Kabak Çekirdeğinin Faydaları

By | 14/01/2018

Kabak çekirdeğinin faydaları içerisindeki değerli mineraller, sağlıklı yağ asitleri, çeşitli vitaminler ve diğer besleyici maddelerden kaynaklanır. Her gün bir miktar kabak çekirdeği tüketmek pek çok hastalık riskini azaltır. 

Balkabağı sebzesinin içinde bulunan çekirdekler alınarak elde edilen kabak çekirdeği sağlıklı beslenmek isteyenler için harika bir atıştırmalık. Kabak çekirdeği, balkabağının içinden alındıktan sonra bir süre boyunca kurutulur. Ardından genellikle kavrulmuş şekilde tüketilmeye hazır edilir.

Kabak çekirdeğinin faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları

Günde bir avuç kabak çekirdeği sağlığınıza sağlık katar. Ancak kabak çekirdeğinin faydaları en fazla çiğ yenildiğinde açığa çıkar.

Dışarıdan satın aldığınız kabak çekirdeği kavrulmuş olarak bulunur. Isıya tabi tutulduğundan faydalı içeriğini yüksek oranda yitirir. Kabak çekirdeğinin faydaları bunlarda daha azdır. Eğer bulabiliyorsanız çiğ kabak çekirdeği temin etmenizi tavsiye ederiz.

Buna ek olarak özellikle kış mevsiminde balkabağı bolca bulunur. Balkabağı aldığınızda içinden çıkan kabak çekirdeklerini sakın atmayın. Bir kenarda kurumasını bekleyin.

Yeteri kadar kuruduktan sonra kabak çekirdeklerini tüketebilirsiniz. Kabak çekirdeği kalori bakımından kilo almanıza sebep olabilir. Bu yüzden kabak çekirdeği tüketirken belirli bir miktarda tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Kabak çekirdeğinin faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları besin değerinin oldukça yüksek oluşundan kaynaklanır. Kabak çekirdeğinin içinde magnezyum, demir, kalsiyum, çinko, bakır, manganez, sodyum ve potasyum mineralleri, diyet lifi, protein, A vitamini ve C vitamini gibi vücut için önemli maddeler bulunmaktadır.

Ayrıca kabak çekirdeğinde omega3 sağlıklı yağ asitleri de bulunur. Tüm bu mineral ve vitaminler sayesinde kabak çekirdeğinin cilde faydaları da bulunmaktadır.

Kabak çekirdeğinin cilde faydaları da oldukça fazladır. Ayrıca kabak çekirdeği yağı da en az çiğ kabak çekirdeği kadar cilt için faydalıdır. Kabak çekirdeği yağı yüksek oranda selenyum ve çinko barındırır. Bu içeriğiyle kabak çekirdeği yağının faydaları arasında cilt problemlerine iyi gelmek vardır.

Kabak çekirdeğinin faydaları:

Kemik sağlığı: Kabak çekirdeğinin içindeki çinko minerali ve diğer sağlıklı besin maddeleri kemik yapısına destek olur. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak kabak çekirdeği tüketmenin ilerki yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Kanser: Kabak çekirdeğinin faydaları arasında mide, akciğer, meme, prostat ve kolon kanseri gibi kanser çeşitlerini önlemek de bulunur. Kabak çekirdeğinde bulunan etkin maddeler hücre içinde kanser oluşumunu engellemeye yardım eder.

Kalp sağlığı: Kalbin sağlıklı çalışması için beslenme yoluyla kalp için önemli olan bazı maddelerin vücuda alınması gerekir. Bunlardan bazıları magnezyum, çinko, sağlıklı yağ asitleri ve çeşitli antioksidanlardır.

Kabak çekirdeğinde bu değerli maddeler bol miktarda bulunur. Böylece kabak çekirdeğinin faydaları arasında kalp sağlığını korumak da bulunur.

Kalbin yıllar boyu sağlıklı kalması, kalp rahatsızlığının önlenmesi aynı zamanda kolesterol düzeyinin ve kan basıncının dengede kalmasına bağlıdır. Kabak çekirdeği bu iki önemli etkenin de iyileşmesine katkıda bulunur.

Güçlü bağışıklık sistemi: Kabak çekirdeğinde yüksek oranda çinko minerali bulunur. Çinkonun en önemli işlevlerinden biri bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmaktır.

Çinko minerali ayrıca hücre yapımı, göz sağlığı ve uykusuzluk gibi problemlerin de çözümüne yardımcı olur. Buna ek olarak çinko sayesinde kabak çekirdeğinin cilde faydaları da oldukça fazladır.

Vücutta çinko seviyesi azalırsa grip, soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıklara daha kolay yakalanılır. Düzenli kabak çekirdeği tüketerek hastalıklara karşı savunma mekanizmanızı güçlendirebilirsiniz.

Omega3 zengini: Omega3 sağlıklı yağ asitlerinin vücutta son derece önemli görevleri vardır. Omega3 kötü kolesterolün düşmesine yardım eder, kalp hastalıkları riskini azaltır, kan dolaşımına katkıda bulunur ve damar tıkanıklığını önler.

Ayrıca omega3 kanserle savaşta da etkilidir. Vücutta iltihabı azaltır. Omega3’ün bir başka işlevi ise yaşlanma etkilerini yavaşlatmaktır. Bu derece değerli olan omega3 kabak çekirdeğinde bol miktarda bulunur.

Prostat: Son dönemde daha yaygın görülen prostat hastalığına karşı kabak çekirdeği tüketebilirsiniz. Yapılan araştırmalar neticesinde kabak çekirdeğinde bulunan çinkonun prostatı önlemede etkili olduğu tespit edilmiştir.

Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketen erkeklerde prostata yakalanma riski azalır.

Magnezyum deposu: Magnezyum minerali kalp rahatsızlığı riskini en aza indirir ve kan basıncının dengelenmesini sağlar. Bu özelliğiyle damar sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Kabak çekirdeğinde bol miktarda bulunan magnezyum minerali aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesinde görev alır. Kemik sağlığına da katkıda bulunur.

Uykusuzluk: Kabak çekirdeği tüketmek vücutta melatonin ve seratonin üretimi için gerekli olan triptofanın artmasını sağlar.

Özellikle akşam saatlerinde tüketilen kabak çekirdeği vücudun stresten arınmasına ve dinlenmesine yardımcı olur. Uykuya daha kolay geçmesini sağlar. Bu şekilde kabak çekirdeğinin faydaları arasında uyku sorunlarını gidermek de vardır.

Kabak çekirdeği yağı

Kabak çekirdeği tek başına tüketildiğinde vücuda pek çok fayda sağlar. Bununla birlikte kabak çekirdeği yağı da içerisindeki maddeler bakımından oldukça faydalıdır.

Kabak çekirdeğinin işlenmesiyle elde edilen kabak çekirdeği yağının faydaları özellikle cilt bakımında etkilidir.

Kabak çekirdeği yağında A vitamini, B vitamini, E vitamini ve ayrıca omega3 ve omega6 sağlıklı yağ asitleri bulunur. Buna ek olarak kabak çekirdeği yağında da kabak çekirdeğinde olduğu gibi bol miktarda çinko ve selenyum bulunur.

Bu iki mineral saç sağlığı ve cilt sağlığı için çok önemlidir. Kabak çekirdeği yağının faydaları arasında en yaygın kullanımı cilt güzelleştirmek içindir.

Kabak çekirdeği yağının faydaları:

  • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak
  • Romatizma tedavisine yardımcı olmak
  • Kemikleri güçlendirmek
  • Mide bulantısını gidermek
  • Kabızlığa iyi gelmek
  • Bağırsak kurtlarının düşürülmesini sağlamak

Bu yazımızda kabak çekirdeği neye iyi gelir, hangi hastalıkları iyileştirir ve kabak çekirdeği yağının faydalarından bahsettik. Kabak çekirdeği çiğ olarak tüketildiğinde en çok yararı sağlar. Ayrıca kabak çekirdeğini aşırı tüketmek içerdiği kaloriden dolayı kilo almanıza yol açabilir. Günlük bir avuç yeterli olur. Kabak çekirdeğinin faydaları düzenli kullanımda ortaya çıkar.

One thought on “Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *