İdrar Rengi Neden Koyulaşır, Beyaz, Kahverengi Farkı nedir?

By | 07/08/2017

İdrar rengi neden koyulaşır, idrardan kan gelmesi, beyaz idrar ve kahverengi idrar sağlık için ne anlama gelir? İdrar ile vücuttaki işlemler sonucu üretilen atık maddeleri vücuttan uzaklaştırabiliriz. Kahverengi idrar ya da idrardan kan gelmesi gibi durumlar hastalık habercisi olabilir.

Vücudumuzun işleyişinde bir problem olduğunda bu, dış görünüşe yansıyabilir. Cilt soluklaşır, gözler donuk bir hal alır, saçlar dökülür ya da tırnaklar kolayca kırılır hale gelir. Bunun gibi birçok belirti bize ters giden bir durum hakkında haber verir.

idrar rengi neden koyulaşır, beyaz, kahverengi idrar

İdrar rengi neden koyulaşır

Aynı şekilde idrar rengindeki değişme de sağlık durumumuz hakkında bilgi verebilir. İdrar rengi beyaz ya da turuncu renkte olabilir. Kahverengi idrar ya da idrardan kan gelmesi gibi durumlar az sıvı alma ya da bir hastalık ile ilişkili olabilir.

Sarı, beyaz, kahverengi idrar rengi anlamları

İdrar rengi sağlık durumunuz ile ilgili bilgi verebilir. Yeterince sıvı alıp almadığınız, vücudunuzda mineral eksikliği ve benzeri bir durum olup olmadığı ya da herhangi bir hastalığın belirtisi idrar renginde değişmeye yol açabilir.

Açık sarı idrar: Sağlıklı çalışan bir vücuttan çıkan idrar rengi açık sarı renk olmalıdır. Açık sarı idrar rengi yeterince su içtiğiniz ve sağlıklı olduğunuz anlamına gelir.

Renksiz idrar: Eğer idrarınız renksiz ise bu aşırı su içtiğiniz anlamına gelir. Bol su içmek vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlar. Ancak herşeyde olduğu gibi su içmekte de aşırıya kaçılmamalıdır.

Renksiz idrar tehlike yaratmaz ancak idrarın asıl olması gereken renk açık sarıdır. Bu yüzden renksiz idrar görmemek için içilen su miktarını biraz azaltabilirsiniz.

Koyu sarı idrar: İdrar renginiz koyu sarı ya da bal rengine yakın olacak şekilde koyu ise bu yeteri kadar su içmediğiniz anlamına gelir. Günlük daha fazla su içerek idrar rengindeki açılmayı takip edebilirsiniz.

Ancak kahverengi idrar renginin yakın olacak şeklinde koyu olması başka anlamlara da gelebilir. İdrar rengi neden koyulaşır başlığı altındaki sebeplerden biri de koyu sarı idrar oluşmasına yol açabilir.

Kahverengi idrar: Kahve rengi idrar çok fazla baklagil tükettiğinizde oluşabilir. Bununla beraber bazı ilaçların kullanımı da kahverengi idrara yol açabilir.

Kahverengi idrar görülmesi karaciğerde bir problem olduğunun göstergesi de olabilir. Böyle bir durumdan şüphe ediliyorsa bir doktora danışmak en iyi seçenek olacaktır.

Kırmızı renkte idrar: İdrar rengi beyaz, sarı ya da kahverengi olabileceği gibi kırmızı renkte de olabilir. Yaban mersini ya da pancar gibi kırmızı renkteki besinlerin aşırı tüketimi idrar renginin kırmızı olmasına yol açabilir. Ancak idrardan kan gelmesi de idrarın kırmızı renkte olmasının sebebidir.

İki durum birbirine karıştırılmamalıdır. İdrardan kan gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Turuncu renkte idrar: Turuncu renkte idrar da yediğiniz renkli besinlerin bir sonucu olabilir. Beslenme tarzınızı değiştirdikten sonra idrar renginiz normale dönecektir.

İdrar renginizi düzenli olarak takip etmelisiniz. Turuncu renkte idrar aynı zamanda idrardan kan gelmesi ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Yeşil renkte idrar: İnanması güç ama idrar renginiz yeşil olabilir. Bu da diğerlerinde olduğu gibi tüketilen renkli yiyecek ya da içeceklere bağlı olabileceği gibi ilaç kullanımına bağlı da olabilir.

Köpüklü idrar: İdrar rengi beyaz ya da renksiz köpüklü olması çok fazla protein içeren gıda tükettiğiniz anlamına gelir. Eğer arada sırada idrarınız köpüklü ise sorun yok ancak sürekli olarak köpüklü idrar varsa en yakın zamanda doktora görünmelisiniz.

Tortulu idrar: İdrar rengi hastalık habercisi olabilir demiştik. Tortulu idrar da prostat habercisi olabilir. Bununla beraber böbrek taşları ya da idrar yolu enfeksiyonu da tortulu idrar oluşumuna sebep olabilir. Böyle bir durumda doktora danışmanızda fayda var.

İdrar rengi neden koyulaşır?

İdrar rengi günlük olarak tüketilen yiyecek ve içeceklere göre değişkenlik gösterebilir. Buna bağlı olarak kahverengi idrar ya da açık sarı idrar gibi değişik renkler görülebilir.

Ayrıca çeşitli rahatsızlık durumlarında da idrardan kan gelmesi gibi belirtiler görülebilir. İdrar rengi neden koyulaşır pek çok farklı sebebi olabilir. Eğer sabah saatlerindeki idrar rengi koyu renkte ise bu gece yaşanan su kaybı ile ilişkilidir.

Sabah ilk yapılan idrarın kahverengi idrar rengine yakın olmasında anormal bir durum yoktur. Bununla birlikte gün içinde idrar rengi neden koyulaşır sebeplerini araştırmak gerekir.

Bazı hastalıklar, ilaç kullanımı ya da az su tüketimi idrar renginin koyulaşmasına, kahverengi idrar rengine yaklaşmasına ya da farklı bir renge dönüşmesine neden olabilir.

İdrar rengi neden koyulaşır:

Yeteri kadar su içmemek: Az su içmek sağlık açısından sakıncalıdır. Vücuttaki hücreler, dokular ve organlar fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirmek için birincil sırada suya ihtiyaç duyarlar. Eğer idrar renginiz koyulaşmışsa bu az su tükettiğinize dair bir işarettir.

Vücudunuza yeteri kadar sıvı aldığınızda kısa bir süre sonra idrar rengindeki değişmeyi görebilirsiniz.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

Terleme: Vücuda alınan su kullanıldıktan sonra iki şekilde vücuttan atılır. Bunlardan biri idrardır. Vücuttan suyu atmanın diğer yolu ise terlemedir. Sıcak havalarda terleme yoluyla vücuttan oldukça fazla su atılır.

Buna ek olarak ağır işlerde çalışma ya da spor yapma sırasında terleme artar. Terleme yoluyla vücuttan su atıldığı için idrardaki su miktarı azalır. Bu yüzden idrar rengi koyulaşabilir.

İlaç kullanımı: Kullanılan bazı ilaçlar idrar renginde koyulaşmaya neden olabilir. Aynı zamanda vitamin kullanımı gibi bazı ürünlerin uzun süre kullanılması da idrar renginin koyu olmasına yol açabilir.

Sağlıklı bir insanda idrar renginin açık sarı olması gerektiğini unutmayın. İdrar rengi beyaz, turuncu ya da yeşil olduğunda anormal bir durum olabileceğinin bilincinde olun.

Az sıvı tüketimi dışında idrar rengi neden koyulaşır araştırmak gerekir. Kahverengi idrar ya da idrardan kan gelmesi gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora danışın.