir dönem için yapmayın. Bunlar aynı zamanda sağlıklı yaşam alışkanlıklarıdır. Bu uygulamalara tüm yaşamınız boyunca devam etmeye özen gösterin.

Bu adımlara ek olarak zayıflama sürecinde işinizi kolaylaştıracak ipuçları:

Su İçin: Bir araştırmaya göre yemeklerden yarım saat önce su içmek daha az kalori almanızı ve %44 daha fazla kilo vermenizi sağlıyor. Su içmek aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır.

Kahve yada Çay İçin: Metabolizmanızı hızlandırmak için kahve yada çaydan hangisini seviyorsanız bol bol içebilirsiniz. Ancak burda unutmamanız gereken önemli bir nokta var: Fazla kalori alımını önlemek için içeceğiniz çay ya da kahve mutlaka şekersiz olmalı.

Kahvaltıda Yumurta Yiyin: Araştırmalar tahıl bazlı kahvaltıyı yumurta ile değiştirenler sonraki 36 saatte daha fazla doygunluk hissi yaşadıklarını ve %65 daha fazla kilo verdiklerini gösteriyor. Yumurta ayrıca son derece besleyici bir yiyecektir. Vücudunuzun ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri fazlasıyla karşılayabilir.

Daha küçük Tabak Kullanın: İlginç gelebilir ama küçük tabak tercih etmek daha az yemenizi sağlıyor.

Bebekler Gibi Uyuyun: Uykusuzluk problemi obeziteye yol açmaktadır. Uykusuz kalarak vücudunuzun yağ depo etmesini kolaylaştırırsınız. Bu durum kilo vermenizi engeller. Zayıflamak ve sağlıklı kalmak için düzenli ve kaliteli uyku uyuyun.

İsveç diyeti yapanların yorumları – kaç kilo verdirir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *