Kahve ve Sigarayı Beraber Tüketmemek için 4 Sebep

By | 05/05/2017

Ülkemizde kahve ve sigarayı birlikte tüketmek oldukça yaygın bir alışkanlık. Ancak bu içeceklerin oldukça sıcak olarak içilmesi ve nikotin ve kafeinin aynı anda alınması sağlığı ciddi anlamda tehdit eden bir durum.

Kahve ve sigarayı birlikte tüketmek ve aç karnına sigara içmek sigaranın zararlarını kat kat artırır. Özellikle sabah saatlerinde güne bir bardak çay ya da kahve ve sigarayla başlıyorsanız bu alışkanlığınızdan mümkün olan en kısa sürede kurtulmanız gerekmekte.

Kahve ve sigarayı beraber tüketmemek için 4 önemli neden

Aç karnına kahve ve sigara içmenin zararları

Aksi takdirde kalp krizi ya da ani ölüm riski de dahil çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Aç karnına sigara içmenin zararları

Sigaranın içerisinde çok sayıda zararlı kimyasal madde bulunur. Sigarayı yaktığınız anda bu zararlı kimyasal maddeler etkileşime geçerek 7000’den fazla kimyasal oluşumuna sebep olur ve bunların 69 tanesinin kanser yapıcı özelliği vardır.

Buna ek olarak bu kimyasallardan bazılarının radyoaktif olduğunu biliyor muydunuz?

Sigaranın içindeki maddelerden nikotin sigara dumanı solunduktan sadece 6 saniye sonra beyne ulaşır. Nikotin sigarada bulunan zararlı kimyasallar arasında ölümcül etkisi en yüksek olan maddedir. Nikotin beyni, kalbi, kan damarlarını ve hormonları doğrudan etkiler.

Bağımlılık yapıcı etkisi bulunan bir diğer madde kafeindir. Kafein ve nikotin birlikte alındığında keyif verici özellikleri artar. Bu yüzden çay ya da kahve içerken vücut daha fazla keyif almak için sigara içmeye de ihtiyaç duyar.

Çay ya da kahve ve sigaranın sürekli olarak birlikte içilmesinin nedenlerinden biri budur.

Kahve ve sigara içmek aynı zamanda bir sosyal alışkanlık olduğundan, keyif artırıcı etkisi de eklendiğinde bu alışkanlığa son vermek zor olabilir. Ancak kafein ve nikotin alımının vücut üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek etkileri bulunmakta.

Özellikle aç karnına sigara içmek, kahve ile de birleşince kalp krizi riskini kat kat artırır. Aynı zamanda aç karnına sigara içmek ani ölümlere de yol açabilecek kadar tehlikeli bir alışkanlık.

Kahve ve Sigarayı Beraber Tüketmemek için 4 Sebep

Kanser riski artar: Sigaranın zararlarından en bilineni hiç şüphesiz kansere sebep olması. Sigara bağımlılarının tamamı bu rahatsız edici gerçeği bilmelerine rağmen sigara içmeye devam eder.

Ancak kahve ve sigara içmek bu zararları tahmin edilenden kat kat daha fazlaya çıkarır. Özellikle kaynar sıcaklıktaki çay ya da kahveyi hızlı tüketme alışkanlığı ağız içi, gırtlak ve midenin zarar görmesine yol açar.

Kahve ve sigarayı birlikte içmenin sonucu sıcak içeceğin vücuda verdiği zarar sigaranın içindeki kimyasallarla birleşir. Bu durum ise kanser riskini artırır.

Bağımlılık yapıcı etkisi artar: Pek çok kişi gün içinde çay ya da kahve tüketmeden kendine gelemediğini belirtir. Aslında bunun arkasında kafein bağımlılığı yatar. Ancak bu bağımlılık genellikle sıradan bir durum olarak algılanır.

Günlük ortalama 7 bardak çay ya da 3 fincan kahve kafein bağımlılığı anlamına geliyor. Düzenli olarak kafein almaya alışmış bir kişi kafein alamadığında yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, uykusuzluk ve odaklanma zorluğu gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkar.

Kahve ve sigara beraber tüketildiğinde her ikisinin de bağımlılık yapıcı etkisi artar. Dolayısıyla böyle bir durumda kafeini azaltmak ve sigarayı bırakmak da çok daha zor olur.

Kalp Krizi: Kahve ve sigara içmek bağımlılığı artırdığı gibi kalbe de zarar veriyor. Nikotin ve kafein birlikteliği kalp damarlarında sertleşme riskini artırıyor ve kan dolaşımına da zarar veriyor.

Aynı zamanda kalp çarpıntısı olarak ifade edilen kalbin hızlı ya da düzensiz çalışmasına da alkollü içecekler, çay, kahve ve sigarayı birlikte tüketmek sebep oluyor. Sigara bağımlıları özellikle sabahları kahvaltıdan önce sigaraya yönelebiliyorlar.

Henüz birşey yememişken çay ya da kahve ve sigara içmek oldukça tehlikeli bir alışkanlık.

Aç karnına sigara içmek ani ölüm ve kalp krizi riskini ciddi oranda artırıyor. Bu yüzden aç karnına sigara içmekten vazgeçilmeli. Ayrıca kahve ve sigara tüketimine de son verilmelidir.

Gırtlak Kanseri: Gırtlak kanserinin gelişme sebeplerinden en büyüğü kaynar sıcaklıktaki içeceklerin tüketilmesidir. Ülkemizde malesef çay ya da kahve gibi sıcak içecekler içilebilecek sıcaklığa gelmeden hızlı bir şekilde içiliyor.

Bu sıcaklık gırtlağa ve mideye zarar veriyor. Sigara zaten tek başına bile içildiğinde kanser yapıcı özellikte. Ancak gırtlakta tahribata yol açan sıcak içeceklerle birlikte sigaranın içilmesi bu organın aldığı hasarı artırıyor.

Kaynar sıcaklıktaki çay ya da kahve ve sigara içmek gırtlak kanseri sebebi. Bu yüzden aşırı sıcak olan içecekleri içmeden önce mutlaka bir miktar soğuması beklenmeli. Ayrıca verdiği zararlar kat kat artığından kahve ve sigara birlikte tüketilmemeli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *