Kanser Belirtileri Nelerdir?

By | 04/02/2017

Kanser hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşmasıyla, herkesin korkulu rüyası haline geldi. Ancak erken teşhis hayat kurtarıyor. Bu yüzden vücudun verdiği sinyalleri önemseyerek kanser belirtilerini erken yakalamak gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü 4 Şubat gününü “Dünya Kanser Günü” olarak belirlemiştir. “Dünya kanser günü” nün amacı insanlar arasında kanserle ilgili farkındalığı artırmaktır. Daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinerek ve daha bilinçli davranarak kanserden korunmak mümkün.

Kanser belirtileri nelerdir

Kanser belirtileri nelerdir

Ayrıca düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak ve kanser belirtilerinin, kanserin nedenlerinin farkında olmak da yaşam kurtaran tedbirler arasında.

Kanserin Nedenleri

Genellikle çoğu kişi tarafından kanserin genetik yatkınlık sebebiyle oluştuğu düşüncesi hakim olmasına rağmen uzmanlar kanser vakalarının sadece yüzde 5-10’luk bir kısmının ailesel ilişkisi olduğunu belirtiyor.

Kanser oluşumunda sağlık açısından sakıncalı yaşam alışkanlıkları başlıca etkenleri oluşturuyor. Bununla birlikte vücudu düzenli olarak kontrol etmemek ve kanser belirtilerinin farkında olmamak da kanserin işini kolaylaştırıyor.

Sağlıksız beslenme, düzensiz uyku ve sigara kullanımı başlıca kanser nedenleri arasında.

Ayrıca yaşanılan çevrede hava kirliliği, toprak kirliliği ve su kirliliği olması da insan vücudunda çeşitli zararlı kimyasal maddelerin birikmesine ve bağışıklık sisteminin giderek zayıflamasına yol açıyor. Bu da malesef kanser oluşumuna zemin hazırlıyor.

Ülkemizde en sık görülen hastalıklardan biri akciğer kanseridir. Akciğer kanseri belirtilerinin başlıca sebebi hava kirliliğidir. Hava kirliliğine sebep olan etkenler ise şöyle:

  • Motorlu taşıtların kullandıkları yakıtın yanmasıyla havaya salınan gaz
  • Isınma amaçlı çeşitli atıkların yakılmasıyla oluşan emisyonlar
  • Farklı sektörlerdeki sanayi kuruluşlarının havayı kirletici gaz ve diğer maddeleri bacalarından havaya yaymaları
  • Termik santraller yüksek orandaki kükürtdioksit emisyonları ile bulundukları çevreye çok ciddi zararlar vermektedir.

Kanser belirtileri nelerdir?

1. Sürekli yorgunluk

Haftalar süren yorgunluk ve halsizlik hali malesef kanserin belirtileri arasında. Dinlenmeyle geçmeyen yorgunluk, çok çabuk yorulma, enerji düşüklüğü gibi durumlar hastalık habercisi olabilir. Mide ve kalın bağırsak kanseri ve lösemi gibi birçok kanser türü kansızlığa yol açarak kişinin sürekli halsiz ve yorgun olmasına sebep olurlar.

2. İştahsızlık ve kilo kaybı

Sebepsiz yere birden ortaya çıkan iştahsızlık durumu ve aşırı kilo kaybı kanser belirtilerinden en yaygın olanı. İştahsızlık ve aşırı kilo kaybı en fazla mide, pankreas, gırtlak ve akciğer kanseri belirtileri arasında yer alıyor.

3. Lenf bezlerinde şişkinlik

Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Vücutta kulak arkası, çene altı, ense kısmı, koltuk altı ve kasıklarda yer alırlar. Lenf bezleri her türlü bakteri, virüs ve zararlı maddeyle mücadele ederler ve bunların yayılmalarını önlerler.

Normal şartlarda lenf bezlerinin varlığı hissedilmez, dışarıdan farkedilmez. Ancak vücut hasta olduğunda lenf bezleri kendi boyutlarının iki ya da üç katına kadar büyüyebilirler. Bu durumda rahatlıkla lenf bezlerinin şiştiği farkedilebilir.

Boyun bölgesinde, koltuk altı ya da kasıklarda oluşmuş şişlikler, kilo kaybı ve ateş gibi diğer kanser belirtileriyle de birlikte başta lenfoma olmak üzere tüm diğer kanser türlerine işaret ediyor olabilir.

4. Yüksek ateş

Vücudun ateşlenmesine sebep olacak soğuk algınlığı, nezle ya da gribal enfeksiyon gibi herhangi bir hastalık yokken birden bire ortaya çıkan ve ne yapılırsa yapılsın bir türlü geçmeyen yüksek ateş kanserin belirtilerinden biridir.

5. Kadınlarda normal döngünün dışındaki kanamalar

Kadınlarda düzenli olan adet döngüsü dışında menopoz döneminde ya da cinsel ilişki sürecinde meydana gelen olağan dışı kanamalar rahim ve rahim ağzı kanserlerinin belirtisi olabilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktorla görüşülmelidir

6. Meme ya da koltuk altında kitle

Meme ya da koltuk altında hissedilen her türlü sertlik, meme başının içe çekilmesi, memede şekil değişikliği, meme başında akıntı, deri üzerinde kızarıklık ya da yara gibi durumlar hem kadınlarda hem de erkeklerde meme kanserine işaret ediyor olabilir.

Her kadın ayda bir kere kendi memesini elle muayene ederek meme kanseri belirtileri olup olmadığına bakmalıdır. Düzenli kontrol erken teşhis ve tedavide önemli rol oynamaktadır. Kendi kendine meme muayenesi için aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz:

Kendi kendine meme muayenesi

7. Tuvalet alışkanlığındaki değişiklikler

İdrar ya da dışkıda kan bulunması, daha sık ve sancılı idrar yapma, uzun süren kabızlık ya da ishal durumları ve dışkıda meydana gelen değişiklikler kanser türlerinden özellikle böbrek ve kalın bağırsak kanseri belirtileri arasında yer alır.

8. Sebepsiz ağrılar

Vücutta nedeni bilinmeyen ve uzun süre geçmeyen inatçı ağrılar herhangi bir tümörün varlığına işaret edebilir. Tümörün vücutta bulunduğu bölgeye bağlı olarak ağrının şiddeti artabilir ya da daha az olabilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır.

9. Ciltteki değişimler

Vücudun herhangi bir bölgesinde aniden ortaya çıkan benler ya da var olan benlerdeki şekil ve renk değişimleri, derideki lekelenmeler ya da renk değişimleri kanser belirtileri arasındadır. Özellikle benler düzenli olarak takip edilmeli, herhangi bir değişiklik ya da farklılık durumunda doktora danışılmalıdır.

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır?

10. Yutkunma güçlüğü ya da ses kısıklığı

Yemek esnasında yutkunmada güçlük, seste bir türlü geçmeyen uzun dönemli kısıklık yemek borusu ve gırtlak kanseri habercisi olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *