İsveç Diyeti Yapanların Yorumları – Kaç Kilo Verdirir?

By | 22/10/2018

İsveç diyeti yapanların yorumları nelerdir? İsveç diyeti kaç kilo verdirir?

Ünlü diyetler listesinde yer alan İsveç diyeti uygulanmasının zorluğuyla biliniyor. Ancak İsveç diyetini yapanlar kısa sürede fazla kilo verme gibi bir vaaadi çekici buluyor ve diyeti uygulamaktan vazgeçmiyor. Bu yüzden neredeyse iki hafta içinde zayıflama hedefi ile İsveç diyeti halen popüler diyetler listesindeki yerini koruyor.

İsveç Diyeti Yapanların Yorumları - Kaç Kilo Verdirir

İsveç Diyeti Yapanların Yorumları – Kaç Kilo Verdirir

İsveç diyeti 13 günlük bir süreci kapsıyor. Bu süre içinde kalori bakımından oldukça kısıtlı bir beslenme düzeni uygulanıyor. İsveç diyeti yapanlar için en etkili özellik metabolizmanın tamamiyle değişmesi.

Düzgün bir biçimde uygulanan İsveç diyeti yapanların yorumları ilerki zamanlarda kilo almadıkları yönünde. Tüm bu avantajlı özelliklerinin yanında dikkat edilmesi gereken nokta ise kilo verirken sağlığı korumak adına İsveç diyetinin mutlaka doktor kontrolünde uygulanması.

İsveç diyeti yapanların yorumları ve kaç kilo verdirir bilgilerinden önce İsveç diyetinde uyulması gerekenlerden bahsedelim:

 • İsveç diyeti yapanlar mutlaka günde 2 litre su tüketmelidir.
  İsveç diyetinde süre önemlidir. Ne kadar zorlayıcı olsa da diyete en az 6 gün boyunca devam edin.
 • Vücudu yıpratmamak ve sağlık sorunlarına ortam hazırlamamak için İsveç diyetini yapanlar 13 günden sonra diyeti sonlandırmalıdırlar. Sonraki zamanlarda ise İsveç diyetini tekrar uygulamak için en az üç ay geçmesi beklenmelidir.
 • İsveç diyeti sırasında çay, kahve gibi kafeinli içecekler ile kola, gazoz gibi asitli içecekler ve diğer meşrubatlar tüketilmemelidir.

Karbonhidrat kısıtlamasının yapıldığı İsveç diyetinde günlük kalori alımı neredeyse 1000 kalorinin altında. Günlük kalori ihtiyacının büyük kısmı protein ve yağdan karşılanıyor.

Zayıflamak için günlük kalori ihtiyacı ne kadar olmalı?

İsveç diyeti kaç kilo verdirir, bu kişinin metabolizması, mevcut kilosu ve diyeti nasıl ve ne kadar süre uyguladığına göre değişir. Buna ek olarak İsveç diyetine 13 günden fazla devam etmek tehlikeli. İsveç diyeti ya da başka bir diyet çeşidi uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız.

İsveç diyeti yapanların yorumları

İsveç diyeti yapanların yorumları genel olarak iki kısma ayrılıyor. İsveç diyeti yapmanın amacı kısa zamanda fazla kilo verebilmek. Ayrıca isveç diyeti ilerki zamanlarda verilen kiloları geri almamayı da vaad ediyor. Yalnız bu hedefe ulaşabilmek için kalori kısıtlaması olan biraz zorlayıcı bir diyete belirli bir süre devam etmek gerekiyor.

İsveç diyetini vaktinden önce bırakanlar:

İşte ilk grupta olanlar isveç diyetine kilo verme hevesiyle başlayıp bir süre sonra dayanamayıp bırakanlar. Diyetin içeriğinde sürekli yediğiniz gıdalardan farklı olarak haşlanmış sebze ya da haşlanmış yumurta bulunması diyetin vaktinden erken bırakılmasının nedenlerinden biri. İsveç diyetinde bulunan öğle yemeği menülerinden birkaçı şöyle:

 • 2 katı yumurta, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 1 domates
 • 1 dilim salam, 100 gram yoğurt
 • 2 katı yumurta, 1 büyük rendelenmiş havuç
 • Haşlanmış yağsız balık (200 gram, limonlu ve tereyağlı)

1 yumurta kaç kalori?

Diyeti erken bırakanların rahatsız olduğu bir diğer konu ise isveç diyetini isveç diyeti yapan asıl nokta kalori kısıtlaması. İsveç diyetinin kahvaltı örnekleri şu şekilde:

 • 1 Fincan kahve, 1 Kesme şeker
 • 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek
 • Şekersiz çay
 • 1 büyük rendelenmis havuç (limonlu)

İsveç diyeti yaptığınız 13 gün boyunca gününe göre sabahları yukarıdaki seçeneklerden sadece birini tüketebileceksiniz. Öğle yemekleri sabah ve akşam menüsüne göre biraz daha doyurucu. Ancak akşam yemeği seçeneklerinde hiçbir şey ve ‘2 dilim portakalın suyu, 100 gram yoğurt’ gibi oldukça zorlayıcı seçenekler mevcut.

Bu kalori kısıtlayıcı liste özellikle yoğun tempo altında çalışan ya da gün içinde fazla enerjiye ihtiyaç duyan kişileri zorluyor. Buna ek olarak isveç diyetini vaktinden önce bırakanların bir kısmının gerekçesi de bu zorlayıcı diyet sonunda vitaminsizlik ya da başka sağlık sorunlarına yakalanmaktan korkmak.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı?

İsveç diyetini tamamlayıp kilo vermeyi başaranlar:

Tüm kalori kısıtlamaları ve yemek yeme zevkinden mahrum bırakan yiyecek listesiyle isveç diyetine azimli bir şekilde devam edenler mutlu sona ulaşabiliyor.

Kilo vermeyi başaran isveç diyeti yapanların yorumları ise genel olarak iştahlarının oldukça azaldığı yönünde. Hatta diyetin 13 günlük uygulama süresi sonuda bile ilk aylarda birkaç kilo daha verebilenler bile mevcut.

İsveç diyetiyle kilo verenler ideal kiloyu korumak ve tekrar kilo almamak adına dikkat edilmesi gerekenler olduğunu belirtiyor. Vücuda fazla karbonhidrat almamak işin püf noktası. Bunun dışında bol taze sebze ve meyve tüketmek ayrıca protein ihtiyacını mutlaka karşılamak gerekiyor.

Tüm bunlara ek olarak sağlıklı yağları tüketmek adına fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler de tüketilmeli.

Diyet yapmadan kilo vermenin 10 etkili yolu

İsveç diyetinin yan etkileri

İsveç diyeti yapanların yorumları ve isveç diyeti kaç kilo verdirir bilgilerinden sonra isveç diyeti uygulamanın yan etkileri ya da zararlarındsan da bahsedelim.

İsveç diyeti kalori açısından oldukça kısıtlayıcı ve sıkı bir beslenme düzenini öneriyor. İsveç diyeti yapanlar için vücudun normal çalışma düzeni tamamen değişiyor. Buna ek olarak metabolizmanın da çalışması değişiyor.

Bu değişimler isveç diyetiyle kilo verdikten sonra verilen kiloları tekrar almamayı vaad ediyor. İsveç diyeti yapanların yorumları da diyet sonrası bir süre tekrar kilo almadıkları yönünde. Uygulaması bu kadar zor olan İsveç diyeti yan etkileri de beraberinde getirebiliyor.

İsveç diyeti yapanların karşılaşabileceği yan etkiler ve zararlar:

 • B grubu vitaminleri eksikliği
 • Demir eksikliği
 • Depresyon
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Gergin ya da sinirli ruh hali
 • Kadınlarda adet düzensizliği
 • Doğurganlığın azalması
 • Kısırlık riskinin artması

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *