Kalp Rahatsızlığı Belirtileri

By | 14/12/2017

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, 7 belirtiye dikkat! Kalp hastalıkları en fazla görülen rahatsızlıklardan biridir ve en önemli ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Kalp rahatsızlıklarının pek çok farklı türü vardır. Kalp rahatsızlığı oluşma nedenleri arasında en yaygın olanı koroner arterlerin daralması yahut tıkanmasıdır.

Koroner arterler kalbi besleyen damarlardır. Bu damarlarda oluşan herhangi bir problem en başta kalbi etkiler. Kalbin etkilenmesi demek vücuttaki tüm organları etkileyen bir rahatsızlık sürecinin başlaması demektir.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Koroner arterlerin daralması ya da tıkanmasına koroner arter hastalığı denir. Birden bire oluşan bir durum değildir. Koroner arterlerin daralması ve tıkanması zamana yayılarak yavaş yavaş gerçekleşir. Kalp krizi geçirmenin başlıca sebebi bu damarlardaki tıkanıklıktır.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır?

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır, vücudun verdiği bazı sinyalleri dikkatlice gözlemlemek gerekir. Kadınlarda kalp rahatsızlığı belirtileri erkeklere göre kendini daha az belli eder. Erkeklerde genellikle göğüs ağrısı şikayetleri olurken kadınlarda nefes darlığı ve halsizlik gibi pek de uyarıcı olmayan şikayetler ortaya çıkar.

Nefes darlığı ve halsizlik gibi belirsiz işaretlerin üzerinde yeterince durulmadığından kadınlar kalp hastalığı belirtileri çok daha ağırlaşınca doktora gitmektedir.

Kalp hastalığı belirtileri bazen çok dikkat çekici olmayabilir. Hatta kalp rahatsızlığı olduğu dikkate değer hiçbir belirti olmaksızın direkt olarak kalp krizi geçirmeyle ortaya çıkar. Bu gibi durumlardan sakınmak için aşağıdaki işaretler dikkate alınmalı ve mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Kalp rahatsızlığı nasıl anlaşılır:

 • Rutin olarak yürünen mesafeler son zamanda nefesin kesilmesi, çabuk yorulma gibi sebeplerle yürünemiyorsa.
 • Yemeğin üzerine ya da karın tokken yürünmekte zorlanılıyorsa.
 • Elinde herhangi bir yük taşırken yürünmekte zorlanılıyorsa.
 • Yürürken göğüste yanma hissi varsa, göğüste baskı ya da basınç hissi oluyorsa.
 • Hızlı yürürken ya da yokuş çıkarken göğüste ağrı ve yanma hissi ya da zorlanma oluyorsa.
 • Yürürken sol tarafta özellikle sol kol üzerinde ağırlık ve uyuşma hissediliyorsa ve çabuk yorulma varsa.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Kalp çeşitli sebeplerle vücuda kan pompalama görevini yerine getiremeyebilir. Bu durum hem kalbin kendisinde hem de diğer organlarda sağlık problemlerine yol açar. Nefes darlığı, yorgunluk, halsizlik, ağrı ve ödem gibi kalp rahatsızlığı belirtileri ortaya çıkabilir.

Önemli olan vücudun verdiği sinyallere her daim dikkat etmektir. Bu sayede yorgunluk ya da nefes darlığı gibi normalde üzerinde fazla durulmayan uyarıcı kalp rahatsızlığı belirtileri erken farkedilebilir. Kalp krizi ve benzeri bir rahatsızlık yaşamadan doktora başvurmak ve gerekli tedaviyi olmak hayat kurtarabilir.

Kalp rahatsızlığı belirtileri:

Nefes darlığı: Nefes darlığı kişinin nefes alıp vermede zorluk yaşaması durumudur. Bu nefes alıp verememe kontrol altına alınamaz ve kişi soluksuz kalabilir. Nefes darlığına yol açan sebep çok ciddi sağlık problemleri olabilir.

Çeşitli solunum sistemi hastalıkları ya da kondisyonun düşük olması sebebi ile nefes darlığı yaşanabilir. Aşırı kilolu kişilerde, yaşlılarda ve hareketsiz bir yaşam sürenlerde nefes darlığı daha sık görülür. Ancak nefes darlığı daha yaygın olarak kalp rahatsızlığı belirtileri arasında yer alır.

Gece yatarken nefes darlığı oluyorsa bu genellikle kalp yetersizliğine işaret eder. Fiziksel efor sarfettikten sonra gıcık tutması şeklinde kuru öksürükle birlikte nefes darlığı oluyorsa yine kalp yetersizliğinden şüphe edilebilir. Nefes darlığı kalp rahatsızlığı belirtileri arasındadır ancak daha başka pek çok rahatsızlığında belirtisi olabilir.

Nefes darlığına neden olan hastalıklar

Halsizlik: Halsizlik ve yorgunluk da nefes darlığı gibi birden fazla hastalığın belirti listesinde bulunmaktadır. Halsizlik, güçsüzlük oluyorsa bu depresyon ya da anksiyete kaynaklı olabilir. Buna ek olarak kansızlık, tiroid bozuklukları ve başka bazı kronik rahatsızlıklar da halsizlik yapabilir.

Nefes darlığı ile birlikte halsizlik ve yorgunluk oluyorsa bir doktora görünmenizde fayda var. Kalp yetmezliği olan hastalarda halsizlik görülebilir. Kalbi besleyen damarlar olan koroner arterlerdeki daralmalar da güçlü bir yorgunluk hissi yaratabilir.

Öksürme: Kalp hastalığı olanlarda fiziksel efor sonrası öksürme, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve kalp çarpıntısı görülebilir. Bununla birlikte öksürük gece uykudan uyandırıyorsa ve oturunca geçiyorsa kalp yetmezliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Çarpıntı: Kalbin normal ritminden daha hızlı atması ve bu atışların dikkat çekici bir biçimde hissedilmesine kalp çarpıntısı denir. Çarpıntı da kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir. Bazı durumlarda kalp çarpıntısıyla birlikte bayılma da görülebilir. Ancak her kalp çarpıntısı kesin olarak bir kalp hastalığına işaret etmeyebilir. Diğer belirtilerle birlikte değerlendirmek gerekir.

Bayılma: Kalp hastalığı sonucu beyne yetersiz kan pompalanmasıyla bayılma gerçekleşebilir. Bayılma öncesinde terleme, mide bulantısı ve esneme gibi belirtiler de görülebilir.

Morarma: Morarma da kalp hastalığı belirtilerinden biridir. Kanın iyi oksijenlenemediği ya da kalp veya büyük damarlar seviyesinde kirli kan ve temiz kanın karışması sonucu kalp hastalarında morarma görülebilir. Morarma dolaşım yetersizliği, kalp yetersizlği ve diğer kalp rahatsızlıklarında bir semptom olarak görülebilir.

Ağrı: Ağrılar kalple ilgili rahatsızlıklarda en yaygın olarak görülen şikayetlerden biridir. Koroner arterlerdeki daralma sonucu kalp kası ağrı şeklinde bir belirti verebilir. Kalp ağrısı nasıl anlaşılır; eğer ağrı yorulunca ya da heyecanlanınca oluyorsa ve dinlenince yok oluyorsa bu tip bir ağrı kalbi besleyen koroner damarlarda sorun olduğunu gösterir.

Göğüste meydana gelen her ağrı direkt kalp ağrısı ile ilişkilendirilmemelidir. Kas ağrısı, yemek borusu, kaburgalar ve omurgada oluşan bir ağrı da kalp ağrısı gibi algılanabilir. Solunum ya da sindirim sistemi hastalığı ya da başka herhangi bir hastalık sonucu da göğüste ağrı olabilir.

Tüm bu kalp rahatsızlığı belirtilerine ek olarak ödem, hazımsızlık, yutma güçlüğü, hıçkırık, baş ve ense ağrıları da kalp hastalığı olan kişilerde görülebilir. Mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu sayede en doğru teşhisi öğrenebilir ve tedavi olmaya başlayabilirsiniz.

Bazı kişilerde çeşitli etkenler sonucu kalp hastalığı belirtileri görülme riski daha yüksektir. Özellikle aile geçmişinde kalp rahatsızlığı olanların bu konuda daha dikkatli davranmaları ve düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Bununla beraber yüksek tansiyon gibi bazı rahatsızlıklarda kalp hastalığı oluşmasına sebep olabilir.

Sağlıksız yaşam alışkanlıkları da kalbin çabuk yıpranarak hastalanmasına yol açar. Hareketsiz bir yaşam sürmek kalp rahatsızlığı geçirmede en tehlikeli etkenlerden biridir. Aynı şekilde kilolu olmak da kalp sağlığı için tehlikelidir.

Sigara içmenin en kötü şekilde etkilediği organlardan biri kalptir. Yıllarca sigara içmiş olan ve içmeye devam edenler kalp hastalığı riski altındadır.

Bu konuda aşağıdaki yazımızdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz:

Sigara ve kalp damar hastalıkları

Kimler kalp hastalığı riski altında:

 • Aşırı kilolu olanlar
 • Hareketsiz bir yaşam sürenler ve depresyon hastaları
 • Anne, baba ve kardeşler 50 yaşın altında kalp krizi geçirdiyse ve kalp krizine bağlı olarak ölüm gerçekleştiyse
 • Yıllarca sigara içmiş ve sigara içmeye devam edenler
 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Kolesterolü yüksek olan kişiler
 • Diyabet hastalığı olanlar

One thought on “Kalp Rahatsızlığı Belirtileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *