Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

By | 18/12/2017

Kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir? Kalsiyum eksikliğinde hangi hastalıklar görülür?

Kalsiyum mineralinin sağladığı faydalar, herkesin bildiği üzere sağlıklı bir diş yapısı ve sağlam kemiklerdir. Bununla birlikte kalsiyum vücuttaki kasların düzenli çalışması, düzenli kalp ritmi ve kan damarlarının esnekliği için de gereklidir. Kalsiyum eksikliği belirtileri kemiklerdeki zayıflıklar, kas spazmları ve benzer rahatsızlıklarla kendini gösterir.

Kalsiyum eksikliği belirtileri

Kalsiyum eksikliği belirtileri

Vücuda besinler yoluyla yeterli kalsiyum alınamazsa bir süre sonra kalsiyum eksikliği belirtileri görülür. Kalsiyum en başta kemik ve diş sağlığı için elzem bir mineraldir. Ancak kalsiyumun vücut için sağladığı faydalar bundan çok daha fazlasıdır.

Kalsiyum minerali normal kalp ritminin sağlanması, vücuttaki kasların kasılmaları, kan basıncının düzenlenmesi, sinir ve hormon fonksiyonlarının kontrolünde görev alan çok önemli bir mineraldir.

Dolayısıyla vücutta kalsiyum belli bir düzeyin altına indiğinde, kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar ortaya çıkar.

Kalsiyum eksikliği belirtileri

Kalsiyum eksikliği belirtileri rahatsızlığın ilk aşamasında gözle görülür semptomlar göstermeyebilir. Kalsiyum eksikliği belirtileri ancak vücut uzun bir süre yeterli kalsiyum alamadığında dışarıdan farkedilecek şekilde görülebilir.

Kalsiyum yetersizliği olduğunda vücut kalsiyum ihtiyacını gidermek için kemiklerin yapısında bulunan kalsiyumu alarak kullanır. Bu ise kemiklerde problemlere yol açar. Kemik erimesi ve benzeri kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar ortaya çıkar.

Kalsiyum eksikliği belirtileri:

 • Kalp ritminde düzensizlik
 • El, ayak ve yüz bölgesinde karıncalanma
 • Cildin kuru olması
 • Tırnak uçlarının incelmesi ve kolay kırılması
 • Kaslarda uyuşma ve kasılma
 • Kas ağrıları
 • Hafıza zayıflığı
 • Halisünasyon görme

Kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar

Kalsiyum eksikliği olduğunda vücut ihtiyacı olan kalsiyumu kemiklerden temin eder. Bu şekilde devam edilirse bir süre sonra kemik yapısındaki kalsiyum oranı azalır. Kemikler daha kırılgan hale gelir. Bu yüzden kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar büyük oranda kemiklerle ilgili rahatsızlıklardır.

Kemik erimesi: Diğer adı da osteoporoz olan kemik erimesi kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın olarak görülür. Menopoz ve hamilelik de kemik erimesi oluşmasına katkıda bulunur.

Kemik erimesinde çeşitli hastalıklar ya da kalsiyum eksikliği belirtileri ile kemiklerdeki mineral yoğunluğu azalır. Kemik yapısı zayıflar. Kemikler daha kırılgan bir yapıya bürünür.

Kemik erimesi belirtileri

Kemiklerdeki kalsiyum oranı azaldıkça kemik yapısı olumsuz şekilde değişir. Bu değişiklik iskelet sistemine de yansır. Böyle bir durumda omurgada öne eğilme, yoğun sırt ağrıları, sinir sıkışması da kalsiyum eksikliği belirtileri arasında yer alır.

Raşitizm: D vitami eksikliği sonucu görülen raşitizim hastalığı bebek ve çocuklarda daha yaygın olarak görülür. D vitamini eksikliği kemiklerde yumuşamaya ve eğilme gibi şekil bozukluklarına yol açar. Raşitizmi önlemek için D vitamini, fosfor ve kalsiyum ağırlıklı beslenilmelidir.

Kemik yumuşaması: Diğer adı da osteomalazi olan bu rahatsızlık da kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar arasında yer alır. D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemiklerde mineral kaybı olur. Bunun sonucunda kemikler zayıflar, yumuşar, şekli bozulur, çabuk kırılır ve zor iyileşir.

Kalsiyum eksikliği nasıl giderilir?

Vücutta kalsiyum eksikliği belirtileri oluşmasının en önemli sebebi yetersiz ve dengesiz beslenmektir. Çok az ya da hiç kalsiyum içermeyen besinleri sürekli tüketmek bir süre sonra kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar ve çeşitli yetersizlik belirtilerinin oluşmasına yol açar.

Bunun dışında dengeli beslenme olsa bile aşağıdaki sebeplere bağlı olarak kalsiyum eksikliği belirtileri görülebilir.

Kalsiyum eksikliği nedenleri:

D vitamini eksikliği: D vitamini kalsiyumun vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. Eğer yeteri kadar D vitamini alınamazsa besinlerle alınan kalsiyum emilemez. Bu durumda kalsiyum eksikliği görülebilir.

D vitamini eksikliği belirtileri

İleri yaş: Yaşın ilerlemesiyle kemik dokusu zayıflar ve kalsiyum ihtiyacı artar. Bu durumda kalsiyum eksikliği belirtileri doktorun önerdiği çeşitli ilaçlarla giderilebilir.

Menopoz: Östrojen hormonu kemik sağlığı için önemli bir hormondur ve menopoz dönemine girildiğinde östrojen salgılanmasında azalma olur. Bu durumda kemikler için de kalsiyum ihtiyacı artığından kalsiyum eksikliği görülebilir. Aynı şekilde çeşitli sebeplerle adet kesilmesi olduğunda da kalsiyum eksikliği belirtileri ortaya çıkabilir.

Laktoz alerjisi: Laktoz alerjisi olan kişiler süt ve süt ürünlerini tüketemediği için vücutlarına yeterli kalsiyum minerali alamazlar. Bu da kalsiyum eksikliği belirtileri görülmesine yol açar. Böyle bir durumda kalsiyum eksiklği nasıl giderilir araştırılarak farklı bir çözüm bulunabilir.

Vejetaryen beslenme: Kalsiyum eksikliği belirtileri ortaya çıkmasında en büyük payın beslenme olduğunu söylemiştik. Süt ve süt ürünleri en önemli kalsiyum kaynaklarındandır ve yeterli tüketilmediğinde bir süre sonra kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar ve diğer belirtiler çıkabilir.

Vejetaryen beslenenler kalsiyum zengini sebzeleri daha sık tüketerek vücutlarında kalsiyum eksikliği belirtileri oluşmasını önleyebilirler.

Diğer: Kalsiyum eksikliği belirtileri görülmesinde diğer nedenler aşırı alkol ve kafein tüketimidir.

Kalsiyum eksikliği nasıl giderilir, öncelikle yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır. Kalsiyum zengini besinler ağırlıklı olarak tüketilmelidir. Bu şekilde kalsiyum eksikliği belirtileri önlenebilir.

Süt ve süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynaklarından biridir. Ancak vejeteryan beslenen ya da laktoz alerjisi olanlar kalsiyum oranı fazla olan sebzeleri tüketerek kalsiyum eksikliği belirtileri ya da kemik erimesi gibi rahatsızlıkları bertaraf edebilirler.

Kalsiyum eksikliği nasıl giderilir:

 • Sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir.
 • Aşırı alkol ve kafein tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünleri günlük tüketilmelidir.
 • Tere, yeşil fasülye, bamya, brokoli, lahana gibi kalsiyum zengini sebzeler tüketilmelidir.
 • Kalsiyum eksikliği belirtileri oluşmasına yol açan D vitamini eksikliğini önlemek için D vitamini içeren besinler tüketmek ve düzenli güneş ışığı almak gerekir.

One thought on “Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *