Kan Şekeri Neden Düşer?

By | 02/09/2017

Hafif baş ağrısı, terleme, açlık hissi, gerginlik gibi belirtiler kan şekerinin düştüğünü gösterir. Hipoglisemi adıyla da geçen kan şekeri düşüklüğünün başta yanlış beslenme olmak üzere birçok farklı sebebi vardır.

Bu yazımızda kan şekeri neden düşer, kan şekerinin düşme belirtileri, kan şekeri düşünce ne olur, şeker hastalığında sınır kaç olmalı, kan şekerinin düşmesinin nedenleri konularında bilgi vereceğiz.

kan şekeri neden düşer

Kan şekeri neden düşer

Halsizlik, titreme, gerginlik, baş ağrısı, çarpıntı gibi belirtileri birçok kişi sıklıkla yaşar ve alışkın olduğu üzere kan şekerinin düştüğü ifadesini kullanır. Genelde bir parça şeker, çikolata ya da meyve ile geçiştirilen bu durum aslında çok önemlidir.

Kan şekeri vücudun metabolik dengesini belirler. Bu yüzden sürekli olarak uygun değerde kalması önemlidir. Kan şekerinin yükselmesi de düşmesi de sağlık için tehlikelidir. Kan şekeri neden düşer kişisel yaşam tercihlerine bağlı bazı sebepleri vardır.

Bunların en başında sağlıksız beslenme alışkanlıkları gelir. Hastalık oluşumuna sebebiyet vermemek ve organların sağlıklı çalışmasını sağlamak için kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olacak şekilde bir beslenme alışkanlığı edinilmesi gereklidir.

Sürekli acıkmak neyin belirtisi?

Sağlıklı bir insanda açlık kan şekerinin 70-100 mg/dL arasında olması normaldir. Kan şekeri neden düşer basit şekerlerle beslenilmesi, yeteri kadar protein ve lif alınmayışı bu durumun sebeplerinden biridir.

Yenilen yiyeceklerin kan şekerini hızlı ya da yavaş yükseltmesi glisemik indekslerine bağlıdır. Kan şekerinin hızlı yükselmesi ya da hızla düşmesi istenmeyen durumdur. Bu yüzden yavaş sindirilerek kan şekerinde ani yükselme yaratmayacak karbonhidratların tercih edilmesi gerekir.

Kan şekeri neden düşer?

Şeker, çikolata, makarna ve ekmek gibi unlu mamüller, şerbetli tatlılar, börek, poğaça gibi yiyecekler karbonhidratlar sınıfına girer. Karbonhidratlar ağız yoluyla alınır, yemek borusu ve mideden geçip sindirim sisteminde en son olarak bağırsaklara ulaşır. Karbonhidratlar bağırsaklarda emilim için fruktoz ve galaktoza dönüştürülür.

Yiyecek ve içecekler yoluyla vücuda alınan karbonhidratlardan fruktoz ve galaktoz hücrelerde enerji ihtiyacını gidermek için kullanılmak üzere karaciğerde glukoza dönüştürülür. Eğer kanda şeker miktarı çok fazlaysa bu fazlalık yine karaciğer tarafından glikojene çevrilerek depo edilir.

Kan şekeri neden düşer, vücuda yeteri kadar karbonhidrat alınamadığında ortaya çıkan bir durumdur. Kan şekerindeki bu düşüş hipoglisemi olarak adlandırılır. Fiziksel efor sarfedilmesi ya da çok uzun süre aç kalma gibi durumlarda kan şekeri düşer.

Kan şekerinin normal seviyeye gelmesini sağlamak amacıyla pankreastan bir hormon salgılanır. Bunun sonucunda karaciğerde depo edilmiş glikojen tekrar dönüştürülerek kan şekeri seviyesi olması gereken düzeye çekilir.

Ancak vücut bu işlevi her zaman en iyi şekilde yerine getiremeyebilir. Karaciğerin düzgün çalışmaması sonucu kan şekeri düşme belirtileri görülür.

Kan şekeri neden düşer:

  • Çeşitli hormonal bozukluklar
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Ağır fiziksel efor sarfedilmesi
  • Yanlış beslenme tercihleri
  • Aşırı alkol kullanımı

Kan şekerinin ani olarak düşmesi sağlık açısından birtakım problemler yaratır. Kan şekeri düşünce ne olur, hafif ya da orta şiddette bazı kan şekeri düşme belirtileri görülür.

Bu belirtiler kan şekeri düşüklüğü arttıkça aynı oranda ağırlaşabilir. Bunu önlemek için en yakın zamanda doktora danışılarak kan şekeri neden düşer kişiye özel sağlık sorunu belirlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Kan şekeri düşme belirtileri

Kan şekeri düşme belirtileri hipogliseminin derecesine göre hafif ya da oldukça ağır belirtiler olabilir. Kan şekeri neden düşer başlığında açıkladığımız sebepler de farklı belirtilerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Yapılması gereken en kısa zamanda kan şekerinin yükselmesini ve belirtilerin yok olmasını sağlamak için yemek yenmesidir. Birkaç kesme şeker bile kan şekeri düşme belirtilerini giderebilir. Ancak en doğrusu uzun süre kan şekerinin dengede kalmasını sağlayacak yiyecekler tüketilmesidir.

Kan şekeri düşme belirtileri:

  • Açlık hissi
  • Titreme
  • Gerginlik
  • Sinirlilik
  • Mide bulantısı
  • Çarpıntı
  • Konsantrasyon güçlüğü
  • Konuşma bozukluğu

Kan şekeri düşünce ne olur?

Kan şekeri düşünce ne olur pek çok kişi baş ağrısı, terleme, gerginlik gibi belirtiler baş gösterince bunun kan şekeri düşme belirtilerinden olduğunu bilir. Bu belirtiler en hafif derecede kan şekeri düşme belirtileridir. Ancak kan şekeri düşme belirtileri sadece bunlardan ibaret değildir.

Kan şekeri düşünce ne olur sinirlilik, titreme, açlık hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, bulanık görme ve kalp atım hızında artış görülür. Bu belirtilerin devam etmemesi ve daha da ağırlaşmaması için vakit kaybetmeden karbonhidrat içeren yiyecekler tüketilmelidir.

Kan şekeri düşme belirtileri görüldüğünde hiç zaman kaybetmeden kan şekerinin yükselmesini sağlayacak yiyecekler tüketilmelidir. Bunlar bir bardak meyve suyu, bir kaşık bal ya da reçel gibi şekerli yiyecekler olabilir.

Ancak bu yiyecekleri yedikten kısa bir süre sonra tekrar kan şekeri düşme belirtileri görülmesi muhtemeldir. Bu yüzden kan şekerinizi daha uzun süre boyunca dengede tutacak yiyeceklerle beslenmek gerekir. Bunlar şu şekilde olabilir:

  • Bir parça peynir ekmek
  • Bir elma ve süt
  • Üzerine taze meyve doğranmış yoğurt
  • 2 adet kayısı kurusu ve 5-6 adet fındık ya da badem

Bu yazımızda kan şekeri neden düşer açıkladık. Hormonal bozukluklar, kan şekerinin düşmesine etkisi bulunan ilaçların kullanımı gibi durumlarda hipoglisemi görülebilir. Ancak son zamanlarda hipoglisemiye en çok yol açan etken yanlış beslenmedir.

Kan şekeri neden düşer:

Özellikle içerisinde bol şeker bulunan kutu içecekler, şekerlemeler, çikolatalar, beyaz undan yapılmış pastahane ürünleri kan şekerinin hızla yükselip yine aynı hızla düşmesine sebep olurlar. Böylece daha sık yer, ihtiyacınız olmayan kalorileri vücudunuza alırsınız.

Sağlıklı ve dengeli beslenme tercihleriyle bu durumu engellemenin elinizde olduğunu unutmayın.