İştahı Kontrol Etmenin Yolları

By | 26/06/2015

Diyetiniz tamamiyle sağlıklı yiyeceklerden oluşsa da, çoğunlukla diyet yapma aç kalma olarak düşünülür. Kilo problemi yaşayan insanlar genellikle doymayla ilgili sıkıntı yaşarlar ve iştahlarını kontrol edemezler.

İştahı kontrol edememek malesef sürekli yiyecek düşünmeye, durmadan birşeyler atıştırmaya yol açar. Bu tür sorunlar yaşayan kişiler beyinlerinin gönderdiği açlık sinyallerine karşı hassas olmalarına karşılık tokluk hissini pek yaşamazlar.

İştahı kontrol etmenin yolları

İştahı kontrol etmenin yolları

Açlık duygusunu bastırıp daha az yemek yemek için size doygunluk hissini yaşatacak, uzun süre tok kalmanızı sağlayacak yiyecekler yemelisiniz. Bu sayede daha az yiyerek daha az kalori almış olur ve daha kolay zayıflayabilirsiniz.

Doğru beslenme düzenine uymak, diyet yaparak yenilen yiyeceklerde kısıntıya gitmekten daha önemlidir.

Düzenli yemek yeme alışkanlığının olmayışı ve öğünlerde karbonhidrat ağırlıklı besinlere yer verilmesiyle açlık duygusu artar. Çok az yağ içeren, çok az protein içeren ya da çok az lif içeren bir diyet uygularsanız açlığınız artar.

Yaşadığınız stress iştahınızın artmasına ve normalden daha fazla yemenize sebep olur.  Sürekli aşırı stres altında kalmak aynı zamanda karın bölgesinde biriken yağların da nedenlerinden biridir.

Lifli gıdalar nelerdir?

Çevrenizde ya da gözünüzün önünde daima yiyecek birşeyler bulundurmanız da iştanınızın hiç kesilmeden sizi devamlı birşeyler yemeye zorlamasına sebep olur. Mutfağınızı, evinizi ve iş yerinde çalıştığınız ortamda buna göre bir düzenleme yapmalısınız.

Ortalıkta yiyecek abur cubur tarzı yiyecek bulunmamalı. Ayrıca çalışma masanızın çekmecelerinde de bisküvi ya da şekerleme tarzı atıştırmalıklar varsa onları da ortadan kaldırmalısınız. Buna ek olarak aldığınız paketli gıdaların kaç kalori ettiğini paketin arkasındaki açıklamaları okuyarak öğrenmelisiniz.

Bu tür yiyeceklerle açlığınızı bastırmaya çalışırsanız hem fazla kalori alırsınız, hem de doyurucu olmadıklarından çok kısa sürede tekrar açlık hissi yaşarsınız.

100 kalorinin altında 10 sağlıklı atıştırmalık

İştahı kontrol etmenin yolu

Açlığınızı kontrol altına almak, aşırı yemek yemekten kaçınmak istiyorsanız kan şekerinizin aniden yükselmesine sebep olacak yiyeceklerden kaçınmalısınız. Doygunluk hissini yaşamak için öğün aralarını fazla açmadan her iki üç saatte bir düzenli olarak yemek yemelisiniz.

Protein, yağ ve lif açısından dengeli bir diyet uygulamanız açlık duygusuyla baş etmenize yardımcı olacaktır. Diyetinizde et, balık, tavuk, fındık, tam tahıllar ve sebzelere yer verin. Sebzeler düşük kalorili fakat bol lif içerediğinden uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlar.

Sindirim için yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Özellikle yemeklerden yarım saat kadar önce bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Daha küçük porsiyonlarla daha az fakat daha sık yemeniz sizi açlık duygusu hissedip aşırı yemek yemekten alıkoyacaktır.

Çok az yağ, çok az protein ya da çok az lif içeren bir diyet uygularsanız açlığınız artar.


Protein, yağ ve lif açısından dengeli bir diyet uygulamanız açlık duygusuyla baş etmenize yardımcı olacaktır.

Uzun süre tok kalmanızı sağlayacak, iştahınızı dengelemenize ve aşırı yemek yemenize engel olacak yiyecekler:

Fındık: İçerdiği faydalı yağlara ek olarak iştahınızı kontol altına almanıza yardımcı olarak lif barındırır. Diğer karbonhidratlara kıyasla sindirimi daha yavaş gerçekleşir ve bu sayede midenizde daha uzun süre kalır. Bu durumda daha uzun süre doygunluk hissi yaşarsınız.

Yulaf: Sadece bir kase yulafla uzun süre tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Yulaf iştahınızı kapatmaya yardımcı bir hormon olan kolesistokin seviyesini yükseltir. Yulafı sütle ya da yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Ancak aldığınız yulafın içinde şeker katkısı ya da benzeri bir madde olmamalıdır.

Elma: Sabahları ya da günün herhangi bir vakti ara öğün olarak tüketilebilecek en ideal meyvelerden biri elmadır. Elma yüksek oranda su ve lif içerdiğinden sizi uzun süre tok tutar. Elma yedikten sonra hemen acıkıyorum diyorsanız, elmanın yanında 2-3 kaşık yoğurt tüketmeyi deneyin.

Nane: Nane kokusu sadece sakinleşmenizi sağlamaz, nane aynı zamanda etkili bir iştah kesicidir. Bulunduğunuz ortamda nane aromalı bir mum ya da tütsü yakmayı veya nane çayı içmeyi deneyin. İştahınızın dengelendiğini ve aşırı atıştırma alışkanlığınızın kesildiğini farkedeceksiniz.

Baharatlar: Bilimsel araştırmalarda baharatlı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı ve uzun süre doygunluk sağladığını gösteriyor.

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek

Yumurta: Her sabah bir ya da iki adet yumurta yiyerek gün boyu tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Yumurta içerdiği pek çok faydalı maddeye ek olarak harika bir protein kaynağıdır. Yumurta gün içerisinde doygunluk hissi yaşamanızı sağlar ve aşırı yemek yemenizi önler.

Patates: İçeriğindeki besleyici maddelerin zarar görmemesi için kabuğuyla birlikte haşlayacağınız patates uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Patates iyi bir lif kaynağıdır ve B1, B2 vitaminleriyle protein içerir. Öğünlerinizde patatese yer vererek açlık hissini daha az yaşayabilirsiniz.

Yoğurt: Araştırmalara göre düzenli olarak yoğurt tüketenlerin günlük aldığı kalori miktarı, yoğurt tüketmeyenlere göre çok daha az. Bunun sebebi yoğurdun içerdiği protein ve yağ ile sağladığı doygunluk hissidir.

Faydalı pek çok madde barındıran yoğurt aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesini sağlar. İştahınızı dengelemek, uzun süre tok kalmak için kalorisi düşük ve son derece besleyici olan yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin.

One thought on “İştahı Kontrol Etmenin Yolları

  1. Hamdi Sazcı

    İlla ki “hayır olmaz diyerek engel mi koymalısınız? Kişi zayıf kimselerden hoşlanmıyorsa illa ki onu engellerle istediğinin dışına itmek zorunda mısınız?
    Yok efendim şöyle olurmu,yok efendim böyle olurmu, ee bu yüzden zayıf biri olmalıymı tecihi.Bu durumda gözü tombullarda kalıyorsa ki kalabilir,o zamanda buna karşıt hususlarla kişiyi yerden yere vuracaksınız.Anlaşılır tarafı yoktur bunun. Çare hep fiziki olumsuzluklar yaratmak değil,inanmam.Tombul dediysek elbette ki pek fazlasını kast etmiyoruz.uygunluluğu ile olanı bahse konudur. S A Y G I L A R.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *